ikonka KARKONOSZE - Śnieżka

Informacje o atrakcji turystycznej

KARKONOSZE - Śnieżka
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Śnieżka
Miejsce na medal 2014
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Śnieżka jest najwyższym szczytem Sudetów (1602 m npm). Leży w Karkonoskim Parku Narodowym, w pobliżu miasta Karpacz.  Charakteryzuje się specyficznym klimatem, zbliżonym do podbiegunowego: niskimi temperaturami i silnym wiatrem. Średnia dzienna  temperatura powyżej 10 st. C. jest zjawiskiem bardzo rzadkim. Przy idealnych warunkach atmosferycznych widoczność z góry przekracza 200 km  Od początku XIX wieku Śnieżka jest szczytem granicznym, obecnie przebiega tam granica  polsko-czeska. Pierwsi turyści zdobywali ją już w XVI wieku. W 1677 r. weszli na Śnieżkę pierwsi Polacy, m.in. Michał Kazimierz Radziwiłł. 4 lata później poświęcono i otwarto dla wiernych kaplicę św. Wawrzyńca, która podczas złej pogody pełniła też rolę schroniska. Prawdziwe schronisko powstało w 1850 r. (pruskie), a drugie w 1862 r (czeskie). W XIX wieku zdarzały się dni, gdy na szczyt wchodziło blisko 1000 osób.   W 1900 r. zbudowano obserwatorium meteorologiczne, rozebrane  w 1989 r. Nowe, polskie obserwatorium oddano do użytku w 1974 r. Po stronie czeskiej od 1948 funkcjonował  wyciąg krzesełkowy na Śnieżkę, który po modernizacji w latach 2012-13 zastąpiony został nowoczesną koleją linową z kabinami na 4 osoby. Po stronie polskiej wyciąg krzesełkowy pozwala dostać się na Kopę. Z tego szczytu prowadzi 1,6-kilometrowy szlak do schroniska "Dom Śląski", leżącego u stóp Śnieżki. Dalsza wędrówka możliwe  jest dwoma szlakami: niebieskim  (45 min) i czerwonym (30 min).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Karkonosze - Śnieżka
format D: N 50.736364°,   E 15.739445°
format DM: N 50° 44.18184',   E 15° 44.3667'
format DMS: N 50° 44' 10.91'',   E 15° 44' 22.00''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Karkonosze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Karkonosze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  27 sierpnia 2014

Wyprawa na Śnieżkę to ok. godzina drogi od górnej stacji wyciągu na Kopę. Trasę można podzielić na 2 podobne czasowo etapy: do schroniska Dom Śląski i wejście spod niego na szczyt. Pierwsza część trasy to odcinek prowadzący wygodną, szeroką drogą, czasem z górki, ale częściej lekko pod górę. Można spokojnie iść z wózkiem, o ile komuś uda się go wwieźć na górę dziadowskim wyciągiem na Kopę. Krajobrazy karkonoskie są zachwycające, dookoła pełno niskiej roślinności, głównie kosodrzewiny, a w pobliżu góruje Śnieżka. Podczas naszej wędrówki widok cały czas się zmieniał, słońce to świeciło to chowało się, a Śnieżka była na przemian odsłaniana i zakrywana przez niskie chmury. Droga z dzieciakiem zajęła ponad pół godziny. Po dojściu do Domu Śląskiego, który w ogóle nie przypomina schroniska, postanowiliśmy się posilić. Ceny wysokie, ludzi sporo, ale kolejki dużej nie było. Zamówiliśmy tylko po średnio smacznym żurku. Za to "pieczywo", które do niego dostaliśmy było prawdziwym kuriozum. Wyglądało to jak resztki z kilku bochenków chleba. Jakieś suche skóry i piętki, w normalne restauracji wstydziliby się coś takiego podawać gościom, ale w tym schronisku chyba nie znają tego uczucia.
Następnie ruszyliśmy zdobywać słynną Śnieżkę. Dzięki temu, że byliśmy w towarzystwie, mogliśmy zostawić syna pod schroniskiem i iść z żoną sami. Wybraliśmy szlak czerwony. Jest to podejście krótsze i trudniejsze, ale lepsze pod względem widokowym. Drugie jest dłuższe, ale łagodniejsze i myślę że można nim wchodzić nawet z przedszkolakiem, pod warunkiem że ma siły, nasz już się sporo nachodził, a pozostała mu jeszcze droga powrotna do centrum Karpacza. Pod schroniskiem też można popatrzeć na góry z rożnych stron, albo odpoczywać przy stołach na zewnątrz lub w środku.
Szlak czerwony był stromy, ale obfitujący w niesamowite krajobrazy. Do ich podziwiania służą przede wszystkim utworzone na skałach 2 czy 3 tarasy widokowe. Nominalny czas wejścia 30 minut wydłużył nam się do ok. 45 min. Kilka razy trzeba się zatrzymać aby pstryknąć fotki czy popatrzeć przez lornetkę, o przystankach na złapanie oddechu nie wspominając.
Na szczycie najlepsze widoki są tylko w teorii, my akurat trafiliśmy na sytuację, że czeska strona była spowita mgłą, co też miało swój urok, bo mgła otulała czasem cały szczyt, tworząc niesamowitą atmosferę. Czesi utworzyli na swojej części tarasiki widokowe z ciekawym opisem szczytów odlanym w metalu. Mają oni tu także swój budynek wyglądający jak blaszany kontener, w którym prowadzą sklepik z barem i pocztę. Polska strona to futurystycznie wyglądające obserwatorium meteorologiczne (niestety udostępniona jest w nim tylko restauracja) oraz kaplica, w której poza faktem powstania 300 lat temu nie ma nic ciekawego. Jest jeszcze kamienny obelisk graniczny. Ceny w oby lokalach bardzo wysokie, nie ma więc sensu korzystać (Czesi przyjmują złotówki).
W dół chcieliśmy zejść dla porównania drugim szlakiem, ale nie wiedzieć czemu na szczycie są tylko drogowskazy z czeskimi nazwami i nic nie przypominało "Śląskiego Domu" czy "Kopy". Z powodu zimna nie chciało nam się dłużej nad tym zastanawiać i po prostu zeszliśmy tę sama drogą, którą weszliśmy.
Dla osób chodzących po wysokich górach okazjonalnie jak my, niezapomniane wrażenia z takiej wyprawy są gwarantowane.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad