ikonka OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Największe ruiny zamku w Polsce

Informacje o atrakcji turystycznej

OGRODZIENIEC - PODZAMCZE - Największe ruiny zamku w Polsce
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Nazwa atrakcji
Największe ruiny zamku w Polsce
Miejsce na medal 2014
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zamek powstał prawdopodobnie w 2. połowie XIV wieku jako siedziba możnego rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków na miejscu drewnianego grodu. Przez ponad 1,5 stulecia niewielka gotycka warownia przechodziła na własność kilku bogatych rodów, często związanych z urzędami pełnionymi w Krakowie. Dopiero przejęcie w XVI w. przez Bonerów, spolszczoną rodzinę niemieckich bankierów, otworzyło nowy rozdział jej dziejów. Zamek przekształcono w okazałą renesansową rezydencję. W 1587 r. zdobyły go na krótko wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, który starał się o polski tron. Poważne zniszczenia wyrządzili 2-krotnie Szwedzi - podczas "potopu" w 1655 r. i w czasie III wojny północnej w 1702 r. Mimo to zamek był częściowo zamieszkiwany do początku XIX w., potem pozostawał w stanie ruiny, z której pozyskiwano materiał budowlany. Po II wojnie św. przystąpiono do długotrwałych prac zabezpieczających, które doprowadziły do udostępnienia zabytku turystom w latach 70-tych. Wraz z rozległym podzamczem zajmuje ponad 3 ha powierzchni, co czyni go największymi i najlepiej zachowanymi ruinami zamku w Polsce. Jest częścią Szlaku Orlich Gniazd - turystycznej trasy po średniowiecznych warowniach na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. W jego murach kręcono m.in. "Janosika", "Rycerza" i "Zemstę", a także 1 z odcinków programu "Nie do wiary", w którym próbowano zweryfikować miejscową legendę o straszącym psie. Zamek jest otwarty w miesiącach kwiecień - październik od godz. 9:00 do 20:00 (V-VIII), po sezonie krócej. Dostępna jest opcja zwiedzania nocnego.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ogrodzieniec - Podzamcze - Największe ruiny zamku w Polsce
format D: N 50.453174°,   E 19.55167°
format DM: N 50° 27.19044',   E 19° 33.1002'
format DMS: N 50° 27' 11.43'',   E 19° 33' 06.01''
pytajnik
Adres:
Kasa zamkowa - ul. Zamkowa, Ogrodzieniec - Podzamcze, tel. 32 67 32 28

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ogrodzieniec - Podzamcze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ogrodzieniec - Podzamcze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  16 lipca 2015

To bezsprzecznie najpiękniejsze ruiny w Polsce. Zachwyca idealne wkomponowanie potężnej budowli w warunki jakie stworzyła natura na Jurze czyli różnych rozmiarów skały i skałki. Z drugiej strony widać coraz większą ingerencje człowieka w otoczenie zabytku - do zamku dostawiane są kolejne atrakcje turystyczne, tak że stworzyło się tu już niemal centrum rozrywkowe. Różnie można to oceniać, ale mi osobiście to nie przeszkadza. Przynajmniej jest w Ogrodzieńcu co robić z dziećmi.
Przed zwiedzaniem warto przespacerować się dookoła warowni. Wytyczono tam szlak dzięki któremu można spojrzeć na nią z różnych perspektyw. Trasa nie jest krótka, bo zamek właściwy otacza spore podzamcze, otoczone kamiennym murem. Idziemy wiec wzdłuż tego muru, między białymi skałkami o ciekawych kształtach. Na niektóre da się łatwo wejść, na inne wspinają się wyczynowcy z profesjonalnym sprzętem. Można poobserwować jak zdobywają pionowe ściany. Ogólnie widoki są wspaniałe. Zamek i otaczające go skałki są znakomitym plenerem do zdjęć.
Zwiedzając samą warownię trzeba ponownie podejść do murów obwodowych, bo działa tam małe muzeum tortur, obok także można pochodzić między skałkami i powspinać się na nie. Zamek właściwy udostępniony jest do samodzielnego zwiedzania, polega ono na wędrówce po wytyczonych ścieżkach, miejscami gdzie nie zachowały się mury po sztucznie utworzonych tarasach. Są to głównie otwarte przestrzenie i jeśli na dole wieje wiaterek, trzeba się nastawić że na górze będzie wiało znacznie mocniej, tak było podczas naszych odwiedzin. Przejścia są często wybetonowane i ogrodzone barierką, ale nie zapewnia ona pełnego bezpieczeństwa, więc na małe dzieci trzeba zwracać baczną uwagę.
Wędrujemy również po ciemnych sklepionych korytarzach, drewnianych krużgankach i różnych zakamarkach ruin. Są one ogromne, więc trzeba się liczyć ze spokojnie potrwa to ponad godzinę. Co rusz odkrywamy ciekawe widoki, potężne ściany z kamienia usadowione na skałach robią niesamowite wrażenie. Na kilku wyżej położonych punktach trasy jak baszta czy skarbiec mamy świetne miejsca widokowe na ruiny i okolicę, np. wiosną dobrze widoczna jest skała na której stoi zrekonstruowany Gród Birów. Tylko 2 sale posiadają charakter muzealny. W jednej można zobaczyć makiety zamku i znaleziska archeologiczne oraz oglądnąć fajny film o historii zamku z wizualizacjami 3D, a w drugiej ekspozycja jest luźno związana z zabytkiem i dotyczy uzbrojenia od średniowieczna do współczesności, umieszczono tu trochę figur i militariów.
Na głównym dziedzińcu, który w kwietniu wyglądał pusto i smutnawo widać dachy jakiś kramów, może barów, wszystko to było jednak zamknięte. Podobnie jak karczma rycerska, do której schodzi się z dziedzińca w dół. Leżał także gruz i barierki z powodu remontu zachodniej części warowni, więc z pewnością dziedziniec w sezonie wygląda znacznie lepiej i turyści mogą tu zakupić jakieś pamiątki oraz posilić się w rycerskim klimacie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
kwiecień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad