ikonka SZKLARSKA PORĘBA - Złoty Widok i Grób Karkonosza

Informacje o atrakcji turystycznej

SZKLARSKA PORĘBA - Złoty Widok i Grób Karkonosza
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Złoty Widok i Grób Karkonosza

Złoty Widok to szczyt o wys. 610 m npm., leżący na krańcach Karkonoszy, na obszarze dzielnicy Szklarskiej Poręby - Średniej. Jego kulminację tworzy próg skalny nad doliną rzeki Kamienna zbudowany z granitu karkonoskiego i porośnięty lasem. Funkcjonuje tu punkt widokowy na zachodnią część grzbietu Karkonoszy, dobrze znany już w XVIII w., a prawdopodobnie znacznie wcześniej, bo teren ten był od dawna eksploatowany przez Walonów. Przez Złoty Widok przebiega niebieski szlak turystyczny. Od 2010 r. jest częścią 3 tematycznych szlaków: Welońskiego, Ducha Gór i Sztaudyngera. Tuż obok znajduje się tzw. Górb Karkonosza czyli płyta symbolizująca grobowiec Ducha Gór. Legenda mówi, że: "Tutaj Duch Gór - Karkonosz, wypędzony przez złych ludzi ze swojej odwiecznej siedziby na Równi pod Śnieżką, patrząc na umiłowane góry, zmarł ze zgryzoty i znalazł miejsce wiecznego spoczynku". Nad Złotym Widokiem mieszkał i tworzył aż do swej śmierci w 1970 r. znany malarz pochodzący z Czech Wlastimil Hofman. Najszybsze dojście prowadzi właśnie spod jego domu - muzeum zwanego Wlastimilówką, a także Chaty Izerskiej i parkingu do wodospadu Szklarki.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szklarska Poręba - Złoty Widok i Grób Karkonosza
format D: N 50.832409°,   E 15.552717°
format DM: N 50° 49.94454',   E 15° 33.16302'
format DMS: N 50° 49' 56.67'',   E 15° 33' 09.78''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 grudnia 2015

Do Złotego Widoku można dostać się korzystając np. z ciekawie poprowadzonego szlaku walońskiego, ale można też podjechać autem prawie pod sam cel. Droga z centrum Szklarskiej Poręby jest jednak dość skomplikowana. Najpierw trzeba kierować się na dinopark, potem jechać przez lasy ulicą Matejki aż do samego końca - na parking pod domem Wlastimila Hofmana. Jego adres to Matejki 23. Stamtąd jest już tylko 5 minut trasy przez las. W pewnym momencie kończy się on skarpą na której otwiera się przed nami piękna panorama.
Widać pasma Karkonoszy z najbardziej charakterystycznymi punktami jak Śnieżka, Śnieżne Kotły czy Szrenica. Jesienią dochodzą do tego zalesione kolorowymi drzewami wzgórza na pierwszym planie. Mieliśmy piękną pogodę więc wyglądało to bardzo malowniczo, choć można było wybrać lepszą porę dnia. Po godz. 13 słońce świeciło w naszym kierunku od prawej strony co niezbyt korzystnie wpływało na widoczność części najwyższych pasm, które były spowite mgiełką. Tak więc nie było ich wyraźnie widać nawet przez lornetkę.
Zagospodarowanie miejsca jest poprawne. Skarpę zabezpieczono prowizorycznym ogrodzeniem i rozstawiono parę prostych ław, umożliwiających odpoczynek.
Złoty Widok jest więc bardzo fajnym miejscem, bez tłumu turystów.
Tuż przy nim mamy jeszcze Grób Karkonosza, ale to dla odmiany jest atrakcja bez żadnego znaczenia. Byłem przekonany, że chodzi o grupę skał przy szlaku, które można od biedy uznać za coś godnego uwagi, ale jak się potem okazało grobem nazwano jedynie kamienną płytę z niemieckim napisem, leżącą przy tych skałach. Szkoda zawracać sobie tym głowę.
Warto natomiast iść dalej ok. 10 minut niebieskim szlakiem do bardzo interesującej skały - Chybotka.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
pażdziernik 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad