Ściana kolorowa od minerałów

KLETNO - Kopalnia Uranu

 
4.0 (1)
  12312 1

main

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia Uranu
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Kopalnia uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika (Sudety). Działała ona w latach 1948-1953 po odkryciu tu promieniowania gamma przez sowieckich geologów poszukujących materiałów do produkcji broni atomowej. Wykorzystano m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Przez 6 lat wydobyto w Kletnie ok. 20 ton uranu. Od 2002 r. funkcjonuje tu Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna. Do zwiedzania udostępniona jest sztolnia nr 18 znajdująca się ok. 800 metrów od centralnego parkingu w Kletnie, przy drodze łączącej tę wieś z Sieną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk leżący w północno - wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Jej wlot znajduje się na wysokości 773 m n.p.m. Trasa turystyczna prowadzi przez 200-metrowy odcinek sztolni i jest czynna przez cały rok w godz. 9.00-17.00. Temperatura wewnątrz to 7 st. C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wejście do kopalni
Zbliżenie na fluoryt w ścianach
Górnik przy pracy
Jeden z korytarzy
Ściana kolorowa od minerałów

Filmy

TV Echo24 - Minęło 20 lat od otwarcia poradzieckiej Kopalni Uranu w Kletnie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna - Kletno 40, Kletno   tel. +48 889 785 118 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kletno (woj. Dolnośląskie) - Kopalnia Uranu

format D: N50.2345724°,  E16.8425989°
format DM: 50° 14.074344'N, 16° 50.555934'E 
format DMS: 50° 14' 04.46''N, 16° 50' 33.36''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Kopalnia położona jest  kawałek dalej za Jaskinią Niedźwiedzią i Muzeum Geologicznym. Dosyć dziwacznie umiejscowiono kasę - trzeba się do niej wspinać po schodach, bo jest położona znacznie wyżej niż wejście do kopalni.  Oczekując na zwiedzanie, które odbywa się okresowo  co 20 czy 30 minut, można się schłodzić zimnym powietrzem, które bije z otwartego korytarza kopalni, niczym z klimatyzatora. Zwiedzaliśmy we własnym gronie, bo nikogo więcej nie było, mimo wakacyjnego weekendu.
Trasa turystyczna jest  krótka i skromna w porównaniu do podobnych kopalni. Zwiedzanie polega więc głównie na  słuchaniu ciekawych opowieści przewodnika i oglądaniu minerałów, głównie fluorytu, znajdujących się w ścianach, trwa niecałe 40 minut. Nie ma tu jakichś niesamowitych widoków, ale kilka miejsc jest godnych uwagi. Ogólnie, dobrze zachowano dawny wygląd i charakter obiektu. Jest ciemno, zimno, wilgotno, czasem mokro.  W jednej wnęce zgromadzono kolekcję lamp górniczych, w innych stoi figura górnika ze sprzętem do wiercenia a także wagonik itp. Trochę denerwuje, że na ścianach wiszą jakieś tablice, ale przewodnik nie zatrzymuje się przy nich, tylko idzie dalej. Po co je więc tam wieszali? 
Nasz syn najwięcej radości miał  z faktu odnalezienia  kawałka fluorytu, który mógł sobie zabrać do domu. Takie pamiątki są najcenniejsze i dzięki temu ta kopalnia zapadła mu na stałe w pamięci  (notabene wypatrzył tez zdechłą ropuchę!). 
Tylko w jednym  miejscu pokazywana jest żyła uranu, o której przewodnik mówi, że "gdyby miał licznik Geigera to wykazałby promieniowanie". No i to jest jawna kpina z turystów, bo obowiązkiem tego człowieka jest posiadać taki licznik i pokazywać to zwiedzającym!!
Złe wrażenie zatarła jednak wspomniana radość dzieciaka oraz zakup bardzo ładnego okazu dekoracyjnego fluorytu, które są dostępne  w kasie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
main
Zbliżenie na fluoryt w ścianach
Wejście do kopalni
Górnik przy pracy
Jeden z korytarzy
Ściana kolorowa od minerałów

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kletno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kletno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.