ikonka PRZESIEKA - Wodospad Podgórnej

Informacje o atrakcji turystycznej

PRZESIEKA - Wodospad Podgórnej
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad Podgórnej
Wodospad na rzece Podgórnej, wypływającej spod Małego Szyszaka, znajduje się na terenie wsi Przesieka na wysokości 547 m npm. Próg skalny z którego spływa woda ma 3 stopnie i wysokość 10 m, co sytuuje go na 3. miejscu pośród karkonoskich kaskad. W przeciwieństwie do 2 najwyższych, znajduje się poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, więc wstęp jest wolny. Na pocz. XX w. pod wodospadem funkcjonowała karczma, obecnie stoją przy nim stoliki piknikowe oraz wiata widokowa z ławami. W 2007 r. starosta jeleniogórski oraz wydział ochrony środowiska (sic!) tegoż starostwa wydał zgodę na budowę elektrowni wodnej w pobliżu wodospadu, która mogła doprowadzić do jego zniszczenia. Masowe protesty spowodowały cofnięcie tej decyzji przez wojewodę dolnośląskiego.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Przesieka - Wodospad Podgórnej
format D: N 50.804102°,   E 15.669764°
format DM: N 50° 48.24612',   E 15° 40.18584'
format DMS: N 50° 48' 14.77'',   E 15° 40' 11.15''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (30) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Przesieka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Przesieka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 września 2015

Do wodospadu droga jest skomplikowana, ale znaki prowadzą precyzyjnie. Samochód zostawia się na małym parkingu z tablicami informacyjnymi przy mostku. Już przy nim mamy ładne widoki na rzekę przedzierającą się przez kamienie i skaliste zbocze wzgórza, więc zatrzymaliśmy się tu na chwilę. Z parkingu do przejścia jest ok. 300 m malowniczym szlakiem, lekko pod górkę, wzdłuż potoku. Trasa jest kamienista, ale raczej przejezdna dla wózków.
Sam wodospad Podgórnej, choć różniący się od popularnych Kamieńczyka czy Szklarki, niewiele im ustępuje pod względem atrakcyjności, a jest tu o wiele spokojniej. Mimo pięknej pogody w październiku, turyści pojawiali się bardzo rzadko. Wokoło jest jednak rozstawionych sporo ławek, więc pewnie w sezonie ruch jest znacznie większy.
Wodospad leży w lesie, w otoczeniu licznych skał i głazów tworzących dość mroczny klimat, bo słońce nie przedziera się przez gęsty las. Woda efektownie opada między wielkimi blokami skalnymi do niewielkiego zbiornika. Można sobie usiąść na kamieniu, stanąć na mostku lub nawet zażyć kąpieli, choć oczywiście woda lodowata. Jest też możliwość podziwiania wodospadu z dalszej perspektywy - z drewnianego tarasu z kilkoma ławami. Postawienie go to trochę dziwny pomysł, ale zbytnio nie szpeci krajobrazu - widoki w barwach dojrzałej jesieni były zachwycające.
Szlak prowadzi dalej w górę, więc można nim wyjść i zobaczyć jak tworzy się kaskada.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad