ikonka OPOLE - Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny

Informacje o atrakcji turystycznej

OPOLE - Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny

Muzeum Śląska Opolskiego powstało w 1900 roku, a pod obecną nazwą funkcjonuje od 1950. Posiada siedem tematycznych działów: Archeologiczny, Etnograficzny, Historyczny, Przyrody, Sztuki, Edukacji Muzealnej i Pracownia Konserwacji Zabytków. Poza gmachem głównym mieszczącym się budynku dawnego kolegium jezuickiego z XVII wieku zajmuje jeszcze 3 inne obiekty. Jesienią 2008 roku zakończono remont i rozbudowę głównego budynku łącząc go z nowo wybudowanym pawilonem. Muzeum w Gmachu Głównym jest otwarte codziennie poza poniedziałkami, w weekendy w godz. 11-17, w dni powszednie 9-16. W soboty wstęp jest wolny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Opole - Muzeum Śląska Opolskiego - Gmach Główny
format D: N 50.668903°,   E 17.924601°
format DM: N 50° 40.13418',   E 17° 55.47606'
format DMS: N 50° 40' 08.05'',   E 17° 55' 28.56''
pytajnik
Adres:
Muzeum Śląska Opolskiego - Mały Rynek 7, tel. (77) 453 66 77, (77) 454 46 11

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  30 listopada 2013

Opolskie muzeum, cieszące się opinią jednego z nowocześniejszych w kraju, odwiedziliśmy w sierpniowy długi weekend. Zajmuje ono duże budynki przy uliczce prowadzącej od głównego rynku w górę. Od początku robi bardzo pozytywne wrażenie - jest porządnie utrzymane, czyste, wszędzie dużo przestrzeni, a połączenie zabytkowych wnętrz z nowoczesnymi przeszklonymi jest nawet udane i nie razi.
Najpierw zwiedza się sale z porcelaną oraz wyposażenie dawnej apteki. Eksponatów może nie ma zbyt wiele, ale jest to wszystko ładnie urządzone i umieszczono sporo różnych tablic - można się dużo dowiedzieć pod warunkiem, że ma się możliwość i czas na ich przeczytanie. Dla maluchów nie jest to za bardzo interesujące, więc nasz szybko się znudził.
Potem zwiedziliśmy wystawę czasową z rysunkami satyrycznymi jakiegoś miejscowego rysownika. Niezła kolekcja, można się było trochę pośmiać, ale z powodów jak wyżej nie mogliśmy jej poświęcić zbyt wiele czasu.
Dalej, ma piętrze, muzeum prezentuje świetną wystawa historyczną. Sale są zaciemnione, posiadają mnóstwo eksponatów, rysunków, grafik, zdjęć, planów. Jest sporo militariów, zabytkowych przedmiotów, dokumentów itp., a w dziale średniowiecznym można nawet przymierzyć różne elementy zbroi rycerskiej. Na uwagę zasługuje tu również makieta miasta z XVIII wieku i multimedialna opowieść o dawnym Opolu (reflektor rzuca światło na część o której opowiada lektor).
Kolejny dział był już znacznie mniej interesujący - malarstwo i sztuka współczesna. Galeria zawiera dzieła znanych malarzy jak Matejko czy Chełmoński, a ze sztuki współczesnej pamiętam jakieś dziwne, nieciekawe zdjęcia w równie dziwnym anturażu - wielka sala przedzielona ściankami, mogąca pomieścić chyba z kilkaset osób zawierającą zaledwie ok. 30 eksponatów, a oglądających oprócz nas ZERO.
Stolik z drewnianymi klockami i przyrządami do rysowania dla dzieciaków wyglądał w takim miejscu również dziwacznie. Szkoda, że nie pomyślano o takiej poczekalni dla maluchów przy innych wystawach. Niewielką atrakcją są też słuchawki audio, gdzie puszczano jakieś (dziwne) odgłosy, dzieciak miał na chwilę zajęcie.
Na koniec zeszliśmy na dół na wystawę, na której w największym stopniu wykorzystano nowoczesne technologie. Są to "Pradzieje Opolszczyzny" z zabytkami archeologicznymi. Z ciekawszych eksponatów można tu zobaczyć m.in. zrekonstruowaną jaskinię neandertalczyka, chatę chłopską, repliki prehistorycznych skarbów odkrytych na ziemiach polskich, oryginalną łódź "dłubankę". Poszczególne zagadnienia typu wytwarzanie narzędzi czy broni są omawiane na kilku terminalach komputerowych. Oprócz atrakcyjnej prezentacji wiedzy w postaci multimedialnej służą one też do zabawy, bo posiadają różne układanki i zagadki, z czego ochoczo korzystał nasz syn. Pamiętam, że musiałem go niestety podtrzymywać na rękach, bo ekrany były za wysoko. Są one dotykowe i niektóre mocno szwankowały. Nie wiem czy pracownicy muzeum zdają sobie sprawę, iż takie urządzenia należy regularnie sprawdzać i serwisować. Byliśmy rozczarowani, gdy trzeba było naciskać przyciski kilka razy zanim ekran "załapał", a jeden był całkowicie niezdolny do użytku. Większość jednak była w miarę sprawna. Inny fajny pomysł to stanowisko badawcze, gdzie mamy skaner ręczny i kilka przedmiotów typu zabytki, kamienie, barwniki. Po zeskanowaniu wyświetlały się o nich na ekranie informacje.
Muzeum w Opolu jest niewątpliwie bardzo przyjazne dla zwiedzających, wszędzie można robić zdjęcia, nie ma żadnych restrykcji, żaden pracownik nie łaził za nami i nie obserwował co robimy, a ceny wstępu śmiesznie niskie (w soboty nawet za darmo!). Na pewno warto odwiedzić!


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
muzeum przyjazne dla zwiedzających
bardzo tani wstęp
multimedia
ciekawy wystrój ekspozycji
- Wady
niektóre terminale wymagały naprawy
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad