ikonka OPOLE - Klasztor i kościół franciszkanów

Informacje o atrakcji turystycznej

OPOLE - Klasztor i kościół franciszkanów
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Klasztor i kościół franciszkanów

Historia klasztoru franciszkanów oraz kościoła pw. Świętej Trójcy i Wniebowzięcia NMP w Opolu sięga lat 30-tych XIII wieku. Pierwszy dom zakonny został zniszczony przez Tatarów w 1241 roku, drugi przez pożar w 1307. Trzeci z 1309 roku przetrwał częściowo do dzisiaj w postaci samej świątyni - z klasztoru ocalał tylko fragment jednego skrzydła. Kościół przez wieki stracił większość swojego wyposażenia i był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Przekształcenia udało się cofnąć podczas trwających kilkadziesiąt lat (właściwie do dzisiaj) prac restauracyjnych i konserwatorskich, które nadały mu wygląd i kształt gotycki z barokowym i późnorenesansowym wnętrzem. Najstarszymi, oryginalnymi elementami świątyni z XIV wieku są: prezbiterium i kaplica św. Anny, zwana też Piastowską, ponieważ mieści mauzoleum Piastów Śląskich. Franciszkanie użytkowali klasztor i kościół do 1810 roku, gdy zakon został skasowany przez Prusaków. Do czasów II wojny św. obiekt był własnością ewangelików, których dziełem jest m.in. 43-metrowa wieża. Zakon powrócił do Opola dopiero po wojnie. Obecnie kościół można zwiedzać za dobrowolną opłatą po uprzednim umówieniu się (najlepiej w grupie zorganizowanej) w dzień powszedni w godz. 10:00 - 18:30, w niedzielę 12:00 - 18:00. Poza wnętrzem kościoła udostępniane są także zniszczone do niedawna przez powódź podziemia m.in. z najstarszym na Śląsku kolorowym freskiem z 1320 roku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Opolszczyźnie ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Opole - Klasztor i kościół franciszkanów
format D: N 50.667484°,   E 17.922102°
format DM: N 50° 40.04904',   E 17° 55.32612'
format DMS: N 50° 40' 02.94'',   E 17° 55' 19.57''
pytajnik
Adres:
Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanów, Plac Wolności 2, Opole, tel. (77) 453 13 82, (77) 454 89 09 wew.11

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Opole wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 marca 2013

Przed furtą klasztoru franciszkanów pojawiliśmy zaraz po otwarciu czyli o godz. 10 i od razu załapaliśmy się na zwiedzanie z jakąś wycieczką. Mimo, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem - zakonnikiem i trwa całkiem długo (ok. 50 min) nikt nie żądał od nas opłaty.
Zaczynamy od budynku klasztoru, z którego przechodzi się do głównej atrakcji kościoła - kaplicy św. Anny. Tutaj znajdują się groby książąt opolskich z dynastii piastowskiej, Bolesławów: I, II i III oraz żony tego ostatniego - Anny. Co ciekawe postacie na nagrobkach przedstawione są z symbolicznymi zwierzętami np. lwem (odwaga) czy psem (wierność). Poza nimi uwagę zwraca przede wszystkim przepiękne sklepienie gwiaździste z XVI wieku.
Następnie ogląda się sam kościół, przewodnik wszystko dokładnie opowiada i nie kryje, że mało jest tu oryginalnych rzeczy - większość pochodzi z rekonstrukcji lub z czasów powojennych, ale dzięki takim elementom jak portale, kolumny, gotyckie okna, wspaniałe sklepienie czy stare organy kościół zachował swój styl i prezentuje się interesująco. Dodatkowo na ścianach wyeksponowano fragmenty średniowiecznych malowideł.
Kolejny punkt programu to podziemia prezbiterium. Ciemne korytarze w końcu trochę rozbudziły naszego syna, szkoda tylko, że trasa jest dość krótka. Można tu zobaczyć unikalny kolorowy fresk z początku XIV wieku, rysunki śmierci z kosą oraz kaplicę piastów opolskich, bowiem tu też chowano książąt.
Dalej przez klasztor dostaliśmy się na chór, gdzie jeśli ktoś czuł się na siłach mógł zagrać na XVIII-wiecznych organach. Znalazł się śmiałek i nawet nieźle mu wychodziło, ale potem zasiadł za nimi nasz przewodnik i pokazał prawdziwy kunszt!
Krótki koncert zakończył zwiedzanie. Nie jest to może atrakcja emocjonująca dla maluchów, ale na pewno ciekawa, szczególnie dla miłośników zabytków.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad