KONIN - Najstarszy w Polsce słup drogowy

 
4.0 (1)
1736 1
foetus Zaktualizowano: 18-04-2017
KONIN - Najstarszy w Polsce słup drogowy

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Najstarszy w Polsce słup drogowy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Słup drogowy uważany za najstarszy znak drogowy Europie Środkowej stoi przy gotyckim kościele św. Bartłomieja w pobliżu rynku miejskiego. Obiekt niesłusznie nazywany jest "słupem milowym" (nie pełnił takiej roli). Inskrypcja na słupie wskazuje, iż powstał w poł. XII wieku, a jego fundatorem jest komes Piotr. Nie jest jasne czy chodzi o wojewodę Piotra Wszebora czy palatyna Piotra Włostowica, szwagra Bolesława Krzywoustego, 2,5-metreowy słup powstał z piaskowca, rzeźbiony jest rytem epigraficznym, Wyznacza połowę drogi między staropolskimi grodami Kruszwicą i Kaliszem. Wcześniej stał w nieco innym miejscu - przy nieistniejącym już zamku konińskim. Ze względu na kształt, istnieją hipotezy, że może być wtórnie wykorzystanym posągiem pogańskim.
W 2010 r. zabytek poddano gruntownej renowacji: oczyszczono z mchu, zdezynfekowano, uzupełniono braki ciosami granitowymi, szczeliny wypełniono zaprawą i osuszono.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Wielkopolsce. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Słup kooniński - ul. Kościelna, Konin

Współrzędne geograficzne*:
Konin / Wielkopolskie - Najstarszy w Polsce słup drogowy

format D: N 52.2092796°,   E 18.2549259°
format DM: N 52° 12.556776',   E 18° 15.295554'
format DMS: N 52° 12' 33.41'',   E 18° 15' 17.73''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Nie jest to coś co polecałbym jako cel na specjalny przyjazd, ale jeśli jesteśmy w okolicy warto podjechać do centrum Konina i zobaczyć ten niecodzienny zabytek.
Potężny kamienny słup z kilkoma linijkami tekstu ma prawie 1000 lat - na polskiej ziemi nie ma zbyt wiele tak starych pamiątek.  
Słup stoi na terenie kościelnym, który tak jak w naszym przypadku może być zamknięty, ale dobrze go widać z chodnika, a tablica informacyjna jest przy ogrodzeniu.
  
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015