ikonka MOGILNO - Klasztor pobenedyktyński

Informacje o atrakcji turystycznej

MOGILNO - Klasztor pobenedyktyński
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Klasztor pobenedyktyński

Benedyktyński klasztor z kościołem św. Jana Apostoła w Mogilnie stanął w połowie XI w. na wzgórzu nad Jeziorem Mogileńskim. W XII w. wzgórze zostało ufortyfikowane kamiennym murem. Gruntowne przebudowy miały miejsce w XII oraz XVI i XVIII w. (z tych stuleci pochodzą obecne budynki klasztoru). Aż do 1773 r. miasto z klasztorem pozostawało własnością benedyktynów. Następnie zaborcy pruscy dokonali kasaty zakonu, ale opactwo zostało zlikwidowane dopiero 1833 r. Do wybuchu II wojny św. zabudowania benedyktyńskie służyły jako szkoły, szpitale, przytułki. W latach 1940-41 Niemcy więzili tu jeńców angielskich. Funkcje sakralne kościół ponownie pełnił od 1945 r., ale zabudowa klasztorna była własnością Państwa do 1994 r. 4 lata później rozpoczęto adaptację opactwa na Europejskie Centrum Spotkań "Wojciech-Adalbert”. Po zakończeniu głównych prac remontowych, w 2014 r. do klasztoru powrócili zakonnicy - Bracia Mniejsi Kapucyni Prowincji Warszawskiej. Choć przebudowy w duchu gotyku i baroku zatarły romański charakter budowli, to kształt i pewne elementy z tej epoki wciąż są widoczne (fragmenty murów, okna, posadzka). Unikatowym pomieszczeniem jest tzw. kościół dolny z 2 kryptami romańskimi i kamiennym ołtarzem. Natomiast na dziedzińcu znajduje się najstarsza w Polsce studnia z XI w., odkryta współcześnie po ok. 600 latach od zasypania.  Obecnie w klasztorze odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych jak np. Dni Benedyktyńskie. Zwiedzanie jest możliwe z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu lub samodzielne. Klasztor oferuje też noclegi w standardzie hostelu.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Wielkopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Mogilno - Klasztor pobenedyktyński
format D: N 52.648424°,   E 17.955123°
format DM: N 52° 38.90544',   E 17° 57.30738'
format DMS: N 52° 38' 54.33'',   E 17° 57' 18.44''
pytajnik
Adres:
Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów - ul. Benedykta XVI 1, Mogilno, turystyka: gsm 663 101 855, parafia: tel. (052) 315 24 08

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mogilno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mogilno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   2 października 2016

Opactwo zwiedzaliśmy sami, bo przewodnik nie był akurat dostępny. Zabytek nie jest jednak do tego przystosowany, w środku brakuje informacji o tym co oglądamy, więc zdecydowanie lepiej zwiedzać w grupie. Dobrze, że przynajmniej przy parkingu postawiono 2 tablice, które prezentują trochę ogólnych informacji.
Po wejściu za bramę urzeka ozdobiony kwiatami i krzewami dziedziniec. Najbardziej wyeksponowanym elementem jest tu studnia, do której zbiegają się 3 alejki. Otacza ją też siedzisko i ogrodzenie ze sznurka. Nie jest to zwykła studnia, bo najstarsza w kraju, ale jeśli ktoś nie przygotował się do zwiedzania to nie będzie miał o tym pojęcia. A bez tej wiedzy nie jest to wielka atrakcja - zwykła dziura obłożona kamieniami (po wodzie nie ma śladu). Nie postawienie jakiejś tablicy informacyjnej w takim miejscu jest karygodne!
Następnie przez korytarz klasztorny dostajemy się do kościoła. Nie jest to duża budowla, ale na pewno warta oglądnięcia. Wnętrze jest bardzo ciekawe, dobrze widać nawarstwienie wielu epok. Są surowe ściany kamienne i ceglane, ale także otynkowane z malowidłami. W większości odnowione, ale pozostawiono fragmenty z oryginalną cegłą - brudną i nadwątloną przez ząb czasu. Być może są to miejsca czekające na remont albo zrobiono tak celowo, bo na ścianach otynkowanych w wielu miejscach są oszklone prześwity, w których można zobaczyć oryginalny budulec np. cegły z wyrytymi napisami. Na uwagę zasługują też różnorodne sklepienia.
Pod głównym kościołem znajduje się drugi tzw. dolny. Połączone są ze sobą wąską klatką schodową, która jest wyłączona z ruchu, dlatego na dół dostajemy się zejściem z pomieszczenia zewnętrznego. Wejście było zagrodzone furtką i początkowo uznaliśmy, że nie ma tam wstępu, ale turyści mogą ją otwierać.
Na dole panuje inny klimat. Nie ma tu żadnych ozdób, tylko gołe ściany z jednym okienkiem i kamienny ołtarz. Wygląda jakbyśmy cofnęli się do czasów piastowskich i rzeczywiście pomieszczenia te wyglądają podobnie jak przed 800 laty.
Z dawnych lat pamiętam, że była tu mała wystawa oraz gniazdo nietoperzy, które wydawały dźwięki. Niestety obecnie w kościele dolnym już ich nie ma. Dziwne, że nigdzie nie znaleźliśmy tej wystawy, być może zwiedza się ją tylko z przewodnikiem.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad