ikonka WROCŁAW - Katedra z punktem widokowym

Informacje o atrakcji turystycznej

WROCŁAW - Katedra z punktem widokowym
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Katedra z punktem widokowym

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela położona jest na Ostrowie Tumskim, najstarszej części Wrocławia, otoczonej Odra i jej dopływami. Jest to  najcenniejszy zabytek sakralny Wrocławia. Pierwszy kościół stał w tym miejscu już w poł. X wieku, jego relikty odkryto pod koniec XX w. Była to jednonawowa kamienna budowla na planie krzyża łacińskiego o długości ok. 25 m. Obecna świątynia gotycka (4. w w tym miejscu), powstała w połowie XIII wieku z rozbudowy starszej budowli romańskiej. Pożary w kolejnych stuleciach powodowały zacieranie pierwotnego stylu. W czasie II wojny św. zniszczeniu uległa większa część kościoła. Po wstępnej odbudowie w 1951 r. prymas Wyszyński dokonał jej ponownego poświęcenia. Brakujące wyposażenie zostało pozyskane z innych dolnośląskich kościołów lub wykonane na nowo. Wewnątrz znajduje się 21 kaplic, w tym 17 średniowiecznych (w większości zbarokizowane w XVIII w.) i 4 barokowe z najsłynniejszą kaplicą św. Elżbiety posiadającą własną zakrystię i prezbiterium,  na której  zdobienia wykorzystano  2 kg złota. Inna kaplica - Elektorska, zbudowana z 3 rodzajów marmuru o różnych barwach: śląskiego, salzburskiego i  kararyjskiego,  uznawana jest za wzorowy przykład sztuki baroku. Pochowana tu została wnuczka króla Jana III Sobieskiego.  Pełne zwiedzanie kościoła wymaga wykupienia cegiełki na jego remont. Płatne jest także wejście do jednej z  wież. Punkt widokowy umieszczony jest na wysokości  55 m. Zwiedzanie możliwe jest w godz. 10:00 - 16:30 (pon.-sob.) i 14:00-16:00 (niedz.), wieża otwarta od maja do października.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wrocław - Katedra z punktem widokowym
format D: N 51.114247°,   E 17.046526°
format DM: N 51° 6.85482',   E 17° 2.79156'
format DMS: N 51° 06' 51.29'',   E 17° 02' 47.49''
pytajnik
Adres:
Archikatedra - pw. św. Jana Chrzciciela - plac Katedralny 18, Wrocław, tel.: (71) 322 25 74

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (3) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  12 kwietnia 2015

Do katedry uciekliśmy przed deszczem, który zaskoczył nas w ogrodzie botanicznym. Obie atrakcje leżą niedaleko siebie, zwiedzanie można więc połączyć. Jest to potężna ceglana budowla z 2 wysokimi wieżami. Główne wejście prowadzi przez wspaniały XV-wieczny portal, posiadający elementy romańskie, a dookoła gotyckiej bryły dostawione są barokowe przybudówki - ciekawa kompozycja. Mimo, że w sporej części świątynia to powojenna rekonstrukcja, wnętrze jest okazałe i dostojne - można poczuć klimat wiekowych kościołów. Główny korpus pozbawiony jest malowideł na ścianach i sklepieniach - te zachowały się tylko w kaplicach licznie wypełniających katedrę. Większość z nich dostępna jest za opłatą przez wejście z żelazną kratą po prawej stronie. Nie można pominąć kaplicy św. Elżbiety, misternie ozdobionej freskami i rzeźbami, wyglądającej jak osobny kościółek.
Na cele turystyczne przeznaczono jedną z wież, w sposób dość niekonwencjonalny. Po wejściu na piętro dochodzimy do kasy oraz stajemy w kolejce do windy! Dziwne rozwiązanie, bo przepustowość jest niewielka i tworzą się zatory. My czekaliśmy ok. kwadrans. Czas można jednak wypełnić oglądając ekspozycję przedmiotów przywiezionych z misji. Kilka jest całkiem ciekawych, np. maski, czy ryba - fetysz.
Na samej górze utworzono taras widokowy i widok z niego jest rewelacyjny, bo jesteśmy naprawdę wysoko. Szkoda tylko, że nie pomyślano o jakimś opisie tego co obserwujemy, bo widać wiele charakterystycznych budynków (w tym kolejne stare kościoły), mosty, place, wyspy na Odrze, ale dla większości przyjezdnych są one anonimowe.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
maj 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad