ikonka BIAŁYSTOK - Pałac Branickich z muzeum farmacji

Informacje o atrakcji turystycznej

BIAŁYSTOK - Pałac Branickich z muzeum farmacji
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pałac Branickich z muzeum farmacji

Początki rezydencji białostockiej sięgają XVI wieku i zameczku Piotra Wiesiołowskiego, marszałka litewskiego. Była to budowla w stylu gotycko-renesansowym, której mury tkwią w środkowej części obecnego pałacu. W 1. poł. XVII w. Białystok przejęli Braniccy i dzięki hetmanowi wielkiemu koronnemu Janowi Klemensowi Branickiemu w 2. poł. XVIII w. powstała magnacka rezydencja w stylu barokowym zwana "Podlaskim Wersalem" otoczona przez 2 ogrody: dolny i górny wykonane wg wzorów francuskich oraz kilka dalszych ogrodów satelickich. Po śmierci hetmana pałac zaczął podupadać, a podczas obu wojen św. został splądrowany i zniszczony przez Niemców i Ruskich. Odbudowa rozpoczęła się w 1946 r. z przeznaczeniem na siedzibę Akademii Medycznej (dziś Uniwersytet Medyczny), a wznowiona została w 1990 r. i trwa do dziś (obecnie skupia się na ogrodach). Wnętrza pokazywane są turystom od 2014 roku.
Muzeum Historii Medycyny i Farmacji zostało otwarte na parterze prawego bocznego skrzydła pałacu w maju 2011 r. Wcześniej ekspozycja była dostępna głównie dla studentów i pracowników uniwersytetu. Celem placówki jest pokazanie historii medycyny i farmacji na Podlasiu na tle przemian ogólnokrajowych i ogólnoświatowych (początki szpitalnictwa w mieście sięgają XVII w., a w samym pałacu działał szpital polowy). Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Pałac jest otwarty dla turystów od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 17:00, w soboty i niedziele w godz. 9:00 – 17:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podlasiu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Białystok - Pałac Branickich z muzeum farmacji
format D: N 53.130687°,   E 23.165465°
format DM: N 53° 7.84122',   E 23° 9.9279'
format DMS: N 53° 07' 50.47'',   E 23° 09' 55.67''
pytajnik
Adres:
Pałac / Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB - ul. J. Kilińskiego 1, Białystok, tel. (85) 748 54 67, (85) 748 54 05

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Białystok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Białystok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 listopada 2014

Pałac to piękna rezydencja otoczona wytwornymi ogrodami i paradnym dziedzińcem w samym centrum Białegostoku - prawdziwa wizytówka miasta. Ozdobne bramy, altany, rzeźby, kanały, fontanny - jest tu wszystko co najlepsze w architekturze ogrodowej. Spacer w takim anturażu to czysta przyjemność.
Inna sprawa to zwiedzanie wnętrz pałacowych, tu nie jest już tak różowo. Jako, ze budynek zajmuje uczelnia, do oglądania jest niewiele, jednak trzeba przyznać, że starają się jak mogą. Za 6-złotowy bilet przewodniczka oprowadza nawet 1 turystę! Trzeba na nią tylko czasem poczekać w holu pałacowym, bo oprowadza chętnych na okrągło. Do zwiedzania jest tylko wspaniale ozdobiona sztukateriami aula czyli wielka sala reprezentacyjna, kaplica oraz piwnice. Trwa to ok. 30 minut i większość czasu zajmuje opowiadanie przewodniczki o dziejach zabytku, całkiem zresztą ciekawe, ale dzieci się zanudzą.
W piwnicach skuto w paru miejscach tynk, aby pokazać pozostałości pierwotnego dworu z XVII wieku - kamienny budulec, łuki itp. (dookoła pałacu też można zobaczyć pod szkłem mury tej budowli). Są też zdjęcia i tablice z historii pałacu jako siedziby szlacheckiej i placówki medycznej.
To jednak nie wszystko, bo w bocznym skrzydle pałacu działa muzeum farmacji. Niby jest to rozdzielone, ale obowiązuje ten sam bilet. Tutaj w paru salkach prezentuje się m.in. dawną aptekę, pokój szpitala polowego, gabinet dentystyczny i ginekologiczny. Tematyka jak dla mnie mało interesująca, ale jest kilka osobliwości jak wiertło stomatologiczne napędzane nogami, piłki do amputacji kończyn, sprzęt do lewatywy, gablotki z rzeczami wyjętymi z układów pokarmowego i oddechowego pacjentów oraz kilka innych podobnych ciekawostek. Takie rzeczy to rzadkość i warto zobaczyć.
Połączenie muzeum historycznego i farmacji to bardzo dobry pomysł. Gdyby obie placówki traktować osobno, zasługiwałyby na przeciętną ocenę, ale razem tworzą całkiem niezłą atrakcję.
Pewną niedogodnością jest to że wejście do pałacu otwierają jedynie od strony dziedzińca, co sprawia, że komunikacja jest utrudniona, bo żeby dostać się do ogrodów (np. w czasie oczekiwania na zwiedzanie) trzeba obejść cały wielki pałac, co zajmuje trochę czasu. Być może jednak nie zawsze tak jest...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad