ikonka SUPRAŚL - Monaster z cerkwią obronną

Informacje o atrakcji turystycznej

SUPRAŚL - Monaster z cerkwią obronną
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Monaster z cerkwią obronną

Prawosławny monaster Zwiastowania NMP w Supraślu powstał na początku XVI wieku z fundacji A. Chodkiewicza, marszałka i starosty na ziemiach litewskich. Początkowo jego siedzibą było miasto Gródek, ale wg legendy mnisi poszukując miejsca cichego i spokojnego puścili z biegiem rzeki drewniany krzyż z relikwiami, który zatrzymał się na uroczysku Suchy Hrud. Tutaj przenieśli więc swą siedzibę, dając początek osadzie Supraśl. Zakonnicy nie chcieli przyjąć postanowień Unii Brzeskiej, ale zostali do tego zmuszeni w 1. połowie XVII w. Na ponad 200 lat monaster stał się unickim klasztorem bazyliańskim. W tym czasie obiekt został rozbudowany, powstał pałac archimandrytów (opatów), brama z dzwonnicą, barokowy ikonostas. Do prawosławia powrócił w czasie zaborów. Po odzyskaniu niepodległości opuszczony klasztor przekazano salezjanom. W 1944 roku Niemcy wysadzili cerkiew, a Sowieci spustoszyli klasztor. Dopiero w połowie lat 80-tych XX wieku pozwolono prawosławnym na odbudowę świątyni. Klasztor zwrócono im później, a jego remont zakończył się na początku 2014 roku. Budynek cerkwi z 4 wieżami posiadał funkcje obronne (liczne strzelnice) i był jednym z najciekawszych obiektów architektury sakralnej w Europie. Jednak obecnie poza fundamentami i murami przyziemia nie jest to oryginalna budowla, podobnie jak cudowny obraz Matki Boskiej Supraskiej to tylko kopia. Dla turystów monaster udostępniany jest przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-16:00 (1.04 do 30.10) i 10:00-15:00 (1.11 do 31.03) z przerwą w godz. 13:30-14:30. W niedziele przerwy nie ma, ale wstęp od 12:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podlasiu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Supraśl - Monaster z cerkwią obronną
format D: N 53.211023°,   E 23.3366°
format DM: N 53° 12.66138',   E 23° 20.196'
format DMS: N 53° 12' 39.68'',   E 23° 20' 11.76''
pytajnik
Adres:
Monaster Zwiastowania NMP - ul. Klasztorna 1, Supraśl, tel. (85) 718 37 80, gsm 530 551 778

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Supraśl wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 stycznia 2014

Podczas naszych odwiedzin zwiedzanie monasteru ograniczało się tylko do samej cerkwi, ponieważ reszta była w remoncie. Natomiast osobno zwiedza się pałac archimandrytów, w którym działa muzeum ikon. Cerkiew stoi po środku założenia. Niewielka, ale wysoka budowla z 4 wieżami w narożach wygląda bardzo oryginalnie. Zwiedzanie rozpoczyna się od wykupienia cegiełki z symboliczną kwotę (chyba 2,5 zł) w wieży bramnej klasztoru. Sprzedaje je ubrany na czarno prawosławny mnich z długą brodą, który następnie zamienia się w przewodnika. Wywiązuje się ze swojej roli bardzo dobrze. Najpierw opowiada o historii przed wejściem do cerkwi, potem wszyscy wchodzą do środka. Zakonnik opowiada o poszczególnych elementach świątyni, zwyczajach u prawosławnych itp., odpowiada też na wszelkie pytania. Cerkiew wygląda ciekawie, choć wnętrza są w surowym stanie - wszystkie ściany to nieotynkowane cegły, ale jakby takie postarzane. Może właśnie dzięki temu nie ma się wrażenia, że budynek to współczesna rekonstrukcja, lecz wydaje się że to bardzo stary zabytek. Niestety nie można tu robić zdjęć. Dla naszego malucha było to bardzo nudne zwiedzanie, ale dzielnie wytrzymał te pół godzinki. Sporym minusem był brak możliwości wejścia na którąś z wież, na co bardzo liczyłem. Punkt widokowy na malowniczą okolicę mógłby być dużą atrakcją.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad