ikonka LICHEŃ STARY - Sanktuarium Maryjne

Informacje o atrakcji turystycznej

LICHEŃ STARY - Sanktuarium Maryjne
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Sanktuarium Maryjne
Miejsce na medal 2016
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym powstało w XIX w. Czczony tu wizerunek Matki Bożej to kopia obrazu z Rokitna Wlkp. W takiej postaci objawiła się ona żołnierzowi T. Kłossowskiemu, który powiesił niewielki obraz (95x155 mm) na drzewie w pobliskim lesie (dziś nosi on nazwę Las Grąbiński, a miejsce to wraz ze stacjami drogi krzyżowej jest dostępne dla pielgrzymów). Po jego śmierci, w lesie miały miejsce kolejne objawienia, a Licheń stał się celem pielgrzymek. W 1858 r. obraz powieszono w nowym murowanym kościele (obecnie pw. św. Doroty). W latach 1921-24 ozdrowiał tu przyszły kardynał Stefan Wyszyński. W latach 80-tych ukończona została budowa Golgoty - 25-metrowej góry z betonu i kamieni ze stanowiskami związanymi z męką Jezusa Chrystusa. Nową świątynię pw. Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski poświęcono w 2004 r., po 10 latach budowy. Największy polski kościół powstał staraniem jednego człowieka - marianina Eugeniusza Makulskiego, w całości ze składek wiernych. Budowla składa się z 3 części: 2-poziomowej świątyni na planie krzyża z centralną kopułą, dzwonnicy i wieży z punktem widokowym na wys. 141 m. Bazylika posiada 33 schody wejściowe (długość życia Jezusa Chrystusa), 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe  (dni i tygodnie roku kalendarzowego). W 1999 r. Licheń odwiedził papież Jan Paweł II. W 2010 r. powstało Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego z przedmiotami kolekcjonowanymi przez niego od 1925 r. Bramy sanktuarium otwarte są codziennie w godz. 5.30-22.30. W sezonie, w bazylice 3 razy dziennie odbywają się koncerty organowe.

Typ atrakcji

Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Wielkopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Licheń Stary - Sanktuarium Maryjne
format D: N 52.3238°,   E 18.359065°
format DM: N 52° 19.428',   E 18° 21.5439'
format DMS: N 52° 19' 25.68'',   E 18° 21' 32.63''
pytajnik
Adres:
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - ul. Klasztorna 4, Licheń Stary, tel. (63) 270 81 63, (63) 270 81 42

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Licheń Stary w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Licheń Stary wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  29 października 2016

Licheńskie sanktuarium to nie tylko bazylika. Jest tam tak wiele rzeczy do oglądnięcia, że trzeba na nie zarezerwować prawie cały dzień.
Parkingów jest wiele, praktycznie z każdej strony. Chyba we wszystkich opłata jest dobrowolna, przeznaczana na utrzymanie sanktuarium.
My stanęliśmy z boku świątyni i najpierw poszliśmy do muzeum, bo było najbliżej. Po drodze minęliśmy piękny ogród ze stawem wypełnionym nenufarami.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Zbiory są nadspodziewanie bogate i ciekawe, rozmieszczone w kilku pomieszczeniach na 2 kondygnacjach. Dotyczą głównie historii Polski. Jest sporo pamiątek z powstań narodowych, z czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej trochę broni, pasy kontuszowe, starodruki, poza tym sztuka sakralna oraz rysunki sławnych malarzy jak Rembrandt, Matejko, czy Kossak. Dzieci zainteresują interaktywne panele dotykowe, są też tablice z zagadkami na temat polskich królów. Szkoda tylko, że obowiązuje całkowity zakaz fotografowania.
Kolejna atrakcja przy bazylice to wieża widokowa. Można na nią wjechać windą lub wyjść schodami. Jest naprawdę wysoka, więc widok na malowniczą okolicę jest doskonały, ale tylko zza szyby. Krajobraz z jeziorem i ogrodami szpeciła nam trochę jakaś budowa.
Sama bazylika to jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce, bez względu na to z jakiego kierunku patrzymy, czy z zewnątrz czy ze środka - jest po prostu zachwycająca. Potężna, monumentalna budowla ze złota kopułą kłuje w oczy różnych oszołomów, stąd komentarze o kiczu, tandecie i wszechobecnym złocie (ciekawe czy srebro byłoby OK?), nie ma to jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystko jest wykonane ze smakiem i dobrze się ze sobą komponuje, wcale nie widać przesady i sztuczności. Poza symboliką religijną można zauważyć ciekawe nawiązania do naszej historii. Szczególnie podobały mi się ławy z husarskimi skrzydłami.
Warto wiedzieć, że Cudowny Obraz wiszący w ołtarzu jest normalnie przysłonięty innym obrazem i dopiero podczas mszy św. następuje jego odsłonięcie.
Jeśli chodzi o kicz to określenia takie mogą pasować do kalwarii - Golgoty. Jest to sztuczna góra utworzona z kamieni z labiryntem ścieżek i wieloma przystankami po drodze. Są tu kaplice, groty, tablice, rzeźby itp. Niestety, poziom wykonania (szczególnie figur) i materiały (kolorowe szkiełka) pozostawiają wiele do życzenia. Jednak sam pomysł jest świetny i dzieciaki mają tu super zabawę w bieganie po ścieżkach, a na samej górze otwiera się wspaniały widok na bazylikę.
Dalej mamy do zwiedzania apartament, w którym mieszkał Jan Paweł II. Gdy uzbiera się grupka chętnych, przewodniczka oprowadza ją po paru pokojach (opłata dobrowolna). Nie jest to nic szczególnego, ale jak już tu jesteśmy to warto wstąpić.
Nieco bardziej oddalonym miejscem jest źródełko cudownej wody. Woda leci z kranów, a obok znajduje się basen do obmycia nóg. Mimo, że kranów jest kilka, to trzeba było chwilę postać w kolejce, bo ludzie napełniają duże butle.
To są najważniejsze miejsca na terenie w sanktuarium, ale jest jeszcze kilka razy więcej różnych pomników, kaplic, miejsc pamięci, a 2 km dalej leży las, w którym miały miejsce objawienia, ale na jego odwiedzenie nie mieliśmy już czasu. Poza tym cały teren wygląda jak dobrze utrzymany park z piękną roślinnością i oczkami wodnymi, więc spacerowanie po nim to sama przyjemność. Nie zapomniano o dzieciach - obok siebie są 2 place zabaw, dla najmłodszych i nieco starszych maluchów.
Gastronomia jest położona w kilku miejscach, widzieliśmy 1 bar i 2 restauracje, ale może być ich więcej. Restauracje miały identyczne skromne menu, więc jeśli komuś nie odpowiada to niech szuka poza terenem sanktuarium. My posililiśmy się w tej w Domu Pielgrzyma i nie narzekaliśmy.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
32
Zgłoś naruszenie zasad