Widok na wzgórze zamkowe

BYDLIN - Ruiny zamku

 
3.0 (1)
3565 1
foetus Zaktualizowano: 23-11-2019
BYDLIN - Ruiny zamku

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Niewielka warownia strażnicza (na granicy ze Śląskiem) stanęła na wapiennym wzgórzu otoczonym bagnami w XIV wieku. Jej początki giną w mrokach dziejów, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1398 r. Podobno była własnością nieślubnego syna króla Kazimierza Wielkiego. Składała się z wieży, budynku mieszkalnego i murów obwodowych. W XVI wieku Bydlin należał do smoleńskich dóbr Bonerów, którzy uznali zameczek za zbędny i przebudowali go na kościół, być może rozbierając przy tym fortyfikacje. Następny właściciel Jan Firlej zamienił go na zbór ariański ok. 1570 r., a ponownie na świątynię katolicką pw. Krzyża Świętego przywrócił jego syn Mikołaj. Zniszczyli go Szwedzi podczas potopu, choć odbudowany był wielokrotnie dewastowany przez wrogie wojska. Ostatecznie opuszczony w XVIII wieku. W 1914 r. spod ruin wyruszyły wojska Piłsudskiego na armię carską stacjonującą w pobliskim Załężu. Dopiero w 1989 r. potwierdzono, że obiekt był nie tylko obiektem sakralnym lecz i warowną siedzibą. Odkopano mury obronne i zabytki ruchome w tym denar Ludwika Węgierskiego, a także 3 krypty grobowe. Po runięciu jednej ze ścian ruiny, w 2012 r. przeprowadzono prace remontowe.


GALERIA

Zdjęcia

Wewnątrz ruin
Wystające z ziemi mury
Widok z boku
Rekonstrukcja zamku w ogrodzienieckim Parku Miniatur
Widok na wzgórze zamkowe

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Bydlin / Śląskie - Ruiny zamku

format D: N 50.3886796°,   E 19.6436192°
format DM: N 50° 23.320776',   E 19° 38.617152'
format DMS: N 50° 23' 19.25'',   E 19° 38' 37.03''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydlin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydlin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
3.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
3.0
To mało znany obiekt na Szlaku Orlich Gniazd, ale też jeden z najmniej atrakcyjnych. Droga dojazdowa jest oznaczona. Auto zostawia się na parkingu przy cmentarzu z kaplicą. 
Przechodzimy na drugą stronę ulicy, gdzie stoją tablice informacyjne i zagłębiamy się w las. Po ok. 150 m  wyłaniają się już białe kamienne mury na wzniesieniu. 
Widać, że teren zamku został niedawno poddany pracom konserwacyjnym, zabezpieczono mury i oczyszczono z roślinności.  Nie wiele to jednak wniosło. Na górę prowadzą ładne schodki i nie ma chaszczy, ale do oglądania jest  mało. To atrakcja raczej tylko dla miłośników zamków, u dziecka zainteresowanie zerowe.
Można wejść między zrujnowane  ściany  głównego budynku oraz obejść je dookoła.  W środku nie ma jednak niczego interesującego - jest po prostu  pusto. Na wzgórzu można za to dostrzec w kilku miejscach wystające z ziemi pozostałości  murów, pewnie obwodowych, może jakichś piwnic  a także relikty fosy. Szkoda że nie zostało to jakoś wyeksponowane.  
Na tablicach przy parkingu przedstawiono  wygląd budowli w XIV i XVII wieku (jako kościół), najlepiej jest to jednak pokazane w parku miniatur w Ogrodzieńcu. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
kwiecień 2014
Wewnątrz ruin
Wystające z ziemi mury
Widok z boku
Rekonstrukcja zamku w ogrodzienieckim Parku Miniatur
Widok na wzgórze zamkowe