ikonka SZCZYTNA - Miasto

Informacje o atrakcji turystycznej

SZCZYTNA - Miasto
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto

Szczytna to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Posiada ponad 5 tys. mieszkańców. Położone jest u podnóża Gór Stołowych, nad rzeką Bystrzyca Dusznicka. Początki Szczytnej sięgają XIV wieku, gdy miejscowosć była częścią państewka homolskiego. Potem wchodziła w skład hrabstwa kłodzkiego i Rzeszy Niemieckiej. Od 1945 r. w Polsce. Główna atrakcja - neogotycki zamek na górze Szczytnik powstał w latach 1832-38 z inicjatywy Karola Leopolda von Hochberga. Wcześniej to obronne miejsce było wykorzystane pod pruski fort. Większa część pałacu jest siedzibą Państwowego Domu Pomocy Społecznej "Zamek". Dlatego też nie można go zwiedzać.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szczytna - Miasto
format D: N 50.41339°,   E 16.44742°
format DM: N 50° 24.8034',   E 16° 26.8452'
format DMS: N 50° 24' 48.20'',   E 16° 26' 50.71''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (33) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczytna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczytna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  13 grudnia 2011

Po wjechaniu do Szczytnej rzuca się w oczy zalesiona góra i fragment budowli na szczycie wystający jeszcze ponad wierzchołkami drzew. Jest to Szczytnik, na którym w XIX wieku wzniesiono pałac zwany Zamkiem Leśna, mocno stylizowany na budowlę obronną. Dostać się do niego można pieszo szlakiem lub autem po asfaltowej drodze. My wjechaliśmy autem, ale sam szedłem tym szlakiem jakieś 10 lat temu i pamietam, że ciekawy odcinek jest tylko pod koniec, gdy pojawiają się skałki. Kamienny pałac niczym zamek posiada wieże, bramę, fosę (z ładnym ogródkiem), most zwodzony i mury obronne z punktami widokowymi, które niestety z powodu wyrośniętych drzew nie spełniają już swojej roli.
Mimo to budowla, w której mieści sie Dom Opieki Społecznej zrobiła na mnie przygnębiające wrażenie. Mogłaby to być spora atrakcja, ale w tej chwili turysta może tylko przejść się wzdłuż muru za ciekawą bramę i zobaczyć kaplicę pałacową, która nawet w najmniejszym stopniu nie jest interesująca. Przy okazji widać pękające i sypiące się elewacje. Sytuację ratuje platforma widokowa, utworzona na Orlich Skałach przed pałacem. Widok jest niesamowity, obejmuje 3 pasma górskie: Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie. Zarówno obecne zdjęcia jak i sprzed 10 laty mam w większości pod słońce, więc chyba najlepiej pojawić się tu przed południem. Obok drogi dojazdowej znajduje się gościeniec misyjny, gdzie można napić się kawy lub herbaty i pooglądać eksponaty przywiezione przez misjonarzy.
Z platformy widokowej wypatrzyliśmy też atrakcję dla naszego dziecka - wielki, kolorowy plac zabaw. Znajduje się on po prawej stronie drogi, gdy wjeżdżamy do Szczytnej krajówką z Kłodzka. Jest tam boisko, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa i plac dla deskorolkowców. Uwaga, wszystko nowe i oświetlone nawet w nocy, naszego 3-latka udało się stamtąd wziąć dopiero po kilku godzinach - głodem! Naprawdę tak fajnego placu zabaw dotychczas nie widziałem.
Kolejne miejsce do zabawy to centrum miasteczka, gdzie umieszczono kolorową fontannę chodnikową. To coraz częściej spotykany element polskich miejscowości, który sprawia dzieciom wiele radości w upalne dni.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
super plac zabaw dla dzieci
wspaniały punkt widokowy na Szczytniku
fontanna chodnikowa
- Wady
Zamek Leśna jest znikomą atrakcją turystyczną
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
110
Zgłoś naruszenie zasad