ikonka OPOLE - Wieża Piastowska

Informacje o atrakcji turystycznej

OPOLE - Wieża Piastowska
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wieża Piastowska

Wieża Piastowska w Opolu stoi na wyspie Pasieka, w części zwanej Ostrówkiem, gdzie już w X wieku zlokalizowany był gród państwa Mieszka I. W XIII w. gród zastąpił murowany zamek, którego budowę rozpoczął książę Kazimierz, a dokończył jego wnuk Bolesław. Zachowana do dziś wieża powstała nieco później, bo w poł. XIV wieku - to datowanie jest efektem najnowszych badań, bo dotychczas sądzoną, że pochodzi ona z ok. 1300 r. Wieża zbudowana jest cegły z kamiennymi fundamentami. Ma wysokość 35 m, a szerokość murów na dole dochodzi do 3 m. Wejście znajdowało się na wysokości 9 metrów (obecne powstało w XX w.). Kondygnacja piwniczna służyła jako więzienie, wyżej znajdowała się kuchnia, kilka izb i wartownia. Po śmierci ostatniego Piasta opolskiego Jana, zamek wraz z całym księstwem opolskim przejął król Czech Ferdynand Habsburg. W XVI w. warownia została rozbudowana o nowożytne fortyfikacje z 4 bastionami. W XIX w. Opole stało się siedzibą utworzonej przez Prusy rejencji opolskiej (rodzaj województwa), a zamek przekształcono na siedzibę urzędów. Zasypano fosy, zburzono mury obronne, park zamkowy został miejscem publicznym. W 1928 r. podjęto decyzje o wyburzeniu budowli zamkowych i zastąpieniu ich nowoczesnym budynkiem biurowym. Przetrwała tylko wieża. W latach 2013-14 wykonano jej gruntowny remont i adaptację na cele turystyczne. Zwiedzanie wieży (pon.-pt. 9.00 - 17.00, sob.-ndz. 11.00 - 16.00) odbywa się z przewodnikiem w grupach do 10 osób.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Opole - Wieża Piastowska
format D: N 50.667304°,   E 17.919451°
format DM: N 50° 40.03824',   E 17° 55.16706'
format DMS: N 50° 40' 02.29'',   E 17° 55' 10.02''
pytajnik
Adres:
Wieża Piastowska - ul. Piastowska 14, Opole, zarządca - MOSIR, tel. (77) 441 50 20

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 września 2016

Wieżę zwiedziliśmy 2 razy, ponieważ za pierwszym razem nie działały urządzenia multimedialne.W takim przypadku nie warto zwiedzać tego zabytku, bo znacznie traci na atrakcyjności, no ale nie narzekaliśmy, bo obsługa bez problemu zgodziła się na ponowną, gratisową wizytę w następnym dniu. Przy okazji przekonaliśmy się, że oprowadzanie turystów działa bardzo różnie. O ile za pierwszym razem robił to "prawdziwy" przewodnik w historycznym stroju, z dużą wiedzą i ciekawymi informacjami, o tyle za drugim ktoś inny, bez przebrania, przedstawiający tylko podstawowe fakty. Nie wspomniał on o tak fajnej ciekawostce jak obrazki wyryte przez wartowników strzegących z wieży zamku, ani nie zachęcał do sprawdzenia jak ciężki był rynsztunek rycerski. A uzbrojenie to z pierwszym przewodnikiem można było brać, przymierzać, fotografować się w nim. Tak więc zwiedzanie z tym człowiekiem to kompletna porażka, na szczęście dla nas za drugim razem przyszliśmy tu tylko dla multimediów.
Trzeba przyznać, że wykorzystano je bardzo umiejętnie i mimo niewielkiej przestrzeni w środku, wieża jest główną atrakcją Opola. W lochach słyszymy jęki i odgłosy kajdan, wyżej wyświetla się spektakl światło/dźwięk z oblężenia zamku, a figura księcia ożywa i opowiada historię. Na górze projektor wyświetla panoramę miasta z XIX wieku, a na szczycie możemy ją porównać z obecnym wyglądem, bo znajduje się tam taras widokowy. Niestety, taras jest tak zrobiony, że nasz syn nie był w stanie nic zobaczyć i trzeba go było podnosić. Po drodze są jeszcze pocztówki z dawnymi widokami zamku.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad