ikonka STRZELNO - Kościoły romańskie

Informacje o atrakcji turystycznej

STRZELNO - Kościoły romańskie
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kościoły romańskie

Kościół (bazylika) pw. Świętej Trójcy w Strzelnie zaczęto stawiać w XII w. dla zakonu norbertanek. Potem romańską świątynię rozbudowano nadające cechy gotyckie i barokowe. Przebudowy spowodowały, iż nie zachowały się okrągłe baszty od wschodu, ale  wewnątrz przetrwały gotyckie sklepienia i romańskie kolumny -  unikat na skalę światową. Do 1946 r.4 kolumny przy nawie głównej było obmurowane i sprowadzono do zwykłych prostokątnych filarów. Po remoncie okazało się, że pod tynkiem  kryją się  rzeźbione okrągłe kolumny z  piaskowca wykonane na przełomie XII / XIII w. Na 2 z nich przedstawiono  personifikacje cnót i przywar.  Rzeźby miały charakter wychowawczy - wskazują  co człowiek powinien robić i czego unikać  aby trafić do nieba. Każda kolumna posiada 18 różnych postaci z własnymi atrybutami w trzech rzędach (np. Gniew - kobieta szarpiąca swoje włosy, Gniew - kobieta szarpiąca swoje włosy). Bazylika słynie jeszcze z ogromnej liczby relikwii, których jest tu ponad 1000. Jak wynika z najnowszych badań, stojąca przy kościele rotunda św. Prokopa powstała w tym samym okresie, choć Jan Długosz podaje datę wcześniejszą - 1133 r. Jest to największa w Polsce budowla romańska założona na planie koła i jedyna w Europie z czworokątnym prezbiterium. Zbudowano ją z granitowych głazów i z elementami ceglanymi. Na przełomie XV/XVI w. przebudowano górną część wieży na ceglaną, a norbertanki traktowały budowlę tylko jako furtę klasztorną. Sakralne funkcje przywrócono  w XVIII w., zmieniono też wezwanie ze Świętego Krzyża na św. Prokopa. Rotunda posiada kilka tajemnic: podziemny korytarz prowadzący do pobliskiego gospodarstwa, kanały w ścianach o nieznanym przeznaczeniu i pusty grób pod posadzką. Zwiedzanie świątyń jest odpłatne z przewodnikiem przez cały rok z wyjątkiem 1. niedziel miesiąca w godz. 9-17 (pt.-sb) i 13-17 (nd.). Po sezonie wymagane zgłoszenie tel.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Strzelno - Kościoły romańskie
format D: N 52.630004°,   E 18.179379°
format DM: N 52° 37.80024',   E 18° 10.76274'
format DMS: N 52° 37' 48.01'',   E 18° 10' 45.76''
pytajnik
Adres:
MUZEUM ROMAŃSKI OŚRODEK KULTURY OTTONA I BOLESŁAWA - plac św. Wojciecha 1, Strzelno, gsm 602 878 005

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Strzelno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Strzelno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 maja 2017

Dwa kościoły stoją tuż obok siebie. Patrząc na nie trudno uwierzyć że zostały zbudowane w tym samym czasie. Jeden to mała kamienno-ceglana rotunda z basztą, drugi - duża świątynia z wieżami, otynkowana na biało z typowo barokową elewacją.
Pytanie jakie się od razu narzuca to po co stawiano je tak blisko siebie? Odpowiada na nie przewodnik, bowiem świątynie zwiedza się tylko w grupie z przewodnikiem. Na miejscu działa punkt obsługi turystów, sklepik i kawiarnia.
Po krótkim czasie oczekiwania wyruszyliśmy w małej grupce na zwiedzanie rotundy. Jej wygląd od razu robi wrażenie i wskazuje, że mamy do czynienia z niebywale starą budowlą. Architektura jest bardo ciekawa - do głównego członu przylega wieża ze szkarpą, kwadratowe prezbiterium i 2 małe absydy. Niestety w środku trwał remont, więc był tu plac budowy, brakowało ołtarza i wystroju, a cześć ścian miała rusztowania. Ale i tak fajnie było zobaczyć sklepienia, okna czy ogólnie mury tak starego zabytku. Pozwolono nam też wejść na mały chór (emporę), skąd najlepiej można zobaczyć typowo romańskie okienko dwudzielne z kolumną. Drabina prowadzi wyżej, ale tam wstęp był już zabroniony. .

Większy kościół posiada ślady swojej bogatej historii przede wszystkim wewnątrz. Słynne kolumny cnót i przywar znane są z podręczników szkolnych (przynajmniej starszym rocznikom, jak jest teraz, to nie wiem). Można je dokładnie oglądnąć, nie są w żaden sposób odgrodzone od turystów i nie ma zakazu fotografowania, czyli nastawienie do zwiedzających jest bardzo pozytywne. To duża gratka zobaczyć jak 800 lat temu wyryto w kamieniu i przedstawiono ludzkie cechy. Warto popróbować odgadnąć jaką cechę symbolizuje dana postać, ale poza kilkoma przypadkami nie jest to łatwe.
Elementów starszych niż barokowe w kościele jest więcej, ale nie są już tak spektakularne. Dominują otynkowane białe ściany, które ustępują czasem oryginalnym murom kamiennym. Samych kolumn romańskich też jest więcej, tylko posiadają bardziej "standardowe" zdobienia. W świątyni jest jeszcze kilka innych ciekawostek, np. malowidła z napisami w j, polskim z czasów zaborów, co jest dużą rzadkością i ołtarz wypełniony relikwiami. Nie można ich zobaczyć z bliska, ale ołtarz kryje zaskakującą niespodziankę, która na pewno ożywi znudzone maluchy.
Przewodnik omawia wszystko dokładnie i bez niego zwiedzanie byłoby o wiele uboższe. Daje chwilę czasu na samodzielne oglądnięcie najważniejszych miejsc, ale de facto nie musimy go słuchać i jeśli chcemy się przy czymś zatrzymać na dłużej to spokojnie możemy nieco oddalić się od grupy. Do organizacji zwiedzania nie mieliśmy więc żadnych zastrzeżeń.
Na koniec oglądamy muzeum położone za ścianą kościoła oraz nad jedną z kaplic. Przedstawia pamiątki liturgiczne zakonu norbertanek, eksponaty i romańskie detale architektoniczne z obu kościołów, m. in. rzeźby i wspaniały portal. Bardzo ciekawe dla miłośników zabytków i historii.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad