ikonka OPOLE - Klasztor i kościół franciszkanów

Informacje o atrakcji turystycznej

OPOLE - Klasztor i kościół franciszkanów
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Klasztor i kościół franciszkanów

Historia klasztoru franciszkanów oraz kościoła pw. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia NMP w Opolu sięga lat 30-tych XIII wieku. Pierwszy dom zakonny został zniszczony przez Tatarów w 1241 roku, drugi przez pożar w 1307. Trzeci z 1309 roku przetrwał częściowo do dzisiaj w postaci samej świątyni - z klasztoru ocalał tylko fragment jednego skrzydła. Kościół przez wieki stracił większość swojego wyposażenia i był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Przekształcenia udało się cofnąć podczas trwających kilkadziesiąt lat (właściwie do dzisiaj) prac restauracyjnych i konserwatorskich, które nadały mu wygląd i kształt gotycki z barokowym i późnorenesansowym wnętrzem. Najstarszymi, oryginalnymi elementami świątyni z XIV wieku są: prezbiterium i kaplica św. Anny, zwana też Piastowską, ponieważ mieści mauzoleum Piastów Śląskich. Franciszkanie użytkowali klasztor i kościół do 1810 roku, gdy zakon został skasowany przez Prusaków. Do czasów II wojny św. obiekt był własnością ewangelików, których dziełem jest m.in. 43-metrowa wieża. Zakon powrócił do Opola dopiero po wojnie. Obecnie kościół można zwiedzać za dobrowolną opłatą po uprzednim umówieniu się (najlepiej w grupie zorganizowanej) w dzień powszedni w godz. 10:00 - 18:30, w niedzielę 12:00 - 18:00. Poza wnętrzem kościoła udostępniane są także zniszczone do niedawna przez powódź podziemia m.in. z najstarszym na Śląsku kolorowym freskiem z 1320 roku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki czy podróży rodzinnej!
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji
Atrakcji w pobliżu - położenie innych atrakcji w pobliżu () :
Współrzędne geograficzne dla atrakcji:
Opole - Klasztor i kościół franciszkanów
format D: N 50.667484°,   E 17.922102°
format DM: N 50° 40.04904',   E 17° 55.32612'
format DMS: N 50° 40' 02.94'',   E 17° 55' 19.57''
pytajnik
Adres:
Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanów, Plac Wolności 2, Opole, tel. (77) 453 13 82, (77) 454 89 09 wew.11

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 marca 2013

Przed furtą klasztoru franciszkanów pojawiliśmy zaraz po otwarciu czyli o godz. 10 i od razu załapaliśmy się na zwiedzanie z jakąś wycieczką. Mimo, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem - zakonnikiem i trwa całkiem długo (ok. 50 min) nikt nie żądał od nas opłaty.
Zaczynamy od budynku klasztoru, z którego przechodzi się do głównej atrakcji kościoła - kaplicy św. Anny. Tutaj znajdują się groby książąt opolskich z dynastii piastowskiej, Bolesławów: I, II i III oraz żony tego ostatniego - Anny. Co ciekawe postacie na nagrobkach przedstawione są z symbolicznymi zwierzętami np. lwem (odwaga) czy psem (wierność). Poza nimi uwagę zwraca przede wszystkim przepiękne sklepienie gwiaździste z XVI wieku.
Następnie ogląda się sam kościół, przewodnik wszystko dokładnie opowiada i nie kryje, że mało jest tu oryginalnych rzeczy - większość pochodzi z rekonstrukcji lub z czasów powojennych, ale dzięki takim elementom jak portale, kolumny, gotyckie okna, wspaniałe sklepienie czy stare organy kościół zachował swój styl i prezentuje się interesująco. Dodatkowo na ścianach wyeksponowano fragmenty średniowiecznych malowideł.
Kolejny punkt programu to podziemia prezbiterium. Ciemne korytarze w końcu trochę rozbudziły naszego syna, szkoda tylko, że trasa jest dość krótka. Można tu zobaczyć unikalny kolorowy fresk z początku XIV wieku, rysunki śmierci z kosą oraz kaplicę piastów opolskich, bowiem tu też chowano książąt.
Dalej przez klasztor dostaliśmy się na chór, gdzie jeśli ktoś czuł się na siłach mógł zagrać na XVIII-wiecznych organach. Znalazł się śmiałek i nawet nieźle mu wychodziło, ale potem zasiadł za nimi nasz przewodnik i pokazał prawdziwy kunszt!
Krótki koncert zakończył zwiedzanie. Nie jest to może atrakcja emocjonująca dla maluchów, ale na pewno ciekawa, szczególnie dla miłośników zabytków.


Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad