ikonka KLETNO - Kopalnia Uranu

Informacje o atrakcji turystycznej

KLETNO - Kopalnia Uranu
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia Uranu

Kopalnia uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953 po odkryciu tu promieniowania gamma przez sowieckich geologów poszukujacych materiałow do produkcji broni atomowej. Wykorzystano m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Przez 6 lat wydobyto w Kletnie ok.  20 ton uranu. Od 2002 r. funkcjonuje tu  Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna. Do zwiedzania udostępniona jest sztolnia nr 18 znajdująca się ok. 800 metrów od centralnego parkingu w Kletnie, przy drodze łączącej tę wieś z Sieną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk leżący w północno - wschodniej, najwyżej położonej części kopalni. Jej wlot znajduje się na wysokości 773 m n.p.m. Trasa tyrystyczna prowadzi przez 200-metrowy odcinek sztolni i jest czynna przez cały rok w godz. 9.00-17.00. Temperatura wewnątrz to 7 st. C.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kletno - Kopalnia Uranu
format D: N 50.234572°,   E 16.842599°
format DM: N 50° 14.07432',   E 16° 50.55594'
format DMS: N 50° 14' 04.46'',   E 16° 50' 33.36''
pytajnik
Adres:
Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna, Kletno 40, Kletno, gsm 601 889 243

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kletno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kletno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  12 października 2015

Kopalnia położona jest kawałek dalej za Jaskinią Niedźwiedzią i Muzeum Geologicznym. Dosyć dziwacznie umiejscowiono kasę - trzeba się do niej wspinać po schodach, bo jest położona znacznie wyżej niż wejście do kopalni. Oczekując na zwiedzanie, które odbywa się okresowo co 20 czy 30 minut, można się schłodzić zimnym powietrzem, które bije z otwartego korytarza kopalni, niczym z klimatyzatora. Zwiedzaliśmy we własnym gronie, bo nikogo więcej nie było, mimo wakacyjnego weekendu.
Trasa turystyczna jest krótka i skromna w porównaniu do podobnych kopalni. Zwiedzanie polega więc głównie na słuchaniu ciekawych opowieści przewodnika i oglądaniu minerałów, głównie fluorytu, znajdujących się w ścianach, trwa niecałe 40 minut. Nie ma tu jakichś niesamowitych widoków, ale kilka miejsc jest godnych uwagi. Ogólnie, dobrze zachowano dawny wygląd i charakter obiektu. Jest ciemno, zimno, wilgotno, czasem mokro. W jednej wnęce zgromadzono kolekcję lamp górniczych, w innych stoi figura górnika ze sprzętem do wiercenia a także wagonik itp. Trochę denerwuje, że na ścianach wiszą jakieś tablice, ale przewodnik nie zatrzymuje się przy nich, tylko idzie dalej. Po co je więc tam wieszali?
Nasz syn najwięcej radości miał z faktu odnalezienia kawałka fluorytu, który mógł sobie zabrać do domu. Takie pamiątki są najcenniejsze i dzięki temu ta kopalnia zapadła mu na stałe w pamięci (notabene wypatrzył tez zdechłą ropuchę!).
Tylko w jednym miejscu pokazywana jest żyła uranu, o której przewodnik mówi, że "gdyby miał licznik Geigera to wykazałby promieniowanie". No i to jest jawna kpina z turystów, bo obowiązkiem tego człowieka jest posiadać taki licznik i pokazywać to zwiedzającym!!
Złe wrażenie zatarła jednak wspomniana radość dzieciaka oraz zakup bardzo ładnego okazu dekoracyjnego fluorytu, które są dostępne w kasie.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
52
Zgłoś naruszenie zasad