ikonka WISŁA - Kaskady Rodła

Informacje o atrakcji turystycznej

WISŁA - Kaskady Rodła
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kaskady Rodła

Kaskady Rodła to grupa naturalnych progów wodnych powstałych na stopniach skalnych, wymodelowanych dzięki erozji rzecznej. Wysokość wodospadów waha się od 0,5 do 5 metrów. Po drodze do Kaskad Rodła, nad korytem Białej Wisełki można zobaczyć flisz karpacki czyli kamienne ściany utworzone z naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych morskiego pochodzenia. Nazwę kaskadom nadano dopiero w roku 1987 na cześć Związku Polaków w Niemczech. Organizacja ta walczyła o prawa polskiej mniejszości i posługiwała się znakiem rodła w formie odzwierciedlającej bieg Wisły, ponieważ nie mogła używać polskiego godła.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wisła - Kaskady Rodła
format D: N 49.62122°,   E 18.946695°
format DM: N 49° 37.2732',   E 18° 56.8017'
format DMS: N 49° 37' 16.39'',   E 18° 56' 48.10''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 lutego 2012

Kaskady Rodła położone są w odległej o kilkanaście km od centrum Wisły dzielnicy Czarne. Dojedziemy do niej bardzo łatwo wg znaków na drodze. Po minięciu zapory PTTK i jeziora Czerniańskiego dojeżdżamy do parkingu przy budynku Straży Pożarnej. Droga prowadzi dalej, ale pozwolenie na wjazd mają tylko okoliczni mieszkańcy.
Tutaj należy uiścić opłatę parkingową w wysokości 4 zł/godzina (za cały dzień 12 czy 15 zł). Pani parkingowa udziela trochę mylnych informacji, bo po pytaniu ile nam zajmie droga z dzieckiem odpowiedziała, że z wózkiem to ok. 45 minut. Sprzedała nam bilet na 1 godzinę, więc chyba chodziło jej o drogę w obie strony, a w rzeczywistości zajęło nam to 2 godziny i 45 minut!
Trasa do wodospadów jest częścią ścieżki przyrodniczej, biegnącej m.in. na Baranią Górę. Akurat ten odcinek jest wyjątkowo przyjazny dla niewprawionych turystów i takich jak my - z małymi dziećmi. Przez 90% drogi idzie się po asfalcie, co dla wielu osób może być mankamentem, ale na spacer z wózkiem jest idealne, a widoki na Biała Wisełkę z małymi wodospadami, fliszem karpackim i starym lasem w tle rewelacyjne. Szczególnie, gdy mieni się on jesiennymi barwami. Jedyne co nam przeszkadzało i przypominało, że idziemy po asfaltowej jezdni to ciężarówki i traktory, które mijały nas, dojeżdżając na jakąś budowę.
Na początku trasy było kilka zamkniętych budek gastronomicznych, które w sezonie powinny działać. Jest też kilka przystanków i tablic informacyjnych, np. przy Skałach Grzybowych. Niestety obecnie są one całkowicie zarośnięte, tak że nawet na jesieni nie były widoczne. Aby dotrzeć do samych skał trzeba spory kawałek przed tablicą skręcić w prawo na drugą stronę rzeki (nie ma oznaczeń). Podobno nie są one za ciekawe, więc nawet nie próbowaliśmy. Inny przystanek znajduje się w miejscu, gdzie Biała Wisełka wypływa ze skalnego koryta i rozlewa się łagodnie po kamyczkach. W lecie można tu się zatrzymać na dłużej, dziecko ma okazję się ochłodzić i pobawić w płytkiej wodzie. Jest to także jedyne miejsce na trasie, gdzie postawiono kosz na śmieci.
Tak więc droga biegnie ok. 3 km cały czas lekko pod górę i cały czas mamy obok Białą Wisełkę z ładnymi, fotogenicznymi widokami, dlatego trudno pokonać cała trasę krócej niż w 2 godziny, nawet bez dziecka. Dopiero pod koniec, gdy odbijamy w prawo (na Barania Górę) zaczyna się trudny odcinek. Nie ma już asfaltu, lecz dla odmiany straszne błocko, które uniemożliwia poruszanie się z wózkiem czy rowerem (nie przypominam sobie wcześniej deszczu, więc chyba zwykle tak tu jest). Dodatkowo co jakiś czas na drodze leżą zwalone drzewa. Pełno ich też w rzece i ogólnie teren wygląda jak po przejściu lawiny. Zostawiliśmy więc wózek pod pierwszym drzewem i ruszyliśmy pod górę. Tutaj zaczynają się już Kaskady Rodła, ale te największe i najładniejsze są na samej górze. Są to dwie kaskady tworzące główny wodospad o łącznej wysokości 8,5 m. Nie jest on może jakoś super atrakcyjny, widzieliśmy już ciekawsze, ale wraz z całym szlakiem jest niezapomnianą atrakcją turystyczną, której nie można pominąć będąc w okolicach Wisły. Na koniec warto porozglądać się trochę dookoła, bo rosną tu 200-letnie drzewa i podejść kawałek powyżej wodospadu. Mamy tu ładne widoki lasu ze spokojnym potokiem.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
łatwy i atrakcyjny widokowo szlak
liczne wodospady, mniejsze i większe
jest miejsce dla dzieci na zabawę w wodzie
- Wady
szlak prowadzi asfaltową jezdnią, po której kursują ciężarówki
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
koniec października 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
330
Zgłoś naruszenie zasad