Zalew z zaporą

KARPACZ - Zapora na Łomnicy z wodospadem

 
4.3 (2)
6541 1
foetus Zaktualizowano: 06-04-2015
KARPACZ - Zapora na Łomnicy z wodospadem

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zapora na Łomnicy z wodospadem
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Zapora na Łomnicy - jednej z najdzikszych rzek Karkonoszy powstała w latach 1910-1915 w celu zabezpieczenia Karpacza przed powodziami, które często nawiedzały miasto. Obiekt położony jest w górnej części ul. Konstytucji 3 Maja i pełni również funkcje przeciwrumoszowe czyli ma gromadzić odłamki skał nanoszone przez wartki górski potok. Zapora sprawdziła się podczas powodzi w 1997 roku. Składa się z długiej na 105 metrów tamy o półkolistym kształcie, po której prowadzi szlak turystyczny. Powstał dzięki temu zbiornik wodny o pojemności 540 tys. m3 oraz wysoki wodospad. Przed wojną zalew był w pełni wykorzystywany rekreacyjnie - w lecie działało tu kąpielisko, a w zimie lodowisko.


GALERIA

Zdjęcia

Widok na tamę z dołu
Widok z zapory
Ścieżka wzdłuż Łomnicy
Zalew z zaporą

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Karpacz / Dolnośląskie - Zapora na Łomnicy z wodospadem

format D: N 50.7770113°,   E 15.7447192°
format DM: N 50° 46.620678',   E 15° 44.683152'
format DMS: N 50° 46' 37.24'',   E 15° 44' 40.99''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Karpacz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Karpacz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 2

Ocena atrakcji 
 
4.3  (2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.5
Sztuczny wodospadzik ale nam się podobał. Niezła restauracja  na miejscu

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
13 lat
Data pobytu
zima 2016
Ocena atrakcji 
 
4.0
Zapora w Karpaczu to dobre miejsce na spacer, jak i przystanek w drodze na wyciąg na Kopę. Jest to kamienna budowla, posiadająca chodnik dla pieszych na górze. Różnica wysokości jest duża, więc zapora tworzy całkiem spory i miły dla oka wodospad, a właściwie dwa wodospady, bo niżej jest jeszcze drugi stopień wodny. Dobrze widać to z dołu, gdzie można zejść po schodkach. Z drugiej strony, z niewielkiej rzeczki powstało jeziorko, malowniczo wyglądające na tle otaczającej przyrody i tamy z arkadami.
Tuż obok znajduje się restauracja, a przy niej piaszczysta wysepka, w której być może w sezonie dzieciaki mogą się  pochlapać wodą. Są tu też stopnie ułatwiające zejście do wody i kolejna kaskada. Miejsce jest więc całkiem przyjemne, choć wygląda, że latem można z niego bardziej skorzystać. My tylko obeszliśmy je dookoła podczas wycieczki na Kopę. 
Idąc w górę możemy  przejść się ładną ścieżką wzdłuż Łomnicy - typowego górskiego strumyka z korytem pełnym głazów i kamieni.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Widok na tamę z dołu
Widok z zapory
Ścieżka wzdłuż Łomnicy
Zalew z zaporą