SUPRAŚL - Muzeum ikon

SUPRAŚL - Muzeum ikon

 
6.0 (1)
  6004 1

SUPRAŚL - Muzeum ikon

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum ikon
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2013

Muzeum Ikon w Supraślu jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mieści się w kompleksie prawosławnego monasteru, a dokładniej w budynku zwanym Pałacem Archimandrytów (opatów). Placówkę otwarto w 2006 roku, początkowo ze zbiorem 300 ikon, obecnie liczba ta wynosi ok. 1200 i jest największa w Polsce. Wiele ikon pochodzi z przemytu - skonfiskowali je celnicy na wschodniej granicy. Prezentacja zbiorów odbywa się w grupach z przewodnikiem oprowadzającym w 9 salach. Ma ona charakter multimedialny. Oprócz ikon z okresu XVIII-XX w. pokazane są także XVI-wieczne freski pochodzące ze zburzonej cerkwi Zwiastowania NMP, będącej częścią monasteru. Muzeum posiada Salę Warsztatową, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne (lekcje muzealne i warsztaty plastyczne), których celem jest przybliżenie wartości teologicznej i aspektów artystycznych ikony. Turyści mogą zwiedzać placówkę codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10:00-17:00, w sezonie (1.05 - 31.08) wydłużono czas otwarcia w każdy piątek do 18:00. W czwartki - zwiedzanie bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Freski
SUPRAŚL - Muzeum ikon

Filmy

Jerzy Sochor - Supraśl Muzeum Icon (2017)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podlasiu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Adres:
Muzeum Ikon w Supraślu o. Muzeum Podlaskiego w Białymstoku - ul. Klasztorna 1, Supraśl
tel. +48 85 663 19 94 , +48 509 336 829
kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Supraśl (woj. Podlaskie) - Muzeum ikon
format D: N53.2109944°,  E23.3381405°
format DM: 53° 12.659664'N, 23° 20.28843'E 
format DMS: 53° 12' 39.58''N, 23° 20' 17.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Muzeum położone jest na tyłach klasztoru ze słynną cerkwią supraską. Z zewnątrz nic nie wskazuje, że jest to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Wystarczy jednak przekroczyć próg pierwszej sali i od razu zostajemy oczarowani wystrojem, w tym przypadku rzymskich katakumb. W zaciemnionym pomieszczeniu o  ścianach zdobionych wczesnochrześcijańskimi malowidłami i stylizowanymi skalnymi wnękami, prezentowane są podświetlone ikony,  a  z głośników dobiega chór prawosławny. Dalej przechodzimy korytarzem z fotorealistycznym obrazem  procesji  prawosławnej na ścianie do kolejnej sali i  tak  jest zrobione całe muzeum. Eksponowane ikony wzbogacone są malowidłami i dźwiękami, tak że wszystko się świetnie uzupełnia oraz tworzy niesamowitą całość, do czego przyczynia się też umiejętna gra świateł. Jak by tego było mało, w środku umieszczono prawdziwą prawosławną kapliczkę z ikonami, fragment podlaskiego domu z domowym ołtarzykiem oraz odtworzono pokój ikonopisarza!
Same ikony zachwycają kunsztem. Są one bardzo różnorodne - małe, duże, w różnych kształtach, drewniane i zdobione metalowymi osłonami itp.  Podzielono je  tematycznie na przedstawienia Matki Bożej, Jezusa Chrystusa, świętych itp., są też krzyże - ikony jak i krzyże metalowe, a  na koniec w otoczeniu starych fotografii oglądamy zachowane oryginalne freski ze zburzonej cerkwi.
W czasie zwiedzania sporo dowiadujemy się o malowaniu ikon, a właściwie ich pisaniu, bo takiej formy używa  się w stosunku do  uduchowionych dzieł. W jednej z sal wyświetlany jest film o powstawaniu ikon. 
Czas na zwiedzanie całości jest ograniczony do ok. 50 min, ale jest to wystarczające, na koniec mogliśmy jeszcze wrócić, aby oglądnąć dokładnie wcześniejsze sale. 
Oczywiście wiedzieliśmy wcześniej, że jest to  muzeum  multimedialne, ale  nie spodziewaliśmy się tak oryginalnego wykonania ekspozycji. Dzieciakowi nawet nie robiliśmy nadziei, że będzie to dla niego atrakcja, a jednak była i to spora. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Freski
SUPRAŚL - Muzeum ikon

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl


Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.