ikonka DĄBROWA - Renesansowy zamek

Informacje o atrakcji turystycznej

DĄBROWA - Renesansowy zamek
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Renesansowy zamek

Zamek w Dąbrowie k. Niemodlina powstał w latach 1615-1617 z inicjatywy Joachima von Tschetschau-Metticha, przedstawiciela starego rodu śląskiego. Był wtedy renesansową, trójskrzydłową budowlą z wewnętrznym dziedzińcem. Dalsze przebudowy mocno zmieniły jego wygląd i zatarły cechy obronne. Dzisiejszy kształt nadali mu pod koniec XIX wieku Hochbergowie. Po wojnie zamek stał opuszczony, do czasu gdy w latach 70-tych XX wieku zaadaptowała go na swą siedzibę opolska Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Odbywały się tu wykłady, działał też akademik. 20 lat później budynek przestał nadawać się do użytku i został opuszczony. Przez cały czas jest własnością dawnego WSP, dziś pod nazwą Uniwersytet Opolski. Uczelnia ta dokonała tego czego nie zdołały dwie wojny światowe - pod jej "opieką" zabytek został doszczętnie zdewastowany i stał się niemal ruiną, dozorowaną przez ochroniarza. Można go obejrzeć tylko z zewnątrz. Wnętrza z dziedzińcem otoczonym krużgankami oraz komnatami posiadającymi jeszcze dawne elementy jak kominki, piec, kasetony są niedostępne z powodu złego stanu, zagrażającemu życiu zwiedzających. Jednak za sprawą stowarzyszenia Dąbrowskie Skarby, które porozumiało się z uniwersytetem w sprawie promowania i ochrony zabytku można co nieco zobaczyć w środku podczas corocznej imprezy muzycznej "Zamczysko". Stowarzyszenie planuje też otwarcie zamku jeszcze w kilku dniach w sezonie letnim.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Dąbrowa - Renesansowy zamek
format D: N 50.679791°,   E 17.747362°
format DM: N 50° 40.78746',   E 17° 44.84172'
format DMS: N 50° 40' 47.25'',   E 17° 44' 50.50''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dąbrowa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dąbrowa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 kwietnia 2013

Zamek, a właściwie już pałac, stoi w centrum Dąbrowy, przy kościele. To potężna budowla o długiej historii, jednak obecnie aż przykro patrzeć na to w jakim jest stanie i jak się marnuje jej potencjał turystyczny. Zabytek jest ogrodzony, ale furtka otwarta. Można obejść go dookoła, pooglądać elewacje czterech skrzydeł wraz z czterema całkowicie odmiennymi wieżami, pochodzić po mocno okrojonym i całkowicie zdziczałym parku. Gdzieś po drodze pewnie pojawi się ochroniarz, który nie odmawia pozwolenia na oglądnięcie pałacu z zewnątrz. Do środka za nic nie chce wpuścić, a to dlatego, że wnętrza są ponoć w katastrofalnym stanie.
Tak więc zwiedzanie trwa krótko i jest raczej mało emocjonujące. Warto zwrócić uwagę na unikalne skręcone kominy, drewniany wykusz balkonowy na wieży narożnej, herby właścicieli, renesansowe szczyty.
Oby znalazły się środki na remont i zagospodarowanie tego ciekawego zabytku.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad