ikonka ZIELENIEC - Centrum sportów zimowych

Informacje o atrakcji turystycznej

ZIELENIEC - Centrum sportów zimowych
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Centrum sportów zimowych

Zieleniec (niem. Grunwald) – wieś na wysokości 800-960 m n.p.m, obecnie włączona do Dusznik-Zdroju. Wcześniej uważany był za najwyżej położoną wieś w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny w Polsce), zbliżony do alpejskiego. Duża ilość opadów w zimie sprawia, że śnieg leży tu blisko 150 dni w roku. Zieleniec jest więc popularnym ośrodkiem narciarskim, znajduje się tu blisko 30 wyciągów. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Latem miejscowość jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie. W Zieleńcu działa  schronisko PTTK "Orlica" oraz schronisko PTSM. Wyciąg jest czynny od maja do września w godz. 11.00 - 18.00, a zimą   9:00-22:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zieleniec - Centrum sportów zimowych
format D: N 50.33586°,   E 16.386001°
format DM: N 50° 20.1516',   E 16° 23.16006'
format DMS: N 50° 20' 09.10'',   E 16° 23' 09.60''
pytajnik
Adres:
Baza Turystyczno-Wypoczynkowa "Gryglowka", Zieleniec 67, 57-340 Duszniki Zdrój

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zieleniec w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zieleniec wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 września 2011

Latem możemy w Zieleńcu skorzystać z jednego wyciągu krzesełkowego - Gryglówki. Jest on włączany codziennie o pełnych godzinach przez niecałe 10 minut. Po sezonie tylko w weekendy i święta. Na górze nie ma nic, poza ładnym widokiem. Szlakiem czerwonym biegnącym dokładnie po linii granicznej Czech i Polski można jednak dojść do czeskiego schroniska Masarykova Chata (10 min) w Górach Orlickich (Orlickie Hory). Wiele osób zostaje tam aby napić się czeskiego piwka i wraca. Czesi przyjmują złotówki, ale nie radzę płacić, bo za zwykłe napoje zapłaciłem bardzo dużo, więc kurs musi być złodziejski. W okolicy schroniska warto się trochę pokręcić i popatrzeć z każdej strony na górskie krajobrazy. Jesteśmy na 1000 metrach, w unikalnym mikroklimacie, więc możemy się dotlenić czystym, rześkim powietrzem. Ze schroniska można się udać na szczyty Mała i Wielka Desztna, do Serlisskiego Młyna (Serlissky Mlyn) i Serlisskiego Dołu (Serlissky dul). My zamierzaliśmy iść 2-kilometrowym szlakiem do Młyna, ale jakimś sposobem poszliśmy żółtym szlakiem do Dołu (po czesku wąwóz?). Nie żałowaliśmy, bo trasa była super. Najpierw stok narciarski, potem ciekawy las i spokojna rzeczka, w której dziecko mogło się pochlapać, a która następnie przerodziła się w rwący górski potok z licznymi progami wodnymi i meandrami.
Niestety idzie się cały czas w dół i powrót nie był za ciekawy. Nasz szczęśliwy, ale wymęczony 3-latek musiał być niesiony pod górę, co przypłaciłem długotrwałym bólem krzyża. Jeśli więc zdecydujecie się na Serlissky Dul nie warto schodzić do samego końca. Gdy potok odsunie się od szlaku, a w oddali widać drogę samochodową, lepiej zawrócić. Praktycznie nic ciekawego dalej już nie ma, a na końcu szlak opada mocno w dół i ponowna wspinaczka zabiera sporo sił.
Zieleniec administracyjnie przynależy do Dusznik Zdroju, choć obie miejscowości dzieli spora odległość. Oznaczenia na drodze, mapy czy GPS wciąż traktują go jako samodzielną wieś. Można do niego dojechać albo lokalną drogą z Dusznik albo z drogi krajowej Kłodzko - Kudowa. W tym drugim przypadku przed Zieleńcem po lewej stronie zobaczymy parking z rozległym punktem widokowym, na którym koniecznie trzeba się zatrzymać.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Wyciąg krzesełkowy
Piękne widoki
Wyjątkowy mikroklimat zbliżony do alpejskiego
- Wady
Wyciąg nie działa non-stop
W lecie wszystko dookoła zamknięte
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad