ikonka KRUSZWICA - Mysia Wieża

Informacje o atrakcji turystycznej

KRUSZWICA - Mysia Wieża
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Mysia Wieża
"Mysia Wieża" to pozostałość średniowiecznego zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. na wyspie na jeziorze Gopło (dziś jest to półwysep). Obecnie zarządza nią PTTK. Ma 32 m wysokości, z zewnątrz jest ośmioboczna, a w środku okrągła. Zamek zniszczyli Szwedzi w 1657 r., a później pruscy zaborcy nakazali rozbiórkę murów. Ocalała tylko wieża i fragment muru obwodowego. Można w nim zobaczyć kule armatnie wykopane na wzgórzu zamkowym. Wieżę po renowacji udostępniono do zwiedzania jako punkt widokowy już w końcu XIX wieku. Rozciąga się z niej rozległa panorama z jeziorem Gopło.
Wieżę rozsławiła legenda o Piaście Kołodzieju i królu Popielu, którego zjadły myszy, choć dotyczy ona budowli o kilkaset lat starszej. Wiążą się nią również opowieści o czakramie promieniującym pozytywną energią, szczególnie korzystnie oddziaływającą na ludzi. Wg radiestetów Kruszwica jest jednym z kilku w Polsce "centrów mocy", na których ludzie od najdawniejszych lat zakładali osady i oddawali cześć pogańskim bóstwom.
Ostatnie prace rewitalizacyjne na terenie zamkowym miały miejsce w XXI wieku. Dla turystów zagospodarowano wtedy piwnice oraz odtworzono most zwodzony. Wieża jest otwarta od maja do września w godz. 8.00-18.00 (w wakacyjne weekendy 9:00-19:00) oraz w październiku godzinę krócej.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kruszwica - Mysia Wieża
format D: N 52.672333°,   E 18.327355°
format DM: N 52° 40.33998',   E 18° 19.6413'
format DMS: N 52° 40' 20.40'',   E 18° 19' 38.48''
pytajnik
Adres:
Zamek / PTTK - ul. Podzamcze 1, Kruszwica, tel. (52) 35 15 303, (52) 35 15 380

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kruszwica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kruszwica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
karpik  Autor  Autor: karpik     Data dodania  30 sierpnia 2017

Kultowe miejsce, jedno z ważniejszych w historii Słowian i Polski. Choć mogłoby być lepiej wykorzystane, bo poza piękną panoramą z Mysiej Wieży i piwnicą turysta nie ma tu wiele atrakcji.


Galeria
Data pobytu
lato 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 maja 2016

Choć nie jest to prawdziwa Mysia Wieża, można tu poczuć specyficzny klimat miejsca owianego legendami. Piękne położenie na kopcu nad równie słynnym jeziorem Gopło, pozwoliło utworzyć ważny punkt na turystycznej mapie Polski.
W sumie mamy tu do dyspozycji 4 atrakcje: wieża, muzeum, rejs i plaża.
Zwiedzanie wieży i innych pozostałości zamku nie zabiera zbyt wiele czasu. Wewnątrz zabytku wiszą malowidła związane z legendą o Popielu, jest trochę starych zdjęć wieży, kilka fotek astronomicznych i obraz przedstawiający wygląd zamku w czasach świetności. Nic specjalnego, ale dzięki temu wieża nie jest jedynie punktem widokowym i można się na chwilę zatrzymać w wędrówce po licznych schodach. Widok z góry jest wspaniały - widać malownicze jezioro, zachowane mury zamkowe, miasto, a w oddali kolejny znany zabytek - romańską kolegiatę.
Po zejściu z wieży do oglądnięcia są relikty zamkowe, które przetrwały, w tym bardzo wysoki fragment murów obronnych. Na przeciw wieży jest zejście do piwnic, gdzie pośród najstarszych kamiennych murów urządzono kilka fajnych scenek z historycznymi figurami kupców i rycerzy. W innej części wzgórza zamkowego zrekonstruowano most zwodzony, co jest dość unikatową konstrukcją, ale jak to często u nas bywa komuś zabrakło wyobraźni. Postawiono most w kierunku drzew, który kończy się przepaścią. Brak możliwości zobaczenia jak to działało, nie ma żadnej tablicy z wizualizacją, a nawet jakiegokolwiek opisu, więc ogólnie jest to kompletny nonsens! Osoba za to odpowiedzialna powinna się mocno puknąć w głowę...
Minusem wg mnie jest również bardzo oszczędne wykorzystanie ważnej dla Polaków legendy i zbyt mało elementów przyciągających uwagę dzieci, a przecież miejsce ma w tym względzie duży potencjał. Jedynie w kasie jest kilka "myszowatych" pamiątek, a przy parkingu stoją figury wojów, z którymi turyści robią sobie zdjęcia. Tutaj także dobra pizzeria, lodziarnia i inne zaplecze, można więc spokojnie zostać dłużej i skorzystać ze wszystkich dostępnych atrakcji.
Parking jest duży i bezpłatny, ale obawiam się, że w wakacyjny weekend może brakować miejsca. My przyjechaliśmy w środę i był zapełniony w ponad 2/3.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad