ikonka KARPACZ - Kopa z wyciągiem krzesełkowym

Informacje o atrakcji turystycznej

KARPACZ - Kopa z wyciągiem krzesełkowym
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopa z wyciągiem krzesełkowym

Kopa to szczyt w Karkonoszach o wysokości 1377 m npm położony nad miastem Karpacz. Wyciąg krzesełkowy na Kopę o nazwie Zbyszek powstał w 1959 roku jako pierwszy w polskich Sudetach. Istnieje do dziś praktycznie w pierwotnej postaci, dlatego od lat mówi się o przekształceniu go w nowoczesną kolejkę z 4-osobowymi fotelami, ale z planów tych nic nie wynika. Długość wyciągu to 2205 m (15 minut jazdy), a różnica wzniesień 528 m. Dolna stacja znajduje się na terenie Karpacza Górnego na wysokości 795 m. W zimie jest częścią Kompleksu Narciarskiego złożonego z 8 tras i takiej samej liczby wyciągów. Kopa jest znakomitym miejscem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską i punktem wyjścia na Śnieżkę oraz do Małego Stawu ze schroniskiem Samotnia. Wyciąg jest czynny codziennie w godz. 8:30-16:30, zimą krócej.

Typ atrakcji

Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Karpacz - Kopa z wyciągiem krzesełkowym
format D: N 50.767677°,   E 15.729419°
format DM: N 50° 46.06062',   E 15° 43.76514'
format DMS: N 50° 46' 03.64'',   E 15° 43' 45.91''
pytajnik
Adres:
Miejska Kolej Linowa - ul. Turystyczna 4, Karpacz, tel. (75) 76 19 284

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (33) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Karpacz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Karpacz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  21 sierpnia 2014

Na wyciąg na Kopę postanowiliśmy iść piechota, bo na mapce z hotelu odległości nie wydawały się duże. Był to jednak fałszywy obraz, bo nie uzględniał znacznej rożnicy wysokości i w rzeczywistości z centrum Karpacza do pokonania jest całkiem spora trasa. Z dzieciakiem nie zaszlibyśmy daleko, gdyby nie pojawiła się niespodziewana pomoc.
Z placu w centrum ruszyliśmy ostro pod górę ul. Mickiewicza. Kawałek dalej znajduje się skwer z fajnymi figurami zwierząt z blachy, postój na pstryknięcie zdjęć jest tu obowiązkowy.
Stąd niedaleko już do zapory i sztucznego wodospadu. Krajobraz miejski ustępuje teraz miejsca malowniczej przyrodzie. Za zaporą szlak biegnie wzdłuż Łomniczki - górskiego potoku z małymi kaskadami i mnóstwem kamieni w korycie.
Po pewnym czasie wychodzimy z powrotem do jezdni z widokiem na strome wzniesienie, hotele i restauracje. Szlak biegnie na to wzniesienie, ale tu właśnie napotkaliśmy nieoczekiwanie wsparcie w postaci wyciągu Biały Jar znacznie skracającego turystom drogę na Kopę/Śnieżkę. Wyciąg jest nowoczesny z bardzo wygodnymi fotelami 4-osobowymi. Ładny widoczków podczas jazdy nie ma za wiele, ale postawienie go na szlaku było rewelacyjnym pomysłem, szczególnie dla turystów z gorszą kondycją i takich jak my - z małą pociechą. Kolejki do kasy żadnej, więc po kilkunastu minutach byliśmy na górze, skąd tylko parę minut do kasy kolejnego wyciągu.
Tutaj już trzeba było trochę postać przy kasie, bo większość ludzi podjeżdża jednak autem. Chwile później przecieraliśmy oczy ze zdumienia patrząc jak wygląda ten wyciąg. A składa się on z pojedynczych krzesełek, takich żelaznych przypominających stare komunistyczne huśtawki!! Nie do uwierzenia, że w XXI wieku może takie coś funkcjonować i turyści muszą korzystać z tak niebezpiecznej a zarazem nieefektywnej kolejki. Ludzie mają problem ze wsiadaniem/wysiadaniem, dlatego obsługa musi być ze 2x liczniejsza niż normalnie - trzeba bowiem pomagać osobom starszym, z dziećmi czy z dużym bagażem.
Jakość krzesełek nie wpływa jednak aż tak bardzo na radość z dosyć długiej jazdy i oglądania wspaniałych karkonoskich widoków. Szybko odczuliśmy spadek temperatury, trzeba być przygotowanym na znaczne różnice podczas całej wyprawy. Na górze panorama Karpacza i rozległej okolicy po prostu zapiera dech w piersiach. Po nasyceniu wzroku możemy wstąpić do baru lub iść szlakiem w jednym z 2 kierunków, przede wszystkim ku Śnieżce.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad