ikonka BYDLIN - Ruiny zamku

Informacje o atrakcji turystycznej

BYDLIN - Ruiny zamku
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku
Niewielka warownia strażnicza (na granicy ze Śląskiem) stanęła na wapiennym wzgórzu otoczonym bagnami w XIV wieku. Jej początki giną w mrokach dziejów, a pierwsza wzmianka pochodzi z 1398 r. Podobno była własnością nieślubnego syna króla Kazimierza Wielkiego. Składała się z wieży, budynku mieszkalnego i murów obwodowych. W XVI wieku Bydlin należał do smoleńskich dóbr Bonerów, którzy uznali zameczek za zbędny i przebudowali go na kościół, być może rozbierając przy tym fortyfikacje. Następny właściciel Jan Firlej zamienił go na zbór ariański ok. 1570 r., a ponownie na świątynię katolicką pw. Krzyża Świętego przywrócił jego syn Mikołaj. Zniszczyli go Szwedzi podczas potopu, choć odbudowany był wielokrotnie dewastowany przez wrogie wojska. Ostatecznie opuszczony w XVIII wieku. W 1914 r. spod ruin wyruszyły wojska Piłsudskiego na armię carską stacjonującą w pobliskim Załężu. Dopiero w 1989 r. potwierdzono, że obiekt był nie tylko obiektem sakralnym lecz i warowną siedzibą. Odkopano mury obronne i zabytki ruchome w tym denar Ludwika Węgierskiego, a także 3 krypty grobowe. Po runięciu jednej ze ścian ruiny, w 2012 r. przeprowadzono prace remontowe.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki czy podróży rodzinnej!
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji
Atrakcji w pobliżu - położenie innych atrakcji w pobliżu () :
Współrzędne geograficzne dla atrakcji:
Bydlin - Ruiny zamku
format D: N 50.38868°,   E 19.643619°
format DM: N 50° 23.3208',   E 19° 38.61714'
format DMS: N 50° 23' 19.25'',   E 19° 38' 37.03''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
DODAJ ZDJĘCIA
musisz się zalogować lub zarejestrować (najszybciej z Facebooka)
Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydlin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydlin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

DODAJ RELACJĘ I OCEŃ ATRAKCJĘ
musisz się zalogować lub zarejestrować (najszybciej z Facebooka)

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 maja 2015

To mało znany obiekt na Szlaku Orlich Gniazd, ale też jeden z najmniej atrakcyjnych. Droga dojazdowa jest oznaczona. Auto zostawia się na parkingu przy cmentarzu z kaplicą.
Przechodzimy na drugą stronę ulicy, gdzie stoją tablice informacyjne i zagłębiamy się w las. Po ok. 150 m wyłaniają się już białe kamienne mury na wzniesieniu.
Widać, że teren zamku został niedawno poddany pracom konserwacyjnym, zabezpieczono mury i oczyszczono z roślinności. Nie wiele to jednak wniosło. Na górę prowadzą ładne schodki i nie ma chaszczy, ale do oglądania jest mało. To atrakcja raczej tylko dla miłośników zamków, u dziecka zainteresowanie zerowe.
Można wejść między zrujnowane ściany głównego budynku oraz obejść je dookoła. W środku nie ma jednak niczego interesującego - jest po prostu pusto. Na wzgórzu można za to dostrzec w kilku miejscach wystające z ziemi pozostałości murów, pewnie obwodowych, może jakichś piwnic a także relikty fosy. Szkoda że nie zostało to jakoś wyeksponowane.
Na tablicach przy parkingu przedstawiono wygląd budowli w XIV i XVII wieku (jako kościół), najlepiej jest to jednak pokazane w parku miniatur w Ogrodzieńcu.


Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
kwiecień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad