ikonka SZKLARSKA PORĘBA - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Informacje o atrakcji turystycznej

SZKLARSKA PORĘBA - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego powstało w 2004 roku. Jego budowa pochłonęła 3 mln zł, drugie tyle kosztowało wyposażenie, co wzbudziło kontrowersje i protesty mieszkańców Szklarskiej Poręby. Prowadzone są tu zajęcia i prelekcje dla grup zorganizowanych, szkół, nauczycieli. Zwiedzającym oferuje ekspozycję w czterech wersjach językowych (polskiej, czeskiej, niemieckiej i angielskiej) pod nazwą "Wirtualne Karkonosze", na którą składają się m.in. stanowiska komputerowe, wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy. Przedstawiają one w nowoczesny sposób krajobrazy, faunę, florę zjawiska przyrodnicze w Karkonoszach zarówno po stronie polskiej jaki czeskiej. Centrum posiada również salę wystaw czasowych, salę projekcyjną i wykładową, bibliotekę z czytelnią oraz sklepik z literaturą i pamiątkami. W 2015 miała miejsce modernizacja ekspozycji o najnowszą technikę multimedialną. Obiekt jest dostępny bezpłatnie przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków i miesiąca listopada w godz. 9:00-17:00 (wakacje), po sezonie krócej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szklarska Poręba - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
format D: N 50.818827°,   E 15.518933°
format DM: N 50° 49.12962',   E 15° 31.13598'
format DMS: N 50° 49' 07.78'',   E 15° 31' 08.16''
pytajnik
Adres:
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN, ul. Okrzei 28, Szklarska Poręba, tel. (075) 717 21 24

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  16 września 2015

Muzeum ma dobrą lokalizację, koło kolejki na Szrenicę, można więc zwiedzić go przy okazji wjazdu na szczyt. Własnego parkingu nie posiada, trzeba korzystać z płatnego pod wyciągiem lub szukać wolnego miejsca nieco dalej przy drodze. Składa się z zaledwie jednego pomieszczenia + korytarz, ale warto tu wstąpić i to nie tylko dlatego, że wstęp jest za darmo.
Jest to nowoczesna placówka prezentująca informacje na ekranach LCD oraz wielkich tablicach. Niektóre z nich są sprzężone z ekranami np. w celu pokazania, gdzie znajduje się omawiane miejsce. Tablice wyglądają efektownie, poruszane tematy jak np. torfowiska, lodowce górskie, wpływ człowieka na góry są pięknie zilustrowane i dobrze opisane.
Byłem pod wrażeniem zakresu informacji jaki jest tu przekazywany. Wydaje mi się, że omówiono lub pokazano każdy zakątek Karkonoszy, każde ważne wydarzenie w historii i każde zjawisko w nich zachodzące. Możemy więc przeczytać np. o muflonach, które sprowadzono tu na początku XX w. z Korsyki i ich populacja wciąż żyje, a także o rozwoju lotnictwa na Śnieżnych Kotłach. Jeden z terminali zawiera wielką bazę zdjęć Karkonoszy, które wyświetlają się po wpisaniu odpowiedniego kodu. Taki sposób prezentacji na pewno wzbudzi zainteresowanie dzieciaków, ale nasz syn dosyć szybko się znudził. Informacje przeznaczone są jednak dla trochę starszych turystów.
Poza tym jest też trójwymiarowa makieta Karkonoszy i interaktywna mapa na ścianie. Jednakże najbardziej niezwykła w tej placówce ekspozycja to gablota z hodowlą mrówek. Utworzono im coś w rodzaju płaskiego mrowiska oraz imitację naturalnego środowiska w taki sposób, aby można je było łatwo obserwować. Naprawdę unikatowa rzecz i fajnie było podglądać mrówki, choć ruszało się tylko kilka sztuk, a część leżała zdechnięta, więc chyba dobrze się tam nie czuły...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad