ikonka BYDGOSZCZ - Exploseum

Informacje o atrakcji turystycznej

BYDGOSZCZ - Exploseum
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Exploseum

Exploseum to muzeum urządzone w dawnej niemieckiej fabryce zbrojeniowej firmy DAG Fabrik Bromberg, którą założył w XIX wieku  Alfred Nobel, wynalazca dynamitu  i fundator słynnej nagrody. Bydgoska fabryka powstała w czasie II wojny światowej rękami przymusowych robotników (ok. 30-40 tys .ludzi).  Rozciągała się  na powierzchni 23 km2 i posiadała ponad 1000 budynków i 400 km dróg. W samym roku 1944 wyprodukowano tam 13,7 tysięcy ton prochu strzelniczego. Poza tym produkowano nitroglicerynę i trotyl. Aby fabryka była niewidoczna dla samolotów alianckich budynki stawiano w lesie, a dachy  były pokrywane ziemią i obsadzone roślinnością, co do dzisiaj jest widoczne. W 1945 r. Bydgoszcz zajęły  wojska sowieckie, które oddały fabrykę Polakom dopiero po wywiezieniu wszelkich urządzeń technicznych do ZSRS. Potem niektóre budynki przejęły Zakłady Chemiczne Zachem,  inne pozostały opuszczone. Muzeum z trasą turystyczną zostało otwarte w 2011 roku i jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. trasa ma długość ok. 2 km i prowadzi przez 8 budynków (ok. 1% całej fabryki). W 2015 roku  została włączona do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, zyskując od razu najwyższy status. Rok później przyznano mu nagrodę "Najlepszego Produktu Turystycznego” roku. Muzeum jest otwarte przez cały rok  w godz. 9.00 - 17.00 (IV-X), poza sezonem (XI-III) 9:00 - 15:30. W poniedziałki  nieczynne. Wstęp dla dzieci od 6 lat. Grupy z przewodnikiem wyruszają na trasę co 2 godziny. Od jesieni 2015 r. możliwe jest zwiedzanie samodzielne (tańsze), a  od  2017 r. w soboty bilety są darmowe (bez przewodnika). Muzeum  zaleca umawianie się na zwiedzanie telefoniczne (tel. 88 3366056).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bydgoszcz - Exploseum
format D: N 53.069016°,   E 18.071802°
format DM: N 53° 4.14096',   E 18° 4.30812'
format DMS: N 53° 04' 08.46'',   E 18° 04' 18.49''
pytajnik
Adres:
Exploseum Fabryka DAG - ul. Alfreda Nobla, Bydgoszcz, gsm 883 366 056

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydgoszcz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bydgoszcz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.3 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
karpik  Autor  Autor: karpik     Data dodania  29 sierpnia 2017

Ciekawe mroczne miejsce, ale jego potencjał nie jest wykorzystany. Może w przyszłości zrobią coś lepszego, bo puste korytarze i sale ze zdjęciami to trochę słabe jest. Z braku eksponatów wsadzili repliki broni i inne rzeczy nie związane z fabryką...


Galeria
Data pobytu
lato 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  29 czerwca 2016

