ikonka KUDOWA ZDRÓJ - Skansen w Pstrążnej

Informacje o atrakcji turystycznej

KUDOWA ZDRÓJ - Skansen w Pstrążnej
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen w Pstrążnej

Skansen, którego oficjalna nazwa brzmi Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, Oddział Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu zostało założone w 1984 roku. Pstrążna  to obecnie dzielnica miasta Kudowa - Zdrój, ale niegdyś samodzielna wieś. Położona jest w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości 560 m n.p.m. Nazwa wsi  pochodzi  prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Do dziś jest tu kilka łowisk i smażalni ryb.  Zadaniem skansenu jest ratowanie i ochrona tradycyjnej kultury ludowej ze szczególnym uwzględnieniem drewnianej architektury wiejskiej. Skansen otwarty jest codziennie, poza poniedziałkiem  w godz. 10-18, po sezonie krócej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kudowa Zdrój - Skansen w Pstrążnej
format D: N 50.475424°,   E 16.259079°
format DM: N 50° 28.52544',   E 16° 15.54474'
format DMS: N 50° 28' 31.53'',   E 16° 15' 32.68''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 października 2011

Jadąc w stronę Czermnej i Kaplicy Czaszek tą samą drogą dojedziemy do Pstrążnej. Jest to dzielnica znacznie oddalona i wyżej położona od centrum zdroju. Znajduje się tu prawdziwy skansen (nie mylić z mizernym Szlakiem Ginących Zawodów!). Nosi on nazwę Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego i wyróżnia się ładnym położeniem pośród gór oraz niezwykle miłą obsługą.
Na wstępie każdy turysta może poczęstować się prawdziwym wiejskim chlebem i smalcem. Potem zwiedza się kuźnię, zajazd, kilka chat, wiatrak itp. Całość jest rozłożona na stoku stromej góry, więc trzeba się trochę powspinać. Wiele narzędzi w budynkach jest podpisanych, co jest wyjątkiem w skansenach, a z wiatraka widać odległe pasma Karkonoszy. Szkoda tylko że szybki są takie brudne, a nie można ich otworzyć.
W skansenie odbywa się wiele imprez a regularnie (w co drugą sobotę lub niedzielę) ma miejsce pokaz pieczenia chleba tradycyjnym sposobem, połączony z degustacją. Warto sprawdzić terminy i przyjechać w czasie takiego pokazu lub jakiejś innej imprezy. Podsumowując, byłem już w wielu znacznie bardziej rozbudowanych skansenach, ale ten dzięki miłej atmosferze, widokom i poczuciu, że dba się tu o gości wyróżnia się spośród innych. Tym bardziej, że posiada bezpłatny parking a kawałek dalej można się posilić pyszną rybką.
Do smażalni trzeba iść dalej główną drogą, mijając tajemniczą kapliczkę należącą jeszcze do skansenu. Można tam nie tylko zjeść pstrąga lub karpia, ale także go samemu złowić. Poniżej stolików są utworzone dwa małe stawy pełne wielkich ryb i przygotowane wędki. Mi co prawda takie łowienie niezbyt się podoba, ale wydaje się, że to ulubiony sport Czechów, którzy masowo tu przyjeżdżają i łowią. Dzieci także powinny być bardzo zainteresowane oglądaniem ich wyczynów, co pomaga przetrwać dosyć długi czas oczekiwania na przygotowanie pysznej ryby - smakowała mi bardziej niż w smażalni w centrum Kudowy.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Położenie w górach
Można się posilić pyszną rybą
- Wady
Za trudna trasa, aby dojechać rowerem mając dziecko z tyłu (przynajmniej dla mnie)
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
wrzesień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad