ikonka GÓRY BYSTRZYCKIE - Torfowisko pod Zieleńcem

Informacje o atrakcji turystycznej

GÓRY BYSTRZYCKIE - Torfowisko pod Zieleńcem
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem to rezerwat przyrody o powierzchni 231 ha utworzony w 1954 roku, a niedawno objęty ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Pierwotnie rezerwat utworzyli Niemcy  w 1919 roku, którzy już od XVIII wieku wydobywali tu torf. Rezerwat położony jest w Górach Bystrzyckich na wysokości 760 m, ok. 4 km od centrum Dusznik Zdroju. Grubość torfu wynosi od 3,5 do 8,5 metra. Przypuszcza się, iż torfowisko jest reliktem epoki lodowcowej, ma więc prawie 8000 lat i wyglądem przypomina tajgę syberyjską. Rezerwat podzielony jest na 2 główne rejony: torfowisko wysokie Topielisko (część północna i środkowa) oraz torfowisko przejściowe Czarne Bagno (część południowa). Ścieżka turystyczna utworzona na początku XXI wieku prowadzi groblą przez obie części Topieliska i zawiera 10 tablic informacyjnych. W 2007 roku wybudowano wieżę widokową. Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin, w tym trzy odmiany rosiczki i wełnianka. Żyją tu m.in. jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce, żmije.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Góry Bystrzyckie - Torfowisko pod Zieleńcem
format D: N 50.348309°,   E 16.408596°
format DM: N 50° 20.89854',   E 16° 24.51576'
format DMS: N 50° 20' 53.91'',   E 16° 24' 30.95''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Bystrzyckie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Bystrzyckie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 kwietnia 2012

Torfowisko pod Zieleńcem to jedna z tych mniej znanych i słabo promowanych atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Położone jest między Dusznikami Zdrój a Zieleńcem i z obu tych miejsc można łatwo trafić wg drogowskazów. Samochód zostawia się przy drodze w lesie przy tablicy informacyjnej, a dalej udajemy się szlakiem pod górę.
Do wyboru jest droga rowerowa i piesza. My poszliśmy pieszą. Początkowo jest ostra wspinaczka przez ładny las, ale niezbyt trudna - nasz 3-latek dał radę. Potem jest już łatwiej, idzie się lasem, ale przez ten pierwszy odcinek rodzice z wózkiem muszą wybrać trasę rowerową, która jest nieco dłuższa, ale prawdopodobnie znacznie wygodniejsza (nie sprawdziliśmy tego). Po ok. 30 minutach dotarliśmy do granicy rezerwatu. Jest tam miejsce do odpoczynku z ławą i stołem, ale otoczenie nie zmienia się, nadal zwykły las. Kawałek dalej znajduje się wreszcie coś niezwykłego - ścieżka w lewo po drewnianym pomoście. Idąc po nim można już dostrzec podmokłe bagienne tereny. Po chwili docieramy do wysokiej drewnianej wieży obserwacyjnej na północną część torfowiska zwaną Topielisko. Na górze oczekiwaliśmy nie lada widoków, ale się rozczarowaliśmy. Nie wiem czemu wieżę wybudowano akurat w tym miejscu, bo widać tylko czubki niskich drzew i mały kawałek gór w oddali. Nie jest to co prawda zwykły las, ale trzeba sporo wyobraźni aby zobaczyć w nim krajobraz tajgi syberyjskiej. Może przy lepszej pogodzie prezentuje się ciekawiej, my mieliśmy akurat moment szarówki i całkowitego zachmurzenia...
Na pewno torfowisko o wiele atrakcyjniej wygląda z dołu. Po powrocie na główny szlak zaczynają się najciekawsze widoki. Widać mocno podmokłe tereny i specyficzną roślinność. Wchodzimy na teren dzikiej i nietkniętej cywilizacją przyrody. Przy szlaku ładnie wije się jakiś strumyk z dziwną czerwoną wodą, przy którym syn miał trochę rozrywki. Po kilkuset metrach dochodzimy do drewnianego pomostu, który wprowadza nas w głąb torfowiska, a dokładniej część środkową Topieliska. Trasa jest całkiem długa i bardzo ciekawa, wzbogacona o tablice informacyjne. Tutaj pomysł i realizacja są wzorowe. Po wyjściu z powrotem na główny szlak, znajdziemy się na drugim końcu rezerwatu i można już zawracać.
Mimo występowania w rezerwacie rzadkiego ptactwa i różnych zwierząt, nie udało nam się nigdzie zauważyć żadnego zwierzaka, nawet zwykłej żaby, co jest dosyć dziwne. Nie napotkaliśmy też na szlaku ani jednego turysty...
Cała wycieczka po rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem bez dłuższych przystanków powinna zająć ok. 2 godzin.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
miejsce z niezwykłą przyrodą
ścieżki ciekawie poprowadzone
droga przejezdna dla rowerów i wózków
- Wady
widok z wieży rozczarowujący
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
koniec sierpnia 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
100
Zgłoś naruszenie zasad