Atrakcja przyciąga uwagę nawiązując do słynnego Alfreda Nobla i tajemnic III Rzeszy, a do tego posiada intrygująca nazwę i klimatyczną stronę internetową. Miałem więc w związku z nią duże oczekiwania, które spełniły się tylko częściowo.
Rezerwacja miejsc na zwiedzanie była obowiązkowa, choć nam udało się wejść bez żadnego umawiania się. Dojazd jest zawiły, ale droga dobrze oznaczona.
Exploseum zwiedza się z przewodnikiem wędrując po korytarzach i pomieszczeniach dawnej fabryki materiałów wybuchowych, a także przemieszczając się ścieżkami leśnymi. Nie trzeba się jakoś specjalnie ubierać - wnętrza bywają chłodne, ale nie zimne i nie ma kałuż czy zbytniej wilgoci. Trasa pozwala zapoznać się ze specyficznym sposobem stawiania budynków narażonych na niespodziewany wybuch. Oglądamy podziemia i piętrowe budowle o bardzo grubych ścianach i oddzielające je wały ziemne. Wnętrza zostały ogołocone przez sowietów, nie można więc zobaczyć żadnych oryginalnych urządzeń czy instalacji. Gołe ściany w wybranych pomieszczeniach wypełniono wielkoformatowymi tablicami informacyjnymi, terminalami komputerowymi, ekranami i przedmiotami stylizowanymi na miejscowe wyposażenie jak np. beczki z gliceryną. Pierwsza z takich sal poświęcona jest Alfredowi Noblowi oraz nagrodzie jego imienia. Mamy tu trochę czasu na zapoznanie się z ciekawą ekspozycją, która przedstawia także laureatów Polaków i związanych z Polską, których jest zaskakująco wielu. W innych salach tak dobrze już nie jest. Przewodnik mówi dużo i nie pozostawia czasu na oglądnięcie wszystkiego. Tablice są wykonane bardzo porządnie i zawierają interesujące materiały, w tym stare fotografie, plany i rysunki. Dlatego oglądałem je w pierwszej kolejności, a na końcu próbowałem skorzystać ze stanowisk wideo, ale nigdy nie miałem na to dość czasu. Niektóre ekrany pełnią właściwie funkcje dekoracyjne, bo nie ma szans, aby się im przyjrzeć.
Syn po początkowym marszu długim korytarzem szybko znudził się przydługimi opowieściami przewodnika. Sale z ekspozycjami mają jednak elementy skierowane do dzieci, w tym panele komputerowe z układankami i innymi zadaniami. Znalazł sobie też kolegę i biegali za jakimś owadami.
W jednej z dalszych sal urządzono wystawę broni od najdawniejszej do współczesnej. Jej związek z fabryką jest praktycznie żaden, ale zdecydowanie ożywiła zwiedzanie, ponieważ oprócz eksponatów w gablotach, spory arsenał replik broni był do dyspozycji turystów, więc męska część grupy, nie tylko dzieci, miała tu używanie. Można było brać do ręki strzelby, pistolety, karabiny maszynowe, robić sobie zdjęcia przy budce strażniczej itp. W tej sali spędziliśmy najwięcej czasu.
Następną atrakcją była salka kinowa, w której odtwarzano film z amerykańskiej próby detonacji bomby atomowej. Film jest krótki, ale robi wrażenie, więc puszczono go 2 razy. Kolejne sale również poświęcone są bardziej tematom pobocznym, niż samej fabryce. Multimedialne stanowiska prezentują parę innych materiałów związanych z bronią atomową, na tablicach przedstawione są wielkie bitwy okraszone zdjęciami, obrazami i cytatami sławnych ludzi. Trzeba przyznać że wykonane są pomysłowo i przyciągają wzrok.
W kolejnym etapie opuszczamy budynki i oglądamy zrujnowane hale z zewnątrz. Na koniec zwiedza się budynek z wystawą dedykowaną ofiarom niewolniczej pracy oraz ruchowi oporu w fabryce. Są zdjęcia, pamiątki oraz relacje osób, które przeżyły odtwarzane z głośników. Dostępny czas pozwala wysłuchać tylko 1 relację i oglądnąć fragment filmu.
Ostatnie pomieszczenie omawia działalność armii sowieckiej w Polsce - ciekawie porównuje propagandę, w którą do dzisiaj wielu wierzy, z rzeczywistością.
Jak się okazało pośpiech miał pewne uzasadnienie, bo zamiast 2 godzinnego zwiedzania wyszło 2,5 godziny. Dało to chyba wszystkim w kość, a najbardziej maluchom. Na odchodne - tak na dobicie - przewodnik oznajmia że jesteśmy 1,5 km od parkingu i trzeba wrócić samemu leśną drogą!!! Syna musieliśmy prawie nieść!
W sumie, z oczekiwaniem na wejście spędziliśmy tu prawie 3,5 godziny - zdecydowanie warto pamiętać, aby przyjechać wypoczętym i najedzonym oraz mieć jakiś prowiant dla dziecka.
Moja odczucia ze zwiedzania Exploseum są ambiwalentne. Z jednej strony muzeum jest unikatem, wyposażono je w nowoczesną technikę, fajne tablice informacyjne, salę kinową, duży plus należy się też za dzień darmowego zwiedzania, ale z drugiej strony zbyt wiele tu niedociągnięć.
Nazwa została dobrana bardzo sprytnie, ale uważam, że powinna do czegoś zobowiązywać. Gdzie więc te eksplozje w Exploseum? Tylko na 2 czy 3 krótkich filmikach, które w dodatku każdy może sobie oglądnąć w Internecie. Liczyłem na jakaś małą prezentację wybuchowych właściwości nitrogliceryny, ale nic z tych rzeczy. Nie ma tu nawet wiele na temat produkcji materiałów wybuchowych. Dziwne, że zainwestowano w ekrany multimedialne, które służą za ozdobę, a nie pokuszono się o odtworzenie nawet w formie atrapy dawnej linii produkcyjnej. Mimo bardzo długiego czasu spędzonego na trasie, nie dało się w pełni zapoznać z ekspozycją. Organizacja zwiedzania wymaga więc znacznej poprawy, a już pozostawianie na koniec turystów gdzieś w lesie, z dala od punktu startowego jest przegięciem. Przewodnikowi nie można odmówić kompetencji, mówił ciekawie, ale jednak powinien się bardziej streszczać, aby przystanki z obowiązkowym słuchaniem były jak najkrótsze i nie męczyły.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad