ikonka TARNOWSKIE GÓRY - Zabytkowa Kopalnia Srebra

Informacje o atrakcji turystycznej

TARNOWSKIE GÓRY - Zabytkowa Kopalnia Srebra
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia srebra (wcześniej Rud Srebronośnych) w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni srebra. Pierwsza wzmianka historyczna mówiąca o wydobyciu cennych kruszców na pobliskich terenach pochodzi  z  1136 r. (bulla papieża Innocentego II). Osada górnicza wraz  z kopalniami rudy ołowiowo - srebrowej powstała na początku XVI w. W sumie do końca eksploatacji (I poł. XX stulecia) powstało tu ok. 20 tysięcy szybów i ponad 150 kilometrów chodników. Dla zwiedzających kopalnia została udostępniona w 1976 roku. Na powierzchni znajduje się Muzeum Górnictwa i Skansen Maszyn Parowych. Od 19 października 2006 Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podziemia zabytkowej tarnogórskiej kopalni zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 roku. Kopalnia jest otwarta codziennie przez cały rok w miesiącach wakacyjnych w godz. 9:00-17:00 (weekend) i 10:00-16:00 (pn.-pt.), po sezonie do 15:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Tarnowskie Góry - Zabytkowa Kopalnia Srebra
format D: N 50.425499°,   E 18.850007°
format DM: N 50° 25.52994',   E 18° 51.00042'
format DMS: N 50° 25' 31.80'',   E 18° 51' 00.03''
pytajnik
Adres:
Zabytkowa Kopalnia Srebra, ul. Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry, tel. (32) 285 49 96

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tarnowskie Góry w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tarnowskie Góry wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
AnnaKościańska  Autor  Autor: AnnaKościańska     Data dodania  11 stycznia 2016

Błędna informacja w opisie dotycząca godzin otwarcia Zabytkowej kopalni Srebra. Aktualne informacje dotyczące zwiedzania można znaleźć pod adresem www.kopalniasrebra.pl

Nowości dla dzieci: mała kolejka wąskotorowa na terenie Muzeum Maszyn Parowych za budynkiem Kopalni, spotkanie ze skarbnikiem- dobrym duchem kopalni.

Zabytkowa Kopalnia Srebra to bezpieczne i ciekawe miejsce do podróży z dzieckiem. Zjazd do podziemi odbywa się windą, trasa jest niedługa, część pokonuje się łodziami, dlatego dzieci nie powinny mieć problemów z pokonaniem trasy. Maluchy są pod wrażeniem nietypowego otoczenia, jakim jest labirynt tarnogórskich podziemi. Przepływ łodziami to dla najmłodszych prawdziwa atrakcja.


Galeria
Data pobytu
styczeń 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania  24 września 2011

Kopalnia srebra na pewno nie jest atrakcją dla najmłodszych dzieci, ale większości 5-latków już się spodoba. My byliśmy z niespełna 3-letnim synem, nie mieliśmy z nim problemu, ale on nie należy do strachliwych dzieci. Polecam dobre przygotowanie psychiczne małych dzieci - trzeba je uprzedzić, że zjedziemy specjalną windą pod ziemię, jak górnicy, że będzie trochę ciemno. I bardzo doradzam wzięcie małej latarki - daje duże poczucie bezpieczeństwa. W kopalni jest zawsze 10 stopni, więc w lecie koniecznie trzeba zabrać cieplejsze ubranie. Sandałki też odpadają. Najlepiej wziąć dziecku kalosze, bo jest wilgotno i momentami pojawiają się kałuże.
Przed kopalnią jest duży płatny parking (ok. 5 zł). Warto od razu iść kupić bilety, bo zwiedzanie jest możliwe tylko w odpowiednio licznych grupach, dlatego możliwe, że będziemy musieli chwilę poczekać na wejście. To bardzo dobry moment na zobaczenie Skansenu Maszyn Parowych, przy czym w wypadku chłopców szczególnie lubiących lokomotywy trzeba mieć odpowiednio duży zapas czasu - stoi tam kilka starych ciuchci, do których można wejść i wszystkiego dotykać, chłopców trudno stamtąd zabrać. Trzeba tylko uważać, żeby nie wypadli i ogólnie nie zrobili sobie krzywdy tymi wajchami itp. Na terenie obiektu można zjeść lody, jest też restauracja.
Do kopalni zjeżdża się windą, w kaskach. Kask naprawdę się przydaje, bo ze dwa razy mocno nim walnęłam, a dla dziecka to też atrakcja. Najpierw jednak jest ok. 20-minutowy wykład przy eksponatach i makietach.
Ogólnie trasa prowadzi przez ciemne korytarze i komory, w których odtworzono przodki i umieszczono dawne narzędzia górnicze i figury pracujących gwarków. Część drogi pokonuje się łodzią, ale po linie i w bardzo wąskim korytarzu, więc mimo, że to bardzo unikalna atrakcja, wcale nie jest taka super fajna jak się reklamuje
Trasa jest dość długa (prawie 2 km) i niestety musieliśmy nieść dziecko przez pół drogi, bo nagle zaczęły go bardzo boleć nóżki. Stąd też przestroga - lepiej włożyć ciemniejsze ubrania, bo ja po noszeniu dziecka na rękach wyszłam brudna jak nie przymierzając świnka, cała w błocie. Zabrudzenia z rudo-żółtej wody schodzą baaardzo trudno z jasnych ubrań. Pod ziemią spędza się prawie godzinę w chłodzie i dość intensywnie maszerując, więc warto wziąć jakiegoś wafelka dla brzdąca.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Duży parking
Dostępna gastronomia
Przejażdżka lodzią pod ziemią
- Wady
Ciemno zimno mokro
Na pewno nie dla bojaźliwych dzieci (szczególnie jeśli chodzi o półmrok)
Trasa dość długa, może być męcząca
Wiek dziecka(i)
prawie 3 lata
Data pobytu
maj 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
100
Zgłoś naruszenie zasad