ikonka LIPNO - Park leśny i ogród dendrologiczny

Informacje o atrakcji turystycznej

LIPNO - Park leśny i ogród dendrologiczny
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Park leśny i ogród dendrologiczny

Ogród dendrologiczny w Lipnie powstał w 1783 roku z inicjatywy rezydującego na zamku w pobliskim Niemodlinie Jana Nepomucena Karola Praschmy. Jest najstarszym arboretum w Polsce a wiele drzew ma ponad 200 lat. Rozwojowi ok. 100 egzotycznych gatunków z Ameryki Północnej, Azji i Europy Południowej sprzyjał fakt, że Lipno jest najcieplejszym miejscem na Opolszczyźnie a założenie ogrodu na zalesionym terenie dawnego zwierzyńca przyczyniło się do na naturalnej ochrony roślinności od mrozu i wiatru. Ogród ma powierzchnię ponad 4 ha i sąsiaduje ze znacznie większym założeniem parkowo-leśnym w stylu angielskim z kilkoma dużymi stawami hodowlanymi. Na terenie parku znajdowało się wiele urządzeń i budowli upiększających go oraz umilających czas gospodarzom i ich arystokratycznym gościom. Praktycznie nic z nie zostało, poza bramą i 2 kapliczkami. W jednej z nich ukrywali się emigranci z Francji po rewolucji z 1783 roku. W lecie odbywają się w niej msze św. Obecnie terenem zarządza Nadleśnictwo Tułowice, a całość nosi nazwę Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w Lipnie. Wstęp wolny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Lipno - Park leśny i ogród dendrologiczny
format D: N 50.616603°,   E 17.604607°
format DM: N 50° 36.99618',   E 17° 36.27642'
format DMS: N 50° 36' 59.77'',   E 17° 36' 16.59''
pytajnik
Adres:
Siedziba Nadleśnictwa Tułowice i usługi przewodnika po parku - ul. Parkowa 14/14a, Tułowice, tel. (77) 46 00 109

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lipno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lipno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  30 kwietnia 2013

Ogród w Lipnie nie jest typowym arboretum. To jakby wydzielony kawałek lasu ogrodzony siatką. Nie ma biletów wstępu, żadnego zaplecza, żadnej obsługi.
Turyści mają przygotowaną ścieżkę spacerową po drobnym żwirku, co nie przeszkadza w prowadzeniu wózka. Na szlaku mamy okazy różnych egzotycznych drzew, które są opisane na tabliczkach. W ogrodzie są ławki, a co jakiś czas trasę przecina rzeczka i romantyczne drewniane mostki. Dodatkową atrakcją jest drewniana wieża obserwacyjna na staw Zofia.
Jest to wszystko ładnie zrobione, ale do zachwytu było nam daleko. Na początku czytaliśmy tabliczki z opisami, ale szybko nam się znudziło - nie jesteśmy jakimiś znawcami czy miłośnikami drzew. Chyba sierpień nie jest dobrą porą na zwiedzanie, bo kwiaty posiadała tylko jedna roślina. Na wiosnę musi to wyglądać znacznie lepiej z kwitnącymi rododendronami, azaliami czy tulipanowcami. Widok z wieży widokowej też jest raczej marny, bo na pierwszym planie mamy szuwary, a w oddali ścianę drzew i trochę wody.
Do oglądnięcia jest jeszcze wielki park krajobrazowy. Niewiele przetrwało z czasów jego świetności, ale miejsce jest fajne do spacerów i włóczenia się po lesie w określonym celu - odnalezienia wszystkich pozostałości dawnego parku. Jeszcze lepiej zrobić to rowerem, ale niestety najbliższa wypożyczalnia jest w Opolu. Przed wejściem do parku ważne jest aby cyknąć zdjęcie planowi na tablicy przy parkingu. Nie zauważyłem go nigdzie indziej, a bez planu nie da się odnaleźć wszystkich obiektów, bo nie ma drogowskazów (są tylko tablice informacyjne przy obiekcie) . My udaliśmy się w stronę Kapliczki Pustelnika, mijając po drodze jeden z obiektów na mapie - głaz narzutowy (po prostu duży kamień, nic specjalnego). Do kapliczki dotarliśmy po ok. 1 km drogi od ogrodu. Jest to kapliczka-kościółek na polanie z rzędami ławek przed wejściem. Skręcając przy niej w las dotrzemy do następnego obiektu - źródełka Fryderyka. Syn już nie dał się namówić na dalsze zwiedzanie, bo ciągnęło go na baseny, które widział po drodze. Poszedłem więc sam i zobaczyłem zwykłą studnię z meszkami i komarami dookoła - mocno rozczarowujące.
Następnie podjechaliśmy autem do basenów, które znajdują się przy granicy z parkiem. Od tej strony położone są 3 następne obiekty: neogotycka brama, kapliczka hrabiny i budynki zwierzyńca. Nie daliśmy już rady odszukać uroczyska Piekiełko, będącego niegdyś główną ozdobą parku - systemu kanałów i wysepek po których przemieszczano się gondolami. Jego relikty są położone głęboko w parku i o ile do innych obiektów można podjechać od różnych stron w miarę blisko autem to do Piekiełka się nie da. Szkoda też, że turysta nie ma dostępu do żadnego z dużych, malowniczych stawów.
Podsumowując Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Lipnie to miejsce z ciekawą historią i przyrodą, ale jeśli ktoś oczekuje wielkich atrakcji to się zawiedzie. Dla dziecka może być męczące.
Główne ścieżki w parku to szerokie leśne drogi, tylko do źródełka idzie się wąską ścieżką.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
154
Zgłoś naruszenie zasad