Widok z wieży

STARA MORAWA - Zalew z plażą

 
5.5 (2)
Hot   20361 1

STARA MORAWA - Zalew z plażą

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zalew z plażą
  • Miejsce na medal 2015

Zalew w Starej Morawie to zbiornik retencyjny o powierzchni 5,5 ha powstały w 2004 r. w dolinie rzeki Morawka, u podnóża Masywu Śnieżnika (Sudety Wschodnie). Na cele rekreacyjne oddany został w 2007 r. - przystosowanie go na kąpielisko z zapleczem gastronomicznym kosztowało ponad 5 mln zł. Wybudowano wtedy charakterystyczne molo z wieżą widokową i pomosty wędkarskie. Kilka lat później wykonano dalsze inwestycje w infrastrukturę, m.in. powstało zaplecze dla pola namiotowego, hotelik, przebieralnie, boiska z trybunami, wypożyczalnię sprzętu wodnego. Pole campingowe i biwakowe posiada wyznaczone stanowiska obozowania dla namiotów mieszczących w sumie ok. 70 osób. W 2019 roku na zalewie w Starej Morawie otwarto  pierwszy w Kotlinie Kłodzkiej wyciąg do wakeboardu oraz nart wodnych wraz z wypożyczalnią dedykowanego sprzętu. Kompleksem zarządza instytucja o nazwie Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia". Wstęp na kąpielisko jest płatny do godz. 18:00, potem można z niego korzystać bez opłat, ale nie jest już ono strzeżone. Parking darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wieczorny widok z okna hotelowego
Widok z drogi
Plaża
Widok z wieży
Widok z wieży

Filmy

Krzysztoff - Zalew Stara Morawa, Stronie Śląskie z lotu ptaka 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zalew Stara Morawa - Stara Morawa 6   tel. +48 74 814 16 04 (Stroński Park Aktywności) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Stara Morawa (woj. Dolnośląskie) - Zalew z plażą

format D: N50.2743464°,  E16.8827151°
format DM: 50° 16.460784'N, 16° 52.962906'E 
format DMS: 50° 16' 27.65''N, 16° 52' 57.77''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Zalew w Starej Morawie to wyśmienita alternatywa dla spędzenia kilku dni w Kotlinie Kłodzkiej. Byłam tam latem ubiegłego roku, i w te wakacje z pewnością tam powrócimy. Jest to doskonale miejsce na Dolnym Śląsku, by połączyć aktywny wypoczynek - czyli spacery, wędrówki po górach z odpoczynkiem na plaży. Dla dzieci w wieku przedszkolnym jest to wręcz idealne rozwiązanie. Kilka dni leniuchowania nad zalewem, gdzie dzieci mogą sie spokojnie bawić i szaleć, a także przepiękne widoki, rozlegle trasy spacerowe i rowerowe umożliwiające poznawanie uroków Masywu Śnieżnika i jego okolicy. Minusem jest niewielka baza noclegowa w Starej Morawie. Super pensjonat znaleźliśmy jednak niespełna 5 kilometrów od zalewu - Willa Diana - mogę polecić, stąd też bliżej do innych atrakcji w okolicy, http://diananoclegi.pl/stara-morawa-noclegi Kąpielisko jest strzeżone, sporo miejsca, i co bardzo ważne plaża jest dość czysta, także szczerze polecamy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
4
Data pobytu
sierpień 2018
A
Ocena atrakcji
 
6.0
To miejsce od samego początku ogromnie mi się spodobało.  Zalew ulokowany w pięknym krajobrazie sudeckim z niezwykłym molo, na końcu którego stoi  wieża widokowa.
Kilka  pomostów tworzy zamknięty akwen do pływania, inne  wykorzystywane są przez plażowiczów i  wędkarzy. Tak efektownie wyglądającego kąpieliska jeszcze nie widziałem!
Po dokładnym zapoznaniu się z warunkami panującymi w Starej Morawie znalazłem tylko jeden mankament -  molo wykonano chyba z nie najlepszego drewna i  nie można chodzić po nim boso. Są tablice ostrzegawcze  i należy ich przestrzegać, bo sam byłem świadkiem jak chłopak  wyciągał sobie drzazgi. 
Piaszczysta plaża jest wystarczająca aby pomieścić wszystkich chętnych, bo trafiliśmy na jakąś weekendową imprezę, która na pewno ściągnęła większą liczbę ludzi niż zwykle i bez specjalnych trudności znaleźliśmy miejsce przy samej wodzie (gorzej było z miejscem parkingowym, bo plac parkingowy jest malutki,  ale w razie tłoku stawia się auto wzdłuż drogi, tylko jest ono trochę oddalone od bramy). Rozkładać można się też za  molo, ale tam  jest już tylko trawa oraz wspomniane pomosty. 
Strzeżona strefa do kąpieli i pływania jest bardzo duża i w wodzie nie ma już żadnego tłoku.  Woda ciepła, z  gładkim piaszczystym podłożem, na sporym obszarze płytka. Genialnym pomysłem jest umieszczenie w niej  kilku  dmuchańców, na które można się wspinać, huśtać etc. Dzieciaki mają z nimi  mnóstwo radochy.  Podobnie jak z dmuchanym boiskiem do siatkówki wodnej, które zwykle nie było okupywane przez graczy i dzieci mogły swobodnie się tam bawić - starsze rzucały piłkami, młodsze wspinały się na jego brzegi. Dla najmłodszych jest specjalna okrągła strefa z bardzo płytką wodą i małą zjeżdżalnią (szkoda, że większe dzieci nie mają swojej zjeżdżalni). Niedaleko jest  też plac zabaw na piasku. Dla starszych boiska do siatkówki i koszykówki. 
Co do infrastruktury to toalety i przebieralnie były we wzorowym stanie.  Gastronomia na średnim poziomie, ze względu na mały wybór - jedynie lody, gofry i jeden bar-okrąglak. Oprócz fastfoodów, napojów i piwa można  w nim jednak dostać dania quasi-obiadowe, ale nie próbowaliśmy. Choć kąpielisko oficjalnie działa aż do godz. 18:00, bar jest czynny do 20:00.

Było tu tak fajnie, że każdy chciał zostać dłużej, więc wykupiliśmy nocleg w hoteliku mieszczącym się przy bramie. On także zasługuje na pochwałę. Pokoje są co prawda małe, ale bardzo przyjemne  i czyste, a łóżka wygodne. Mieliśmy balkon z widokiem na zalew i działało WiFi.
Siedząc wieczorem nad kąpieliskiem mogliśmy zaobserwować fascynujące zjawisko naturalnego oczyszczania się plaży - miejsca zajmowane do niedawna przez ludzi przejmują kaczki, które całym stadem wychodzą z wody i filtrują piasek wyszukując resztek jedzenia!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Zdjęcie
Wieczorny widok z okna hotelowego
Widok z drogi
Plaża
Widok z wieży
Widok z wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stara Morawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stara Morawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.