ikonka PSZCZYNA - Kompleks pałacowo - parkowy

Informacje o atrakcji turystycznej

PSZCZYNA - Kompleks pałacowo - parkowy
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kompleks pałacowo - parkowy
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Pałac w Pszczynie  to rezydencja magnacka, powstała jako budowla obronna w XV wieku.  W średniowieczu własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał do śląskiego rodu Promnitzów, 1765–1847 książąt Anhalt-Köthen-Pless a od 1847 książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy pszczyńskiego zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha tworzy zespół pałacowo - parkowy. W 1946 zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie.  Pałac należy do nielicznych muzeów we wschodniej Europie, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie  (około 80% oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX).  Z tego powodu  jest on  jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Pałac jest otwarty przez cały rok, od kwietnia do października codziennie (poniedziałek jest wtedy dniem bezpłatnego wejścia!), a w pozostałych miesiącach bez poniedziałków (bezpłatny wstęp we wtorki).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Pszczyna - Kompleks pałacowo - parkowy
format D: N 49.978908°,   E 18.940215°
format DM: N 49° 58.73448',   E 18° 56.4129'
format DMS: N 49° 58' 44.07'',   E 18° 56' 24.77''
pytajnik
Adres:
Muzeum Zamkowe w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pszczyna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
wrobelek  Autor  Autor: wrobelek     Data dodania  16 marca 2015

Byłam przed laty, to chyba najpiękniejsza rezydencja w kraju, przynajmniej jeśli chodzi o wnętrza. A do tego wstęp był za darmo! Widać przepych i gust właścicieli. A park to prawdziwe cudo. Coś słyszałam, że ucierpiał podczas trąby powietrznej, oby dało się go odtworzyć, bo kiedyś to była bajka.....


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Data pobytu
wakacje parę lat temu
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   7 października 2011

Pałac w Pszczynie posiada przepiękne wnętrza z oryginalnym wyposażeniem, ale raczej odradzam zwiedzanie z małymi dziećmi – jak w większości tego typu obiektów trzeba uważać, żeby maluch czegoś nie zniszczył, nie przeszkadzał przewodnikowi i reszcie zwiedzającej grupy, do tego schody itp. No i to oczywiście rozprasza i odciąga uwagę nas - rodziców, a w pałacu jest naprawdę co oglądać.
Wstęp płatny (w 2011 r. 14,50 zł, ulgowy 8,50 zł), są też dodatkowe opłaty za zbrojownię, wystawę miniatur, wystawę o księżnej Daisy i salę z eksponatami dawniej prezentowymi w pałacu, a do niedawna leżącymi w magazynach („Znane i nieznane”). Można więc wybrać wystawy wg własnych zainteresowań. Wg mnie szkoda czasu na miniatury i eksponaty magazynowe. Zbrojownia jest ciekawa, ponieważ mieści się w gotyckich piwnicach, które są pozostałością po obronnym zamku, a księżna Daisy jest na tyle interesującą postacią, że warto przybliżyć sobie jej sylwetkę. Zaprezentowano sporo zdjęć, historii i anegdot z jej życia.
Z całego serca polecam park (wstęp bezpłatny), jest przecudny, szczególnie jesienią. Łatwy do przejechania wózkiem czy rowerkiem, trzeba tylko uważać na dzieci na mostkach i ogólnie przy wodzie. Można karmić kaczki, biegają wiewiórki, widzieliśmy nawet myszkę wyzierającą spod liści. Warto pobłądzić po całym terenie, bo niespodziewanie mogą nam się ukazać przepiękne widoki. Niestety nikt nie pomyślał o zrobieniu w parku porządnego placu zabaw, a przestrzeni jest aż nadto.
Tuż przy zamku są toalety, stragany z duperelkami i niestety sporo automatów. Jest też zabytkowa herbaciarnia, gdzie w sezonie można kupić lody i napoje (na wiosnę była nieczynna). Część budynków pałacowych jest zrujnowana i aktualnie w remoncie, ale tylko w niewielkim stopniu szpeci to park. Baza gastronomiczna jest w zasięgu ręki, bo pszczyński rynek miejski leży przy samym pałacu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Łatwość poruszania się po parku
Atrakcją dla dzieci są wiewiórki i kaczki
Park czysty i zadbany
Duże przestrzenie
Można spacerować nawet kilka godzin
Duży parking bezpłatny (przy zagrodzie żubrów)
- Wady
Zamku lepiej nie zwiedzać z dziećmi
Barierki na mostkach mają funkcję ozdobną, nawet 3-latek może spokojnie przez niektóre przelecieć
Brak placu zabaw w parku
Wiek dziecka(i)
prawie 3 lata
Data pobytu
wiosna 2011, jesień 2006
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad