ikonka TURAWA - Jezioro Turawskie Duże

Informacje o atrakcji turystycznej

TURAWA - Jezioro Turawskie Duże
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie (zwane Dużym Jeziorem Turawskim) to zbiornik retencyjny dla rzeki Mała Panew. Został zbudowany przez Niemców w latach 1933-39 pod nazwą Jezioro Hitlera. Posiada 24 hektary powierzchni i 13 metrów głębokości. Oprócz funkcji antypowodziowej pełni rolę rekreacyjną jako kąpielisko, miejsce do uprawiania żeglarstwa i wędkarstwa oraz dostarcza energię z elektrowni wodnej. Turystycznie zagospodarowana jest część północna z centrum sportów wodnych, plażą i 400-metrową promenadą. Po powodzi 1997 roku wody zostały skażone, ponadto przez dziesięciolecia na dnie osadził się zanieczyszczony metalami ciężkimi muł, pojawiły się więc sinice. Dlatego na jeziorze często obowiązuje zakaz kąpieli. Od wielu lat dyskutuje się o sposobach oczyszczenia jeziora, ale z powodu braku środków żadnego nie zrealizowano. Od 2012 r. zaprzestano już spuszczania ścieków do jeziora. Zbiornik jest jedną z głównych ostoi ptaków migrujących, gniazduje tu ok. 60 różnych gatunków. Mimo zanieczyszczenia bujnie rozwija się także populacja ryb, wędkarze łowią tu wielkie okazy sandaczy.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Turawa - Jezioro Turawskie
format D: N 50.738236°,   E 18.120699°
format DM: N 50° 44.29416',   E 18° 7.24194'
format DMS: N 50° 44' 17.65'',   E 18° 07' 14.52''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Turawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Turawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 3 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.5 na 6.0  (głosów: 3)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
1.0
  Autor  Autor: henryk33     Data dodania   2 sierpnia 2018

Turawa potrzebuje naprawy tak jak to zrobiono w Powiecie Tarnogórskim w Chechle : https://www.youtube.com/watch?v=VUkwfYsUt6I&t=74s


Galeria
Wiek dziecka(i)
13
Data pobytu
Czerwiec 2018
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.5
Anna_Tymi_ska  Autor  Autor: Anna_Tymi_ska     Data dodania   5 sierpnia 2017

Nad jezioro przyjechaliśmy w sierpniu 2017r. by skorzystać z kąpieli. Po przybyciu okazało się ze woda jest zielona. Dziwnie gęsta i brzydko pachnąca. Na piasku osadzala się zielona ciecz wyglądem przypominającą farbę olejną. nawet baliśmy się zaliczyć stopy. Niestety wody nie polecam do kompieli natomiast, co do atrakcji nie mogę nic powiedzieć bo byliśmy tylko przejazdem i nie korzystaliśmy z żadnych.


Galeria
Data pobytu
Sierpień 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
81
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 kwietnia 2013

Przyjeżdżając nad jezioro Turawskie nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy ze skażenia zbiornika. Mieliśmy jednak szczęście, bo akurat w 2012 roku sinic w sierpniu nie było i kąpiel była w miarę bezpieczna. Turystyczna część Turawy leży na wschodzie wsi, na północnym brzegu jeziora. Najpierw mijamy cypel z przeznaczony dla wędkarzy i żeglarzy oraz dom dziecka, a następnie zaczynają się reklamy ośrodków wczasowych i 2 uliczki w prawo. Trzeba skręcić w którąś z nich i dojedziemy do strefy z domkami i hotelami, niedaleko brzegu jeziora. Zaparkowaliśmy jak wiele innych osób przy ostatniej równoległej do jeziora drodze, ale akurat podjechała policja i kazali nam jechać na parking. Faktycznie jest tu zakaz, ale z tego co widzieliśmy policja nie daje mandatów tylko zwraca uwagę. Płatny parking jest kawałek dalej (chyba 2 zł/godz).
Plaża nad jeziorem jest bardzo duża, z fajnym piaskiem, choć miejscami zarasta trawą. Nad plażą biegnie promenada, przy której znajdują się bary i restauracje. Jak na weekend sierpniowy było mało ludzi. Tak więc ogromny kontrast z pobliskim jeziorem Srebrnym i od razu nam się tu spodobało.
Pierwsze wrażenie było jednak trochę mylące. Na początek chcieliśmy coś zjeść. Okazało się, że nigdzie nie ma miejsca, a jak jest to trzeba czekać bardzo długo (była pora obiadowa). W końcu usiedliśmy w restauracji przy końcu promenady, należącej do jakiegoś pensjonatu czy hotelu, w której był nawet mały plac zabaw ze zjeżdżalnią. Zamówiliśmy zupę i coś na drugie danie co było najszybciej dostępne. Nie pamiętam już co, ale nie było to smaczne. Następnie spędziliśmy trochę czasu nad wodą. Ogólnie było super - woda płytka, ciepła i wydawała się czysta. Zabawę popsuła dopiero duża zdechła ryba, którą woda przyniosła na nasze nabrzeże. Wzięliśmy więc malucha na piasek, a sam poszedłem sprawdzić piaszczystą wysepkę, którą widać z promenady.
Myślałem, że można tam podpłynąć z dzieckiem w kole, ale okazało się, że po drodze jest za głęboko. No a to co zobaczyłem na miejscu mocno obrzydziło mi Turawę - cała wysepka jest w piórach i ptasich odchodach! Piasek jest mokry, podmywany z zewnątrz i gruntowo, więc cały ten syf ląduje w wodzie, w której kąpią się ludzie. Nie wiem jak można dopuścić, aby siedlisko ptaków było tuż przy kąpielisku!?!
Długo później przeczytaliśmy o chemicznym zanieczyszczaniu jeziora, czym można zapewne tłumaczyć małą ilość osób nad wodą, mimo braku zakazu kąpieli. My nie zauważyliśmy u siebie żadnych objawów skórnych, spędziliśmy tam 3 godziny i było całkiem fajnie (oczywiście do czasu przypłynięcia zdechlaka i odkrycia ptasiej wyspy), znacznie przyjemniej niż nad jeziorem Srebrnym. Jednak z obecną wiedzą nie ryzykowalibyśmy tam kąpieli, lepiej poczekać na oczyszczenie zbiornika...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
promenada
duża, piaszczysta plaża
spore zaplecze gastronomiczne
darmowy wstęp
- Wady
zbiornik jest skażony
dodatkowo ptaki zanieczyszczają wodę
brak placu zabaw
brak miejsc lub długie oczekiwanie na jedzenie w porze obiadowej
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
3112
Zgłoś naruszenie zasad