ikonka BIELSKO - BIAŁA - Kolej linowa i szczyt Szyndzielnia

Informacje o atrakcji turystycznej

BIELSKO - BIAŁA - Kolej linowa i szczyt Szyndzielnia
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kolej linowa i szczyt Szyndzielnia

Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) to szczyt w Beskidzie Śląskim, należący do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, wznoszący się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki, w granicach administracyjnych miasta Bielsko  - Biała. Masyw Szyndzielni porośnięty jest lasami bukowymi z domieszką drzew iglastych – świerków i jodeł. Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się duże, poniemieckie schronisko turystyczne wybudowane w roku 1897. Jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim i polskich Beskidach. Rozbudowano je w latach 1954-1957. Od roku 1953 pod szczyt Szyndzielni dociera kolej gondolowa, gruntownie zmodernizowana w latach 1994-1995. Jest ona czynna przez cały rok  w godz. 9:00-19:30 (V-VIII) i 9:00-17:30 (IX-IV).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bielsko - Biała - Kolej linowa i szczyt Szyndzielnia
format D: N 49.766667°,   E 19°
format DM: N 49° 46.00002',   E 19° 00'
format DMS: N 49° 46' 00.00'',   E 19° 00' 00.00''
pytajnik
Adres:
Kolej Linowa Szyndzielnia, Al. Armii Krajowej 366, Bielsko-Biała

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bielsko - Biała w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bielsko - Biała wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania  17 września 2011

Na szczyt Szyndzielni prowadzi kolejka gondolowa. Można się do niej dostać z parkingu szlakiem pod górę przez las (mijając schronisko na Dębowcu) lub asfaltem. W lesie nie ma kierunkowskazów, ale wystarczy, że będziemy trzymać się lewej (czyli iść równolegle do asfaltu). Po drodze możemy zboczyć na tor saneczkowy (oznakowany). Super sprawa, starsze dzieci mogą jeździć same, maluszki razem z rodzicem i jest to naprawdę bezpieczne. Saneczki są wyposażone w hamulec, więc z bardziej bojaźliwym dzieckiem możemy sobie powoli jechać, jeżeli natomiast chcemy "dać czadu" lepiej upewnić się, że bezpośrednio przed nami nie jedzie taki powolny zawodnik, bo nas po prostu przyblokuje. Polecam, czynne cały rok.

Tuż przed wejściem na kolejkę jest źródełko, tylko teoretycznie służące do napicia się zimnej, górskiej wody. W praktyce służy do zachlapania się po uszy przez dziecko i ile się da rodziców.
Sama jazda kolejką to niesamowite przeżycie, nie tylko dla dziecka, i do tego bardzo bezpieczna. Nasz młody wiedział z książeczki co to jest, więc był bardzo podniecony, ale ogólnie lepiej wytłumaczyć najpierw dziecku na czym to polega, żeby nie było stresu przy wsiadaniu - wszystko odbywa się dość szybko, dużo ludzi czeka, więc nie ma czasu na marudzenie. Widoki z kolejki piękne. Nie ma sensu zabieranie wózka dla dziecka, chyba że jakiś supertraperski, bo zwykły nie ma szans na szlaku. W schronisku można się najeść, lody też są, choć tylko "z papierka". Podczas naszego pobytu latał nad nim szybowiec, więc dziecko było przeszczęśliwe. Ze schroniska można wypuścić się na szlak, ale my z małym dzieckiem daleko nie przeszliśmy. Szlak zdecydowanie nie jest uciążliwy, tylko małe nóżki szybko bolą. Warto jednak iść dalej na szczyt Klimczok (ok. 30 min), bo niestety zawiodą się osoby oczekujące na Szyndzielni niesamowitych widoków - nie ma ich tu praktycznie w ogóle! Najlepsze są chyba z wagonika kolejki. Schronisko ma co prawda wieżę, z której byłby super widok, przyciągający turystów, ale jest ona zamknięta podobno "od zawsze" (typowo polska bezmyślność). Szkoda, bo stary poniemiecki budynek posiada ciekawą, nieco zamkową architekturę i fajny duży taras. Niestety trudno pochwalić górskie schronisko, z którego widać tylko drzewa. Brak też jakiegokolwiek placu zabaw, czego można chyba oczekiwać po szczycie z kolejką gondolową (dzieci było tu pełno). Mimo to wycieczka pełna wrażeń i bardzo udana.

Byliśmy na Szyndzielni na początku maja i było bardzo ciepło, również na szczycie. Mieliśmy w zapasie cieplejsze ubranie, ale okazało się niepotrzebne. Młodego trzeba było jednak przebrać po wizycie przy źródełku...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Tor saneczkowy
Nowoczesna kolejka linowa
- Wady
Poruszanie się wózkiem na szczycie odpada (ale to raczej oczywiste)
Z parkingu do kolejki trzeba przejść spory kawałek
Brak widoków ze schroniska
Wiek dziecka(i)
niecałe 3 lata
Data pobytu
maj 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad