ikonka KARKONOSZE - Wodospad Kamieńczyka

Informacje o atrakcji turystycznej

KARKONOSZE - Wodospad Kamieńczyka
Kraj / Region
Miejsce na medal 2015
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Kaskady na potoku  Kamieńczyk  to najwyższy wodospad w polskich Sudetach (27 m). Położony jest na wysokości 843 m npm. nieopodal Szklarskiej Poręby, przy szlaku na Szrenicę.  Jest to obszar  ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego i posiadający status pomnika  przyrody. Przy wodospadzie wytworzył się kanion o długości 100 metrów i pionowych ścianach do  25 m wysokości. Miejsce to  było celem wycieczek turystycznych już w XVIII w. W 1800  r. odwiedził je przyszły prezydent USA John Quincy Adams. Przed II wojną św. funkcjonował tu  tor bobslejowy i skocznia narciarska. W 2007 r. w kanionie kręcono sceny filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Za środkową częścią wodospadu znajduje się (niedostępna) mała grota zwana "Złotą Jamą", częściowo wykuta przez Walończyków poszukujących w Karkonoszach cennych kruszców już w średniowieczu.
Nad wodospadem stoi pierwsze prywatne schronisko górskie wybudowane po II wojnie światowej (w 1997 r.). Posiada 19 miejsc noclegowych w pokojach dwu i trzyosobowych oraz szałas z barem  i ogniskiem. Wcześniejsze schronisko  z czasów niemieckich  było wykorzystywane najpierw jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a potem zamienione  na ośrodek wczasowy, który spłonął w 1984 r.  Wstęp do kanionu jest płatny i otwarty codziennie  w godz. 9:00-17:00. Po śmiertelnym wypadku w latach 70-tych, kiedy na turystę spadły odłamki skalne, obowiązkowe jest założenie kasku.
Najbliższy parking dla aut (płatny) oddalony jest ok. 20 min. od wodospadu. Można na nim skorzystać z wjazdu bryczką.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Karkonosze - Wodospad Kamieńczyka
format D: N 50.813836°,   E 15.496711°
format DM: N 50° 48.83016',   E 15° 29.80266'
format DMS: N 50° 48' 49.81'',   E 15° 29' 48.16''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Karkonosze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Karkonosze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 grudnia 2015

To jedno z tych miejsc w Karkonoszach, które koniecznie trzeba zobaczyć i nie ma tu żadnej przesady. Jest przez to mocno oblegane przez turystów, można jednak wybrać ciekawą i mniej uczęszczaną trasę, o której poniżej.
Atrakcję możemy oglądać z 2 miejsc. Po uiszczeniu opłaty dostajemy kaski i schodzimy po metalowej platformie w głąb kanionu do stóp wodospadu. Może wydawać się to dużą ingerencją w przyrodę, ale tak nie jest. Schody i metalowa podłoga nie psują zbytnio pięknego krajobrazu, a bez nich nie zobaczylibyśmy wszystkiego z bliska.
Wodospad wraz otoczeniem jest po prostu wspaniały - wysoki spadek wody plus niesamowity mroczny kanion oraz rzeka przedzierająca się przez omszałe skały robią wielkie wrażenie. Gdy nacieszymy oczy tym widokiem warto wyjść kawałek wyżej, gdzie mieści się schronisko. Tutaj przy akompaniamencie szumu spadającej wody można się czegoś napić czy coś przekąsić i oczywiście ponownie podziwiać (już bezpłatnie) Kamieńczyka, z nieco innej perspektywy. Stąd dopiero widać jak długi jest cały wodospad. Z kolei patrząc w przeciwną stronę zobaczymy Góry Izerskie ze schroniskiem Wysoki Kamień.
Jeszcze kawałeczek wyżej jest łatwy dostęp do potoku, który za moment zamienia się w wodospad. Bardzo malownicze miejsce, przynajmniej jesienią. Dzieci mogą się popluskać, a dorośli odpocząć na wielkich głazach. Z tym, że obok stoi budka z poborem opłat za wstęp do parku narodowego, więc trzeba uważać, aby nie wcisnęli biletów.
Do Kamieńczyka można dostać się z okolic Szklarskiej Poręby na 3 sposoby. Z płatnego parkingu przy drodze na Jakuszyce szlakiem czerwonym - najkrócej, z centrum miasta i spod wyciągu na Szrenicę szlakiem czarnym - najtaniej oraz ze Szrenicy - najciekawiej. My wybraliśmy tę ostatnią opcję. Po zejściu ze Szrenicy szlak może nie obfituje w jakieś super widoki, ale jest łatwy i przyjemny. Wyjechaliśmy kolejką na szczyt, a potem spod schroniska już cały czas w dół. To godzina marszu, a po drodze jeszcze 2 schroniska, więc każde dziecko powinno dać radę. Potem zostaje jeszcze dotarcie do Szklarskiej i tu jest najtrudniejszy odcinek, bo droga w dół staje się mocno kamienista, no ale gorzej mają ci co muszą się wspinać (ten fragment szlaku uniemożliwia dojechanie do wodospadu wózkiem).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad