ikonka ZABRZE - Kopalnia Guido

Informacje o atrakcji turystycznej

ZABRZE - Kopalnia Guido
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia Guido

Kopalnia węgla kamiennego "Guido" powstała w 1855 roku jako inwestycja magnat przemysłowego Guido Henckel von Donnersmarcka ze Świerklańca. Rekord wydobycia miał miejsce w 1985 r. i wynosił 313 tysięcy ton węgla, co nie zadowalało właściciela, który sprzedał obiekt pruskiemu rządowi. Na początku XX wieku działały już szyby "Guido" i "Kolejowy", które obecnie są odrębnymi trasami turystycznymi na głębokości 170 i 320 m (najniżej położona trasa w kopalni węglowej w Europie). W 1928 r. zaprzestano wydobycia. Po wojnie utworzono tu kopalnię doświadczalną - testowano w niej maszyny górnicze z fabryki w Gliwicach. Od 1982 r. "Guido" funkcjonował jako zabytek i skansen górniczy, ale z powodu problemów z wentylacją zamknięto go w 1996 r. Ponowne udostępnienie turystom nastąpiło w 2007 (poziom 170 m o długości 1 km i czasie zwiedzania 1h) i 2008 roku (poziom 320 m - 2,5 km - ponad 2h). W 2013 kopalnia została włączona do. Muzeum Górnictwa Węglowego, grupującego wszystkie obiekty kopalniane o charakterze turystycznym z terenu Zabrza. Kopalnia jest czynna codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 9:00-20:00 (czw.-ndz.) i 9:00-14:30 (wt.-śr). Ceny wstępu w dni powszednie są niższe o 10-20% od weekendowych.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zabrze - Kopalnia Guido
format D: N 50.289621°,   E 18.791424°
format DM: N 50° 17.37726',   E 18° 47.48544'
format DMS: N 50° 17' 22.64'',   E 18° 47' 29.13''
pytajnik
Adres:
Kopalnia Guido - ul. 3 Maja 93, Zabrze, tel. (32) 271 40 77, (32) 630 30 91 wew. 2200

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zabrze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zabrze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  15 stycznia 2015

Do kopalni przyjechaliśmy bez wcześniejszego planu - mieliśmy trochę czasu i zachęciły nas znaki przy drodze A4. Dojazd jest oznaczony, choć i tak pogubiliśmy się z powodu pozamykanych dróg i remontów. Parking był darmowy i trochę mały, w sezonie może być problem z miejscem.
Kupiliśmy bilety na trasę krótszą na poziomie 170 m. Druga trasa jest dostępna od 6-lat, ale nie polecam z tak małym dzieckiem. Nasz syn po ponad godzinnym zwiedzaniu miał już dość.
Na wejście z grupą musieliśmy poczekać pół godziny. Na powierzchni jest jednak co oglądać - wielka stalowa wieża wyciągowa, obracające się koło z liną, gabloty z modelami maszyn kopalnianych, dzieci mogą się też pobawić w prawdziwej lokomotywie kopalnianej i przy innych zabytkowych urządzeniach stojących przed wejściem.
Zwiedzanie rozpoczyna się wizytą w maszynowni, gdzie mogliśmy obserwować jak pracuje potężna maszyna wyciągowa, która odpowiada za zwożenie ludzi do szybów. Bardzo ciekawy i myślę że unikatowy widok.
Potem już zjeżdżamy w dół i to też jest niezła atrakcja, bo winda to oryginalna klatka wyciągowa poruszająca się z dużą prędkością.
Na poziomie 170 prezentowane jest górnictwo z przełomu XIX i XX wieku. Wędrujemy wiec podziemnymi korytarzami i komorami oglądając stare maszyny górnicze, wystawę narzędzi i sprzętu ratowniczego, stajnię, pompownie z urządzeniami odwadniającymi, kaplicę. Porozstawiane postacie nie wyglądają jak górnicy, lecz zwykli ludzie z ulicy. Ubrani są w normalne spodnie, marynarki i berety, żadnych kombinezonów czy kasków. Zwiedzanie wzbogacono o nowoczesne techniki audiowizualne. Słuchać rozmowy górników, rżenie koni, demonstrowane są roboty strzałowe czyli rozwalanie skał wybuchem, pojawia się i przemawia duch kopalni. Poza tym jest wystawa geologiczna i wstrząsająca izba pamięci ku czci młodych ludzi przymusowo zsyłanych po wojnie do kopalni, często tylko za to, że pochodzili z politycznie niepewnych rodzin - dziesiątki tysięcy z nich straciło tu zdrowie i życie, aby bandycka władza czuła się bezpieczniej.
Podsumowując, trasa jest bardzo pouczająca, realizm bardzo wysoki, ale nie ma tu specjalnej wilgoci czy zimna. Przewodnik interesująco omawia temat, choć miejscami narzuca za szybkie tempo. Np. przy wystawie geologicznej mówi o tworzeniu się pokładów węgla, więc wszyscy go słuchają, a gdy skończy rusza dalej, nie pozostawiając w ogóle czasu na przyjrzenie się eksponatom! Podobnie było w stajni, dał nam tylko krótką chwilę, mimo że jest to miejsce gdzie sporo ludzi robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Mam nadzieję, że takie podejście do turystów nie jest regułą, bo Guido jest jedną z najciekawszych kopalni jakie widzieliśmy.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad