ikonka MRÓWKI - Skansen archeologiczny

Informacje o atrakcji turystycznej

MRÓWKI - Skansen archeologiczny
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen archeologiczny

Niewielkie grodzisko będące pozostałością drewnianej, obronnej siedziby rycerskiej znajduje się na półwyspie jeziora Kownackiego, w pobliżu wsi Mrówki. Wśród miejscowej ludności było znane jako "kopiec napoleoński", a jego średniowieczne pochodzenie zostało rozpoznane w 1923 r. Badania przeprowadzone w latach 70-tych XX w. pozwoliły ustalić okres użytkowania na koniec XIII - połowa XIV wieku. Niestety nie jest znany właściciel ziemski z tego okresu, ale prawdopodobnie mieszkał tu przedstawiciel rodu Różyców-Poraitów. Znaleziska świadczą o jego znacznej zamożności. Kopiec ma 7 m wysokości, średnicę dolną 44m, górną 18 m i otoczony jest szeroką na 2 m fosą. Naukowe określenie na takie obiekty to "gródek stożkowaty". Mieścił on pięcioboczną wieżę, podłużny budynek z piwnicą i kuźnię. Całość otaczała palisada. Zabudowa została spalona najprawdopodobniej w wyniku najazdu. Siedziba rycerska została odtworzona i udostępniona w 1973 r. jako skansen archeologiczny - oddział Muzeum Okręgowego w Koninie. Otwarta jest w sezonie od 1 kwietnia do 30 września codziennie w godz. 10.00-18.00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Wielkopolsce ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Mrówki - Skansen archeologiczny
format D: N 52.496237°,   E 18.121648°
format DM: N 52° 29.77422',   E 18° 7.29888'
format DMS: N 52° 29' 46.45'',   E 18° 07' 17.93''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Mrówki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Mrówki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 września 2016

Gródek stoi w lesie, zlokalizować można go po małym przydrożnym parkingu. Do przejścia jest kilkaset metrów (ścieżka przejezdna dla wózków). Żadna z podobnych rezydencji rycerskich nie przetrwała w Polsce, więc dobrze iż przynajmniej jedną zrekonstruowano, ale muzeum mogło postarać się o jakąś ekspozycję. Niestety to co zastaliśmy wewnątrz drewnianych budynków budzi politowanie. Jest praktycznie pusto, wisi tylko parę zdjęć z wykopalisk, mało ciekawe obrazki o tematyce rycerskiej, a w gablotce umieszczono zaledwie jeden eksponat, choć podobno wykopano tu wiele przedmiotów. Nasz dzieciak nie mógł zrozumieć po co tutaj w ogóle przyszliśmy!
Najwyższa kondygnacja głównego budynku jest punktem widokowym na jeziorko, postawiono tam nawet płatną lunetę, ale jakichś super widoków nie ma, bo zasłania je roślinność.
Tak wiec pasjonaci historii z pewnością będą zainteresowani rekonstrukcją na oryginalnym stanowisku archeologicznym, ale inni turyści poczują się rozczarowani.
Warto wejść na mały pomost przed kopcem i spojrzeć na jezioro. Woda jest krystalicznie czysta i odsłania zarośnięte glonami dno.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad