ikonka KONIN-GOSŁAWICE - Zamek i muzeum okręgowe

Informacje o atrakcji turystycznej

KONIN-GOSŁAWICE - Zamek i muzeum okręgowe
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek i muzeum okręgowe

Zamek w Gosławicach (włączone do Konina w 1976 r.) zbudował w 1.poł. XV w. bp Andrzej Łaskarzyc. Bezwieżowa budowla otoczona murem obronnym stoi nad jeziorem Gosławickim. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, potem odbudowany i użytkowany do XIX w. Następnie działał w nim browar, aż budowla popadła w całkowitą ruinę. Obecny wygląd zawdzięcza odbudowie w latach 1978-86. Odsłonięto wtedy oryginalne mury średniowieczne i nadbudowano zburzoną kondygnację (ta część jest otynkowana). Turyści mogą go zwiedzać od 1986 r. jako część Muzeum Okręgowego w Koninie z wystawami stałymi i czasowymi (obecnie m.in. Pradzieje ziemi konińskiej, Biżuteria i styl, Magia światła, Judaika). Z warownią sąsiaduje 4-kondygnacyjny spichlerz z 1838 r. Na cele muzealne został zaadaptowany w końcu. XX stulecia. Mieści m.in. ekspozycję przyrodniczą i górnicza. Skansen etnograficzny przy zamku to 5 budynków których istnienie na dawnym miejscu było zagrożone jak wiatraki koźlaki z XIX w czy chałupa z XVIII w. Kompleks muzealny uzupełnia dwór szlachecki z XIX w. odtworzony na wzór budowli ze wsi Ruszkowo, bowiem podobny dworek stał w Gosławicach do lat 60-tych XX w. Na ok. 400 m2 prezentowane jest wnętrze dworku typowej rodziny ziemiańskiej z wyposażeniem z XVIII-XX w. Muzeum jest otwarte przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Wielkopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Konin-Gosławice - Zamek i muzeum okręgowe
format D: N 52.291534°,   E 18.259148°
format DM: N 52° 17.49204',   E 18° 15.54888'
format DMS: N 52° 17' 29.52'',   E 18° 15' 32.93''
pytajnik
Adres:
Zamek Gosławeice (Muzeum Okręgowe)- ul. Muzealna 6, Konin - Gosławice, tel. (63) 242 75 99

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin-Gosławice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Konin-Gosławice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  10 lutego 2017

Zamek położony daleko za miastem, nad jeziorem. Nie wygląda efektownie, ale ogólnie muzeum jako placówka pozytywnie zaskakuje, bo zorganizowane jest bardzo ciekawie. Zwiedzamy kilka odrębnych budowli, z różnorodnymi ekspozycjami, w otoczeniu ładnej przyrody.
Najpierw duży spichlerz z unikalną wystawą poświęconą słoniowi leśnemu. Nie zabrakło oczywiście słonia naturalnej wielkości, który zajmuje 2 kondygnacje! Pokazano też inne znaleziska jak kości mamuta czy nosorożca, wystawę o górnictwie odkrywkowym, rozwijającym się w tej okolicy. Są makiety i filmy. Mała wystawa dotyczy Koziołka Matołka.
Po przejściu do zamku zwiedzanie odbywa się pod nadzorem. Oglądamy piwnice i komnaty z odkryciami archeologicznymi, różne pamiątki historyczne, zabytkowe wnętrza, meble i sporo innych rzeczy dotyczących historii Konina i nie tylko. Co dziwne tematyka samego zamku gosławickiego jest potraktowana po macoszemu. Pamiętam tylko ekspozycje o jego fundatorze, ale żadnych innych informacji. Już więcej było zamku konińskim (miejskim), który nie przetrwał. Dociekliwi muszą więc zadawać pytania pani muzealniczce, np. gdzie się aktualnie znajdujemy.
Interesująca jest wielka kolekcja lamp na wystawie źródeł światła używanych przez człowieka od starożytności. Podobnie wystawa pięknej biżuterii (jedyne miejsce, gdzie nie można robić zdjęć). W dziale archeologii intrygują prehistoryczne budowle w okolicy Konina, które przedstawiono na makietach.
Choć cała ekspozycja jest tradycyjna, bez multimediów, to mury zamkowe są znakomitym anturażem, więc prezentuje się ona bardzo dobrze, a rozległość tematyczna sprawia, że zwiedzanie nie jest nudne.
Szkoda, że pobliskie jezioro, które oglądamy z murów jest niedostępne, wykorzystuje się je chyba na potrzeby elektrowni widocznej w oddali.
Kolejny etap to skansen etnograficzny, najsłabsze ogniwo muzeum. Ledwie kilka chałup i 2 wiatraki bez śmigieł. Nie można było zobaczyć niczego wewnątrz ani niczego się dowiedzieć, nawet skąd i z jakiego okresu pochodzą budynki.
Na koniec mamy Dwór Polski. Jest to typowe muzeum wnętrz, czyli oglądamy stylowe meble, dzieła sztuki itp. wyposażenie siedziby szlacheckiej. Turyści są oprowadzani przez przewodniczkę po poszczególnych pokojach i w każdym mają chwilę czasu na dokładniejsze oglądniecie. Gdy trwa zwiedzanie jakiejś grupy, trzeba czekać na zewnątrz, bo drzwi są zamknięte.
Do oglądnięcia mamy jeszcze drobne atrakcje jak mikroskansen maszyn górniczych - znajduje się on za spichlerzem, ale tak jak etnograficzny jest mało ciekawy (wszystkie elementy są unieruchomione) oraz kanał wodny przepływający przez teren zamkowy z żabami i roślinnością opisaną na tablicach informacyjnych.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
51
Zgłoś naruszenie zasad