ikonka SUPRAŚL - Muzeum ikon

Informacje o atrakcji turystycznej

SUPRAŚL - Muzeum ikon
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejsce na medal 2013
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Muzeum Ikon w Supraślu jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mieści się w kompleksie prawosławnego monasteru, a dokładniej w budynku zwanym Pałacem Archimandrytów (opatów). Placówkę otwarto w 2006 roku, początkowo ze zbiorem 300 ikon, obecnie liczba ta wynosi ok. 1200 i jest największa w Polsce. Wiele ikon pochodzi z przemytu - skonfiskowali je celnicy na wschodniej granicy. Prezentacja zbiorów odbywa się w grupach z przewodnikiem oprowadzającym w 9 salach. Ma ona charakter multimedialny. Oprócz ikon z okresu XVIII-XX w. pokazane są także XVI-wieczne freski pochodzące ze zburzonej cerkwi Zwiastowania NMP, będącej częścią monasteru. Muzeum posiada Salę Warsztatową, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne (lekcje muzealne i warsztaty plastyczne), których celem jest przybliżenie wartości teologicznej i aspektów artystycznych ikony. Turyści mogą zwiedzać placówkę codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10:00-17:00, w sezonie (1.05 - 31.08) wydłużono czas otwarcia w każdy piątek do 18:00. W czwartki - zwiedzanie bezpłatne.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podlasiu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Supraśl - Muzeum ikon
format D: N 53.210994°,   E 23.338141°
format DM: N 53° 12.65964',   E 23° 20.28846'
format DMS: N 53° 12' 39.58'',   E 23° 20' 17.31''
pytajnik
Adres:
Muzeum Ikon W Supraśli o. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - ul. Klasztorna 1, Supraśl, gsm 509 336 829

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 listopada 2014

Muzeum położone jest na tyłach klasztoru ze słynną cerkwią supraską. Z zewnątrz nic nie wskazuje, że jest to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Wystarczy jednak przekroczyć próg pierwszej sali i od razu zostajemy oczarowani wystrojem, w tym przypadku rzymskich katakumb. W zaciemnionym pomieszczeniu o ścianach zdobionych wczesnochrześcijańskimi malowidłami i stylizowanymi skalnymi wnękami, prezentowane są podświetlone ikony, a z głośników dobiega chór prawosławny. Dalej przechodzimy korytarzem z fotorealistycznym obrazem procesji prawosławnej na ścianie do kolejnej sali i tak jest zrobione całe muzeum. Eksponowane ikony wzbogacone są malowidłami i dźwiękami, tak że wszystko się świetnie uzupełnia oraz tworzy niesamowitą całość, do czego przyczynia się też umiejętna gra świateł. Jak by tego było mało, w środku umieszczono prawdziwą prawosławną kapliczkę z ikonami, fragment podlaskiego domu z domowym ołtarzykiem oraz odtworzono pokój ikonopisarza!
Same ikony zachwycają kunsztem. Są one bardzo różnorodne - małe, duże, w różnych kształtach, drewniane i zdobione metalowymi osłonami itp. Podzielono je tematycznie na przedstawienia Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, świętych itp., są też krzyże - ikony jak i krzyże metalowe, a na koniec w otoczeniu starych fotografii oglądamy zachowane oryginalne freski ze zburzonej cerkwi.
W czasie zwiedzania sporo dowiadujemy się o malowaniu ikon, a właściwie ich pisaniu, bo takiej formy używa się w stosunku do uduchowionych dzieł. W jednej z sal wyświetlany jest film o powstawaniu ikon.
Czas na zwiedzanie całości jest ograniczony do ok. 50 min, ale jest to wystarczające, na koniec mogliśmy jeszcze wrócić, aby oglądnąć dokładnie wcześniejsze sale.
Oczywiście wiedzieliśmy wcześniej, że jest to muzeum multimedialne, ale nie spodziewaliśmy się tak oryginalnego wykonania ekspozycji. Dzieciakowi nawet nie robiliśmy nadziei, że będzie to dla niego atrakcja, a jednak była i to spora.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad