Schronisko PTTK

SZCZYRK - Góra i kolej Skrzyczne

 
6.0 (1)
  8887 0

SZCZYRK - Góra i kolej Skrzyczne

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Góra i kolej Skrzyczne
Atrakcja całoroczna
Miejsce na medal 2012

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego o wysokości 1257 metrów npm. Nazwa pochodzi podobno od skrzeczenia żab, które dochodziło ze stawu położonego nieco niżej, dziś nieistniejącego. Na szczyt zarówno latem jak i zimą prowadzi z centrum Szczyrku kolej linowa w postaci wyciągu krzesełkowego, podzielonego na dwa odcinki. Pierwszy o długości ok. 1600 m dowozi na Halę Jaworzyna, drugi o długości ok. 1200 m na Skrzyczne. Znajduje się tam schronisko PTTK oraz taras widokowy. Zimą na zboczu góry funkcjonują trasy dla narciarzy i snowboardzistów. Latem uprawia się paralotniarstwo i kolarstwo górskie (wyciąg umożliwia transport rowerów).
W dni powszednie kolejka działa w godzinach 09.00 - 18.00, w weekendy 09.00 - 19.00. Przy małym ruchu, czyli głównie poza sezonem, włączana jest co pół godziny.

GALERIA

Zdjęcia

Wyciąg krzesełkowy
Las widziany z wyciągu
Jaworzyna
Panorama z tarasu na Skrzycznym
Schronisko PTTK

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

KONTAKT, LOKALIZACJA (rozwiń)

Adres:
Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne - ul. Myśliwska 45, Szczyrk, tel. (33) 817 86 20, 608 501 651

Współrzędne geograficzne*:
Szczyrk / Śląskie - Góra i kolej Skrzyczne

format D: N49.7074934°,  E19.0131934°
format DM: 49° 42.449604'N, 19° 0.791604'E 
format DMS: 49° 42' 26.98''N, 19° 00' 47.50''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD (rozwiń)

Swap Start/End

NOCLEGI (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczyrk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczyrk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Jak jesień to tylko w Beskidy, takich kolorków nie ma nigdzie indziej! Jest dużo wyciągów i turystyka z dzieckiem nie stanowi problemu, można zwiedzać nawet wysokie góry. 
W Szczyrku jest to oczywiście szczyt Skrzyczne. Wjeżdza się na niego dwufazowo z przystankiem na Jaworzynie. Krzesełka są tylko dwuosobowe,  więc rodzina musiała się rozdzielić co miało też plusy bo popstrykaliśmy sobie nawzajem fajne zdjęcia. 
Na Jaworzynie można skorzystać z baru z tarasem na zewnątrz albo usiąść na trawce i podziwiać krajobraz Beskidu Ślaskiego. Góry, doliny,  wioski, a wszystko mieni się pięknymi jesiennymi barwami. Mnóstwo ludzi wjeżdżało z rowerami a niektórzy popisywali się umiejętnościami na pochyłym terenie co jednemu nie wyszło na dobre, bo fiknął przez kierownicę. Groźnie to wyglądało ale skończyło się tylko na potłuczeniu. 
Po jakiejś godzince ruszyliśmy z powrotem do wyciągu, aby osiągnąć Skrzyczne. Mimo małych krzesełek podoba mi się ten wyciąg, bo jazda jest powolna i dostarcza wspaniałych widoków a łącznie trwa prawie pół godziny. 
Na szczycie trzeba się przygotować na chłodniejszy klimat a i wiatr czasem mocno powiewał. Pierwsze co rzuca się w oczy to wielki maszt przekaźnikowy, który  niezbyt tu pasuje. W jego pobliżu postawiono taras widokowy skąd roztacza się najlepszy widok na okolicę. Wrażenia są trochę odmienne niż na Jaworzynie, bo inna jest skala i zasięg. Tutaj widok jest tak rozległy, że zapiera dech, a obiekty w dole malutkie i bardzo oddalone. Lornetka jest nieodzowna! Niestety widoczność ograniczała nam trochę mgiełka.
Następnie zeszliśmy kawałek w dół  do schroniska PTTK, które było tak szczelnie obłożone  turystami, że nie było szans na miejsce. Stanie w długiej kolejce po zamówienie czegokolwiek też nam się nie uśmiechało, więc usiedliśmy na łonie natury,  a dzieci bawiły się na huśtawce i wspinały na wielką krowę Milka. Innych atrakcji nie było choć widzieliśmy  strzelnicę, boisko do siatki i ściankę wspinaczkową ale to przypuszczalnie działa tylko w sezonie. 
Wycieczkę zakończyliśmy  po ponad 3 godzinach. Wszyscy byli zadowoleni... i głodni! Jest to atrakcja relaksująca, nie wymagająca prawie żadnego wysiłku. Wjeżdzamy kolejką, podziwiamy krajobrazy i zjeżdzamy!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 8 lat
Data pobytu
październik 2012
Zdjęcie
Wyciąg krzesełkowy
Las widziany z wyciągu
Jaworzyna
Panorama z tarasu na Skrzycznym
Schronisko PTTK