ikonka KONIN - Najstarszy w Polsce słup drogowy

Informacje o atrakcji turystycznej

KONIN - Najstarszy w Polsce słup drogowy
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Najstarszy w Polsce słup drogowy

Słup drogowy uważany za najstarszy znak drogowy Europie Środkowej stoi przy gotyckim kościele św. Bartłomieja w pobliżu rynku miejskiego. Obiekt niesłusznie nazywany jest "słupem milowym" (nie pełnił takiej roli). Inskrypcja na słupie wskazuje, iż powstał w poł. XII wieku, a jego fundatorem jest komes Piotr. Nie jest jasne czy chodzi o wojewodę Piotra Wszebora czy palatyna Piotra Włostowica, szwagra Bolesława Krzywoustego, 2,5-metreowy słup powstał z piaskowca, rzeźbiony jest rytem epigraficznym, Wyznacza połowę drogi między staropolskimi grodami Kruszwicą i Kaliszem. Wcześniej stał w nieco innym miejscu - przy nieistniejącym już zamku konińskim. Ze względu na kształt, istnieją hipotezy, że może być wtórnie wykorzystanym posągiem pogańskim.
W 2010 r. zabytek poddano gruntownej renowacji: oczyszczono z mchu, zdezynfekowano, uzupełniono braki ciosami granitowymi, szczeliny wypełniono zaprawą i osuszono.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Wielkopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Konin - Najstarszy w Polsce słup drogowy
format D: N 52.20928°,   E 18.254926°
format DM: N 52° 12.5568',   E 18° 15.29556'
format DMS: N 52° 12' 33.41'',   E 18° 15' 17.73''
pytajnik
Adres:
Słup kooniński - ul. Kościelna, Konin

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 kwietnia 2017

Nie jest to coś co polecałbym jako cel na specjalny przyjazd, ale jeśli jesteśmy w okolicy warto podjechać do centrum Konina i zobaczyć ten niecodzienny zabytek.
Potężny kamienny słup z kilkoma linijkami tekstu ma prawie 1000 lat - na polskiej ziemi nie ma zbyt wiele tak starych pamiątek.
Słup stoi na terenie kościelnym, który tak jak w naszym przypadku może być zamknięty, ale dobrze go widać z chodnika, a tablica informacyjna jest przy ogrodzeniu.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad