ikonka KOWARY - Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze

Informacje o atrakcji turystycznej

KOWARY - Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze

Podziemna Trasa Turystyczna "Kowarskie Kopalnie" powstała w 2011 roku na terenie jedynej miejscowej kopalni powstałej po wojnie o nazwie "Podgórze". W latach 1950-58 pozyskano stąd między 200 a 280 ton (źródła podają różne dane) czystego uranu. Było to rekordowe wydobycie w Kowarach, gdzie ogółem wydrążono ok. 80 km korytarzy. Radioaktywny pierwiastek zasilał sowiecki program atomowy, a samo wydobycie było okryte ścisłą tajemnicą i odbywało się pod przykrywką Zakładów Przemysłowych R-1. W latach 70-tych rozpoczęło tu działalność inhalatorium radonowe (jako 5. na świecie, kolejne powstało później w sąsiedniej kopalni Liczyrzepa), które zakończyło działalność w 1989 roku. Wkrótce potem sztolnie zostały porzucone i przestały być zabezpieczane. 20 lat później zajęły się nimi prywatne osoby - pasjonaci historii, którzy odwodnili i zagospodarowali sztolnię o numerze 19a i oprowadzają po niej turystów. Wciąż także penetrują zalane i niedostępne pozostałe sztolnie. Trasa ma długość 1600 metrów, a jej zwiedzanie (ok. 1 godzina) jest możliwe codziennie w godz. 10 - 17 (wskazane umówić się telefonicznie). Temperatura panująca w sztolni to 9 st.C.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kowary - Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze
format D: N 50.758746°,   E 15.839839°
format DM: N 50° 45.52476',   E 15° 50.39034'
format DMS: N 50° 45' 31.49'',   E 15° 50' 23.42''
pytajnik
Adres:
Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze - ul. Podgórze, Kowary, gsm 509 596 097

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (36) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kowary w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kowary wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  13 października 2014

Do Podgórza doszliśmy fajną leśną ścieżką z kopalni Liczyrzepa, pokonując po drodze rzekę ze sztucznym wodospadem (przeszkoda łatwa nawet dla dzieci). Trasa turystyczna w tej sztolni mocno różni się od skomercjalizowanej Liczyrzepy. Jest po prostu naturalna, brak tu sztucznego oświetlenia, turyści idą z rozdanymi latarkami i oczywiście w kaskach. Jest ciemno, zimno, wilgotno i mokro. Mimo, że zwiedzanie jest raczej monotonne, to względu na niesamowity klimat nie nudzi się. Duża w tym zasługa przewodnika, który jest jednocześnie badaczem i zarządcą kopalni. Jego opowieści są bardzo interesujące.
Na trasie jest kilka punktów, gdzie zatrzymujemy się: mapy, zbiory minerałów, zardzewiałe leżaki po inhalatorium radonowym no i oczywiście ruda uranowa na ścianach. W kopalni gnieżdżą się nietoperze, mieliśmy więc okazje je poobserwować, jest to spora gratka dla dzieci. Poza tym na końcu są zalane korytarze i makieta bomby atomowej!
Porównując Podgórze do Liczyrzepy to wszystkim dorosłym w naszej grupie (4 osoby) podobało się bardziej zwiedzanie Podgórza, dzieciak jednak ze względu na pokaz laserowy w Liczyrzepie nie mógł się zdecydować.
Turystów w tej kopalni jest znacznie mniej, być może ludzie nie wiedza, że obok siebie są 2 różne obiekty. Poza nami nie było nikogo, tylko parę osób weszło wcześniej i musieliśmy poczekać 20 minut aż przewodnik skończy oprowadzanie. Otoczenie kopalni jest dosyć niezywkłe - rzeka, wodospady itp. - więc dzieci mają co robić.
Idąc do Podgórza najlepiej zostawić samochód na wspólnym dla obu kopalni bezpłatnym parkingu. Dalej prowadzi wąska drogą na prawo od głównej (ok. 300 m) i na upartego da się nią wjechać autem, ale raczej tylko z napędem na 4 koła, bo jest bardzo duża stromizna.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
30
Zgłoś naruszenie zasad