ikonka SZKLARSKA PORĘBA - Szrenica z koleją linową

Informacje o atrakcji turystycznej

SZKLARSKA PORĘBA - Szrenica z koleją linową
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Szrenica z koleją linową
Szrenica to szczyt o wysokości 1363 m npm, leżący nad Szklarską Porębą na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, przy granicy z Czechami. Wierzchołek góry zbudowany z granitu karkonoskiego pokryty jest gołoborzem, a w jego pobliżu w wyniku procesu wietrzenia granitu uformowały się grupy skalne o własnych nazwach np. Końskie Łby, Trzy Świnki czy Twarożnik. Znajduje się tu prywatne schronisko górskie oraz stacja meteorologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Schronisko zostało otwarte w 1992 r., po spłonięciu 20 lat wcześniej pierwszego budynku z roku 1922. Oferujemy 90 miejsc noclegowych przez cały rok. W pobliżu szczytu przebiega kilka szlaków, w tym główny szlak sudecki (czerwony) .
Od 1962 r. na Szrenicę można wjechać koleją linową podzieloną na 2 sekcje. Łączna długość wjazdu to 2750 m, a różnica poziomów ponad 600 m. Obecnie kolej jest własnością firmy Sudety Lift z większościowym kapitałem austriackim. Zimą obsługuje ona ośrodek narciarski Ski Arena oferujący 5 tras o długości 12 km. W sumie funkcjonuje tu 8 wyciągów i kolei linowych. Ich przepustowość wynosi 10 tysięcy osób na godzinę.
Wyciąg jest całoroczny, w sezonie letnim czynny od 8:30 do 16:00-17:00, w zimowym do 22:00.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szklarska Poręba - Szrenica z koleją linową
format D: N 50.818354°,   E 15.51691°
format DM: N 50° 49.10124',   E 15° 31.0146'
format DMS: N 50° 49' 06.07'',   E 15° 31' 00.88''
pytajnik
Adres:
Sudety Lift sp. z o.o. - ul. Turystyczna 25a, Szklarska Poręba, tel.: (75) 717 30 35, 24h info: (75) 71 72 118

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  17 grudnia 2015

Dolna stacja wyciągu na Szrenicę jest nieco oddalona od centrum miasta, ale droga jest dobrze oznaczona. Nie próbowaliśmy pchać się tam autem, bo mieliśmy na miejscu kwaterę, ale z tego co widziałem to jest tam niezbyt duży parking płatny i bezpłatne miejsca parkingowe wzdłuż ulicy dojazdowej, ale wolnych miejsc nie było widać.
Bilety bardzo drogie - za wjazd w 1 stronę dla rodziny 2+1 wyszło pawie 100 zł, bo w czasie przesiadki między pierwszym odcinkiem wyciągu a drugim, haracz pobiera też park narodowy.
Siedziska raczej mało komfortowe, 2-osobowe. Jada jest długa, ale spora część trasy biegnie lasem, więc ciekawych widoków brak. Gdy jednak drzewa się skończą jesteśmy porażeni przestrzenią jaka się dookoła otwiera. Widoki wspaniałe i baaardzo rozległe. Widać całą kotlinę jeleniogórską, a z charakterystycznych obiektów skałki Końskie Łby, schronisko Pod Łabskim Szczytem a nad nim telewizyjną stację przekaźnikową. Stacja górna kolejki nie znajduje się całkiem przy schronisku, więc czeka nas jeszcze podejście pod górę i to ostre, ale tylko 10-minutowe.
Na górze klimat był znacznie przyjemniejszy niż się spodziewaliśmy. Wiaterek lekki i bardzo ciepło, tak że musieliśmy się rozbierać do krótkiego rękawka, co jak na październik było chyba ewenementem. To duży kontrast z wyjazdem przed 8 laty, bo pamiętam, że na samym szczycie wiatr urywał głowę.
Można tu skorzystać z oferty schroniska, ale nikt z nas niczego nie chciał, więc delektowaliśmy się tylko panoramą Karkonoszy. Dzieciak miał zabawę łażąc po kamieniach, bo jest tam wielkie głazowisko, na którym rozkładają się turyści. Trzeba jednak uważać, aby nie rozbić sobie głowy - niektóre głazy są ruchome. Tradycyjny taras widokowy też jest.
To co mi się bardzo podoba na Szrenicy to mnogość szlaków, a więc i możliwości co robić dalej po wyjechaniu na szczyt. Można iść w różnych kierunkach i szybko dotrzeć do kolejnych bardzo ciekawych miejsc - sąsiednich szczytów, górskich mokradeł, jeziorek, skałek, kotłów czy kilku schronisk. Poprzednia wycieczka zielonym szlakiem do Czarnego Kotła pozostawiła w nas niezapomniane wrażenia. Tym razem jednak byliśmy z przedszkolakiem, więc postanowiliśmy zejść szlakiem czerwonym do Wodospadu Kamieńczyka i dalej wrócić do Szklarskiej Poręby. Trasa jest łatwa i wygodna, prowadzi cały czas w dół. Najładniejszy odcinek to ten pierwszy łączący schroniska na Szrenicy i na Hali Szrenickiej. Potem idziemy lasem i ciekawiej jest dopiero przy kolejnym schronisku Kamieńczyk i oczywiście niesamowitym wodospadzie. Dzieciak ma szansę odpocząć przy schroniskach. Każde z nich posiada porządne zaplecze i gastronomię, więc trasa jest całkowicie bezpieczna. Warto tylko pamiętać, że na ostatnim odcinku, za wodospadem, chcąc dostać się do okolic miasta położnych w pobliżu dolnej stacji kolejki, przy straganach trzeba skręcić w prawo w szlak czarny (nie jest to odpowiednio opisane). My nie skręciliśmy i musieliśmy iść naokoło, co już mocno wymęczyło naszego malucha, ale cała wycieczka super.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad