ikonka WISŁA - Jezioro Czerniańskie

Informacje o atrakcji turystycznej

WISŁA - Jezioro Czerniańskie
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jezioro Czerniańskie

Jezioro Czerniańskie to akwen wodny o powierzchni 360 000 m2 utworzony sztucznie jako rezerwuar wody pitnej i zbiornik retencyjny. Powstał w 1973 roku w wyniku budowy zapory ziemnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w dzielnicy Wisły - Czarne. Zapora ma 37 m wysokości i 270 m długości.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wisła - Jezioro Czerniańskie
format D: N 49.615382°,   E 18.92189°
format DM: N 49° 36.92292',   E 18° 55.3134'
format DMS: N 49° 36' 55.38'',   E 18° 55' 18.80''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wisła wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   6 stycznia 2012

Aby dostać się nad Jezioro Czerniańskie trzeba przejechać ładnych parę kilometrów od centrum Wisły w kierunku płd.-wsch. Niestety można to zrobić jedynie celach spacerowych i widokowych. Sztuczny zbiornik utworzono w bardzo malowniczym terenie, ale jego przeznaczenie na rezerwuar wody pitnej wyklucza funkcje rekreacyjne.
Głównym deptakiem jest zapora, położona tuż przy drodze. Po jednej stronie mamy rozległe jezioro z wlotem Czarnej Wisełki, a po drugiej jej głęboką dolinę. Urokliwe widoki uzupełnia jeszcze góra nad drogą z Zameczkiem - słynną rezydencją Prezydentów RP (dziś raczej Namiestnika) w Wiśle. Choć wiedziałem o niej, nie sądziłem, że jest położona w tym miejscu i tak daleko od centrum miasta.
Zapora posiada betonową barierę zabezpieczająca, więc małe dziecko nic nie zobaczy bez podniesienia. Po drugiej stronie zapory jest zamknięty teren jakiegoś ośrodka wypoczynkowego, więc po przejściu się po zaporze nie ma co tu robić (zwiedzanie Zameczku odpadało, bo odbywa się w wyznaczone dni po uprzednim umówieniu). Chcieliśmy się przynajmniej napić kawy w tak ładnym otoczeniu, ale nie było żadnego punktu gastronomicznego. Stała jednak jakaś zamknięta buda, więc w sezonie jest szansa, że można tu coś dostać.
Jako, że pozostał w nas pewien niedosyt, postanowiliśmy przejechać się dookoła jeziora. Był to dobry pomysł, bo kawałek dalej, jadąc 2 km wg drogowskazów na Czarne znaleźliśmy drugie miejsce turystyczne, przy wlocie do Jeziora Czerniańskiego Białej Wisełki. Są tam domy wypoczynkowe i sklep, a przy nim parking. Asfaltową alejką na skraju lasu doszliśmy do jeziora od drugiej strony. Biała Wisełka okazała się tylko małym strumyczkiem w dużym bagnistym korycie, natomiast panorama jeziora z dobrze widocznym z tej strony całym kompleksem prezydenckim na jesieni jest wyśmienita. Mamy też tutaj piaszczysto-żwirowy brzeg, który aż prosi się o utworzenie plaży. I właśnie piasek, kamyczki plus oczywiście woda były jedyną atrakcją dla naszego dziecka nad Jeziorem Czerniańskim.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Malownicze widoki
W oba miejsca dojazd wózkiem bezproblemowy
- Wady
Brak zaplecza
Miejsce tylko na krótki wypad
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
październik 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
80
Zgłoś naruszenie zasad