ikonka CHUDÓW - Zamek renesansowy

Informacje o atrakcji turystycznej

CHUDÓW - Zamek renesansowy
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek renesansowy

Renesansowy zamek w Chudowie powstał w XVI wieku jako siedziba szlachecka Jana Gierałtowskiego. Wcześniej stała tu drewniana, średniowieczna wieża mieszkalno-obronna, której relikty odkryto podczas wykopalisk w 2007 roku. Zamek składał się z czworobocznej wieży bramnej i dwóch budynków mieszkalnych z krużgankami, całość otoczona była fosą. Budowla należała do czołowych rezydencji na Górnym Śląsku w XVIII wieku. Potem podupadła, a w XIX wieku została zeszpecona przebudowami. W końcu XX wieku ruiny przejęła Fundacja "Zamek Chudów" założona przez Andrzeja Sośnierza, późniejszego polityka i szefa NFZ. Od 2001 r. fundacja rozpoczęła restaurację warowni od odbudowy wieży. 3 lata później otwarto w niej muzeum archeologiczne. W 2009 r. w jej otoczeniu zbudowano historyczny labirynt dla dzieci. Obecnie na zamku można zwiedzać 5 kondygnacji wieży, piwnicę oraz dziedziniec. W 2014 r. zrekonstruowano drewniany most i uruchomiono przyzamkowy bar "Tekla"  (w pobliżu działa też pełna gastronomia - "Oberża Czarny Koń"). Corocznie pod zamkiem odbywa się kilka imprez historycznych i nie tylko. Obiekt jest otwarty od maja do września w godz. 11:00-17:00 (pn, wt, czw) i 11:00-19:00 (pt, ndz), w środy nieczynny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Chudów - Zamek renesansowy
format D: N 50.224146°,   E 18.772625°
format DM: N 50° 13.44876',   E 18° 46.3575'
format DMS: N 50° 13' 26.93'',   E 18° 46' 21.45''
pytajnik
Adres:
Fundacja "Zamek Chudów" - ul. Podzamcze 6, Chudów, tel. (32) 3301300, gsm 697 596 804

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chudów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chudów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 listopada 2014

Do zamku byłoby trudno trafić, gdyby nie oznaczenia przy drodze. Można dojechać przynajmniej na 2 sposoby, my tłukliśmy się jakąś droga przez pola. Na miejscu odbywał się akurat turniej rycerski, więc było sporo ludzi i płatny parking (normalnie chyba nie ma opłat).
Zamek to niewielka zrujnowana budowla z odbudowaną wieżą. Prace restauracyjne potrwają pewnie jeszcze długo, ale patrząc na wieżę efekty są znakomite. Dobrze, że można zwiedzać budowlę i oglądnąć przynajmniej fragment renesansowej rezydencji, choć nie zajmuje to wiele czasu. Przynajmniej zwiedzając samodzielnie, bo z przewodnikiem podobno aż 45 min, ale w ten dzień z jakiegoś tam powodu nie oprowadzano.
Ekspozycje to tematyczny miszmasz. Dominowały znaleziska archeologiczne, ale były także krzywe zwierciadła, wystawa z dawnymi zabawkami, rekonstrukcja komnaty zamkowej z manekinami oraz zamkowa ubikacja w wykuszu. Można pokazać dziecku kilka aspektów życia w takich budowlach, generalnie jednak wystawy nie zachwycają. Niespodziankę kryje piwnica z tablicami opisującymi magiczne praktyki mieszkańców, którzy zakopywali tzw. ofiary zakładzinowe mające przynieść im szczęście. W Chudowie odkryto ich aż 3. Interesujące i niespotykane zagadnienie, szczególnie że nie chodzi o ludzi z wczesnego średniowiecza lecz z czasów nowożytnych. Przeczytaliśmy z zaciekawieniem tablice, ale dzieciak był już ogólnie znudzony. Na dziedzińcu oglądnęliśmy jeszcze zarys dawnej zabudowy w postaci niskich murów, studnię oraz lapidarium z kamiennymi detalami architektonicznych i opuściliśmy zamek.
Atrakcje znajdują się też w jego otoczeniu. Należy do nich skromny, ale ładny park, a w nim rzeźby zjaw i demonów ze starych słowiańskich podań i legend wraz z z opisami, m.in. południca, meluzyna, skarbnik. Fajny pomysł, ale niestety syn za nic nie chciał oglądać straszydeł.
Kawałek dalej stoi makieta labiryntu, co do której mam mieszane odczucia. Koncepcja i wykonanie niegłupie, ściany tworzą 4 tematyczne obszary nawiązujące do sztuki średniowiecznej, po drodze można napotkać różne przedmioty, np. dyby, a widzowie mogą obserwować labirynt z góry, ze specjalnego podestu. Przesadzono jednak z opłatami - wstęp jest droższy niż do zamku! Do środka weszła z synem tylko żona i oboje wyszli bez entuzjazmu, ot takie błądzenie bez specjalnego celu. Znamy miejsca, np. Farma Iluzji, gdzie mimo prostszego wykonania, wędrówka po labiryncie dostarcza emocji, których tutaj brakowało.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad