ikonka PŁOCICZNO - Wigierska Kolej Wąskotorowa

Informacje o atrakcji turystycznej

PŁOCICZNO - Wigierska Kolej Wąskotorowa
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa ze stacją w Płocicznie to kolejka turystyczna kursującą na trasie o długości 10 km, przy południowym brzegu jeziora Wigry. Jest cennym zabytkiem techniki oraz jedną z nielicznych całorocznych atrakcji turystycznych regionu (od października do kwietnia przejazdy na zamówienie). Latem przewozy odbywają się w wagonikach odkrytych, poza sezonem letnim w krytych i ogrzewanych. Budowę kolei do transportu drewna z wyrębu rozpoczęto w 1916 roku. Funkcjonowała do 1989 roku. 2 lata później wpisano ją do rejestru zabytków, a w 2000 roku odbył się pierwszy przejazd turystyczny. Odjazdy w sezonie o godz. 10,13,16.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Warmii i Mazurach ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Płociczno - Wigierska Kolej Wąskotorowa
format D: N 54.033738°,   E 22.965782°
format DM: N 54° 2.02428',   E 22° 57.94692'
format DMS: N 54° 02' 01.46'',   E 22° 57' 56.82''
pytajnik
Adres:
Zespół Turystyczny przy Wigierskiej Kolejce Wąskotorowej w Płocicznie, Płociczno Tartak 40, 16-402 Suwałki

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Płociczno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Płociczno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 października 2011

Obowiązkowa atrakcja dla turystów z okolic Suwałk i Augustowa. Stacja początkowa kolejki wąskotorowej znajduje się w małej wiosce Płociczno, gdzie w oczekiwaniu na odjazd lub już po wycieczce można dobrze zjeść w Restauracji przy Kolejce. Stoi tam też miniatura pociągu, którą na pewno zainteresują się maluchy. Trasa kolejki wiedzie wzdłuż jeziora Wigry. Jest to kolej leśna więc jedziemy przez las, ale przejażdżka, mimo że długa, nie jest tak nudna jak np. w Bieszczadach (choć nasz syn i tak zasnął). Wszystko dzięki 3 postojom na trasie, na których turyści maja po ok. 15 minut, aby podejść do punktów widokowych na jezioro. Czwarty przystanek znajduje się na łące poza lasem - jest to stacja końcowa Kruszniki, gdzie ciuchcia zawraca. Cała trasa zajmuję ok. 130 minut. Plusem kolejki wigierskiej jest brak tłoku w wagonikach, nie wiem jednak czy było po prostu mało chętnych czy też dyrekcja kolejki dba, aby turysta miał komfort i sprzedaje ograniczoną liczbę biletów na każdy kurs.
Przejazd kolejką trochę uderzy po kieszeni. Bilet kosztuje 23 zł, dzieci do 15 lat 15 zł, do 7 lat 4 zł. Dodatkowo trzeba zapłacić za wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego, odpowiednio 4 zł/2 zł/gratis.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Przejażdżka ciuchcią sprawia sporo radości dzieciom
Przystanki urozmaicają jazdę przez las
Brak tłoku w wagonach
Przy stacji porządna restauracja
- Wady
Cena
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
czerwiec 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
155
Zgłoś naruszenie zasad