ikonka GÓRY STOŁOWE - Błędne Skały

Informacje o atrakcji turystycznej

GÓRY STOŁOWE - Błędne Skały
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Błędne Skały
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Błędne Skały (pierwotna niemiecka nazwa Dzikie Doły) to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych położony między Kudową-Zdrój a Karłowem. Zajmuje obszar 21 ha na wysokości 853 m. Tworzy go labirynt skał o wysokości do 11 m. Pomiędzy nimi przebiega szlak turystyczny o długości ok. 1 km. Skały powstały na skutek działania sił przyrody, wiatru, lodu, śniegu i deszczu. Malownicze plenery w Błędnych Skałach wykorzystano w filmie "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Wg legendy w Błędne Skały stworzył Duch Gór - Liczyrzepa. Dotarcie do rezerwatu możliwe jest pieszo oraz autem (limitowane). Wjazdy są cykliczne w godz 8:00-18:00 (VI-VII), w inne miesiące krócej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Góry Stołowe - Błędne Skały
format D: N 50.479029°,   E 16.287961°
format DM: N 50° 28.74174',   E 16° 17.27766'
format DMS: N 50° 28' 44.50'',   E 16° 17' 16.66''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
ania.deb  Autor  Autor: ania.deb     Data dodania   8 grudnia 2014

miejsce wprost bajeczne, ale radzę wybierać termin poza wakacyjny, aby uniknąć zatorów na drodze dojazdowej. dzieciaki faktycznie mają wyjątkową frajdę w labiryncie skał. po deszczu lepiej założyć im kalosze, bo jest błoto i stoją kałuże.
kiedyś na pewno podejmiemy wyzwanie wejścia na piechotę


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
8, 10 lat
Data pobytu
2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 marca 2012

Wiele słyszałem i czytałem o urodzie Błędnych Skał, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. W tym przypadku opisy w książkach i Internecie nie są przekoloryzowane - Błędne Skały robią ogromne wrażenie, szczególnie gdy ktoś (tak jak ja) uwielbia skalne krajobrazy.
Przygoda rozpoczyna się na parkingu, gdzie można coś zjeść lub wspomóc zwalniającą chińską gospodarkę. Za bramą wszystko wygląda niepozornie. Widzimy nieduże skałki i Liczyrzepę - przebierańca w typie jaskiniowca, zarywającego starsze turystyki, aby za piątaka zrobiły sobie z nim fotkę. Dalej jest taras widokowy, trochę już zarastający wysokimi drzewami i pierwsza ciekawostka - dziki ptak przylatujący do ludzi i jedzący z ręki. Następnie wchodzimy już do labiryntu i rozpoczyna się ok. 40-minutowa wędrówka między skałami. Niektóre mają własne nazwy (opisane na tabliczkach i bilecie z planem) np. Okręt, Kurza Stopa. Trasa jest dokładnie oznakowana, więc nie można się zgubić. Teren jest podmokły więc często idzie się po deskach. Są miejsca tak wąskie, że ludzie z większa tuszą mogą mieć problemy z przejściem, z tego też powodu nie warto zabierać dużego plecaka. Szlak jest jednokierunkowy, ale są szerokie miejsca, gdzie można przeczekać aż tłum przejdzie i wrócić do wcześniejszych lokalizacji.
Kluczenie między skałami jest naprawdę wspaniałym przeżyciem. Dla mnie to zdecydowanie najciekawsze miejsce Gór Stołowych. Trudno mi powiedzieć jak odebrał labirynt nasz 3-letni syn, bo już na początku trasy rozłączyliśmy się z żoną. Podobno biegał jak szalony między skałami i sprawiało mu to wyjątkową frajdę, mniejszą żonie, która musiała ścigać go przeciskając się między ludźmi w wąskich przejściach. Na końcu labiryntu jest miejsce na odpoczynek i zrobienie sobie zdjęcia po wspięciu się na całkiem wysokie skałki. Potem czeka nas ok. półkilometrowy powrót ścieżką prowadzącą na zewnątrz wzdłuż labiryntu. Już na początku warto zejść ze ścieżki w prawo, między drzewa. Po dojściu do urwiska, zobaczymy piękną panoramę okolicy ze Szczelińcem. Dalej do wyjścia prowadzi trochę uciążliwa kamienista dróżka. Gdy urwisko zbliży się do niej, mamy kolejny punkt widokowy, ale trzeba wspiąć się na wielki głaz, co nie jest wcale bezpieczne.
Podsumowując, dotąd nie sądziłem, że Polska posiada taką atrakcję przyrodniczą!
Dojazd do Błędnych Skał jest płatny i prowadzi z głównej drogi, 5 km za Karłowem, wahadłowo co godzinę od 9 do 18 przez 15 minut (wyjazd podobnie, tyle że od 9.30). Droga pnie się ostro w górę przez 3,5 km i z tego widać zza szyby nie jest zbyt ciekawa - sam las. Piechotą czy rowerem (tylko zawodowcy) można jednak zaoszczędzić 10 zł. Na górze jest parking, o wiele za mały, ale jakoś można się pomieścić. Dobrze, że są porządkowi, którzy czuwają aby nie doszło do stłuczki. Tutaj czeka nas kolejna opłata za wejście do rezerwatu - 5 zł (2,5 za dziecko).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
wspaniałe widoki
niezwykła atmosfera kluczenia w labiryncie
wyjątkowa atrakcja przyrodnicza
- Wady
w sezonie muszą tu być tłumy i kolejka na wjeździe
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
koniec sierpnia 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
333
Zgłoś naruszenie zasad