ikonka SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek

Informacje o atrakcji turystycznej

SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skała Chybotek
Chybotek to grupa skalna leżąca w lesie na wysokości 565 m.n.p.m. w Górach Izerskich, na granicy 2 dzielnic Szklarskiej Poręby - Średniej i Dolnej. Składa się z kilku granitowych bloków o wysokości łącznej ok. 4 m, z których najwyższy jest też największy i posiada ok. 4 m średnicy. Daje się on rozkołysać i stąd pochodzi polska nazwa skały. Przed 1945 r. Chybotek zwał się Zuckerschale (Misa Cukru ) i był jedną z największych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. W 1933 r. uznany został za pomnik przyrody. Miejsce to jest owiane wieloma legendami, związanymi z Walonami i Duchem Gór. Waloni mieli jakoby wykopać pod skałą tunel i ukryć skarb, a także odprawiali tu tajemnicze obrzędy. Faktem jest, że skała odgrywała dla Walonów jakąś rolę, bo jest wzmiankowana w ich dokumentach z XVI wieku.
Chybotek leży na niebieskim szlaku turystycznym łączącym Szklarską Porębę Górną i Dolną. Od 2010 r. przez Chybotek przebiegają także 3 szlaki tematyczne: Waloński, Ducha Gór i Sztaudyngera. Najszybsze dojście spod Muzeum Wlastimila Hofmana, Chaty Izerskiej i parkingu do wodospadu Szklarki.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szklarska Poręba - Skała Chybotek
format D: N 50.835167°,   E 15.556655°
format DM: N 50° 50.11002',   E 15° 33.3993'
format DMS: N 50° 50' 06.60'',   E 15° 33' 23.96''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  30 grudnia 2015

Do Chybotka doszliśmy z parkingu spod Wlastimilówki - domu W. Hofmana przy ul. Matejki 23. Niebieskim szklakiem do Złotego Widoku, potem Grób Karkonosza i Chybotek - bardzo fajna, łatwa trasa. Skała wygląda dość niezwykle, a możliwość rozkołysania jest superowa. Weszliśmy z synem na górę i skakaliśmy po dwóch stronach. Z tym, że kołysanie widziała żona z dołu, bo my raczej tego nie odczuwaliśmy. Na górze, w skale są zagłębienia wypełnione wodą i jak powiedział przybyły po nas przewodnik z grupą "to oczy Ducha Gór wypełnione łzami". Okazało się też, że rozkołysać Chybotka może nawet jedna osoba, przeskakując szybko z jednego krańca na drugi. Da się to również zrobić z dołu pchając do góry wystająca część. Podobno to już ostatnia chybotliwa skała w Karkonoszach, bo inne zatraciły tę właściwość, więc warto się tu wybrać.
Z Chybotka niebieski szlak zaprowadził nas dalej do Chaty Izerskiej (ok 20 min) - pensjonatu i restauracji z regionalnym menu, którą mogę polecić. Obiekt posiada własny plac zabaw i taras z kotem bardzo chętnym do zabawy z naszym synem, więc spędziliśmy tu przyjemnie trochę czasu. Wrócić można idąc przez pola, a potem ścieżką wzdłuż lasu - okazuje się, że zarówno do Chybotka jak i na parking da się znacznie skrócić dystans.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad