ikonka RADOMIERZ - Wieża widokowa

Informacje o atrakcji turystycznej

RADOMIERZ - Wieża widokowa
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wieża widokowa

Wieża widokowa w Radomierzu to pozostałość kościoła katolickiego z początku XIV wieku. Jednak sama wieża pełniąca funkcję dzwonnicy powstała na przełomie XV/XVI wieku i nosi cechy stylu późnośredniowiecznego. Świątynia przechodziła w ręce protestanckie i powracała do katolików, aż w połowie XIX wieku została rozebrana. Pozostała tylko zrujnowana wieża z 3 dzwonami z XVI i XVII wieku, ufundowanymi przez ród Schaffgotschów. Pierwszy remont obiektu rozpoczęto dopiero w 2010 roku, a zakończono w 2012, przystosowując go do celów turystycznych jako taras widokowy na Rudawy Janowickie, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Karkonosze. Na fundamentach kościoła postawiono zaś nowy budynek służący od kwietnia 2013 r. jako siedziba Informacji Turystycznej gminy Janowice Wielkie. W grudniu 2013 r. podpięto system sterujący biciem jednego z zabytkowych dzwonów. Całość otacza stary cmentarz, a obok stoi XVIII-wieczny budynek dawnej plebanii, dziś prywatny dom. Wieża i Informacja Turystyczna są czynne od 01.05 do 30.09 (poza poniedziałkami) w godz. 9:00-17:00 (wt.-pt.) i 10:00-18:00 (sb-niedz.). Wstęp bezpłatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Radomierz - Wieża widokowa
format D: N 50.90334°,   E 15.907486°
format DM: N 50° 54.2004',   E 15° 54.44916'
format DMS: N 50° 54' 12.02'',   E 15° 54' 26.95''
pytajnik
Adres:
Gminna Informacja Turystyczna i Wieża Widokowa w Radomierzu - Radomierz 60a, 58-520 Janowice Wielkie, tel. (75) 700 00 27

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Radomierz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Radomierz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   2 marca 2014

Wieża widokowa reklamuje się przy drodze w Karkonosze, więc zrobiliśmy sobie przerwę w podróży, aby ją odwiedzić. Trzeba tylko nieznacznie odbić z głównej drogi i jechać za znakami. Wieża posiada darmowy parking, ale nieco oddalony - trzeba więc ją minąć, a potem wrócić kawałek piechotą.
Obiekt przypomina zwykły odnowiony lub nowo wybudowany kościół, co niezbyt dobrze świadczy o sposobie renowacji średniowiecznej wieży, której zabytkowy charakter jakby zatracono. Gdyby nie tablica informacyjna trudno byłoby domyślić się, że część budowli ma tak bogatą historię. Dopiero w czasie wchodzenia schodami na taras widoczne są stare mury i dzwony.
Wejście prowadzi przez "kościół" czyli Informację Turystyczną. Jest tu sporo różnego rodzaju materiałów promocyjnych i informacyjnych i to nie tylko dotyczących terenu lokalnej gminy, pobliskich Rudaw Janowickich czy Gór Kaczawskich, ale także Karkonoszy.
Taras widokowy to metalowa konstrukcja doczepiona do szczytu wieży. Umożliwia obserwację okolicy Radomierza z każdej strony. Widok całkiem ładny, szczególnie przy dobrej pogodzie, choć pasma górskie są zbyt daleko. Niestety możemy podziwiać krajobraz, ale na co patrzymy, nie wiadomo! Brak jakiejkolwiek informacji, mapki czy rysunku na punkcie widokowym jest poważnym zaniedbaniem.
Na pewno jednak miejsce warte jest odwiedzenia - nic nie kosztuje, a oprócz walorów widokowych można zaopatrzyć się w ciekawe broszury. Obsługa IT jest uprzejma i chętna do pomocy.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad