Wirtualny właściciel fabryki

TORUŃ - Muzeum Toruńskiego Piernika

 
6.0 (1)
  4131 1

TORUŃ - Muzeum Toruńskiego Piernika

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2015

Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się w budynkach fabryki pierników pn. Fabryka Cukiernicza "Kopernik", której historia sięga XIX wieku. Wybudował ją wtedy Gustaw Weese, a jego wyroby były eksportowane do wielu krajów europejskich, a nawet do Azji i Australii. Dla turystów udostępniono ją w 2015 r., dokładnie w 130 rocznicę powstania. Wcześniej eksponaty z muzeum podróżowały po całym kraju jako objazdowa wystawa "Świat Toruńskiego Piernika". Placówka jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu, a jej przygotowanie trwało 3 lata. Na potrzeby muzealne przeznaczono 1200 m2 powierzchni na 3 kondygnacjach: piwnica prezentuje wystawę "Piernikowe korzenie - od formy do pieca", parter to warsztaty piernikarskie oraz piętro z wystawą przedstawiającą obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym "Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie". Ekspozycje wzbogacone są o elementy multimedialne. 3 wersje biletów umożliwiają zwiedzanie samych wystaw, uczestniczenie jedynie w warsztatach jak i połączenie obu tych atrakcji. Muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-18:00 (V-IX) i 10:00-16:00 (X-IV). W 2015 r. otrzymało nagrodę za Najlepszy Produkt Turystyczny woj. kujawsko-pomorskiego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Plac zabaw i żuk
Gabinet dyrektora
Zabytkowe formy
Wirtualny właściciel fabryki
Warsztaty
Snycerz

Filmy

Muzeum Toruńskiego Piernika

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Toruńskiego Piernika - ul. Strumykowa 4, Toruń   tel. +48 56 656 70 87 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Toruń (woj. Kujawsko Pomorskie) - Muzeum Toruńskiego Piernika

format D: N53.0111623°,  E18.6083914°
format DM: 53° 0.669738'N, 18° 36.503484'E 
format DMS: 53° 00' 40.18''N, 18° 36' 30.21''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Muzeum Toruńskiego Piernika  to druga miejscowa atrakcja, gdzie można nauczyć się samemu wykonać toruński przysmak. W pierwszej (Żywe Muzeum Piernika) byliśmy kilka lat temu, więc mamy porównanie. Tam skupiono się na samych warsztatach piernikarskich, dlatego trwają one dłużej i są ciekawiej zorganizowane - ze staropolskimi strojami, językiem, dyplomami, a prowadząca wiedźma bardziej zaciekawia dzieci.  Nowe muzeum ma jednak szerszą ofertę i wypiek pierników można nawet pominąć, mniej dzięki temu  płacąc za bilet.
Siedziba również znajduje się na starówce, tyle że bliżej rynku nowomiejskiego. Kupując bilet na zwiedzanie z warsztatami, zaczynamy od tych drugich. Odbywają się one raz na godzinę, więc mieliśmy trochę czasu. Muzeum zadbało jednak o takich oczekujących turystów i za to duży plus. W holu przygotowano  miejsce gdzie można oglądnąć film o słynnych "katarzynkach",  jest  też terminal z informacjami o tematyce piernikarskiej i z przepisami, które każdy może pobrać. W sklepiku można zakupić pierniki zapakowane dekoracyjnie jak i zwykłe - na wagę.
Warsztaty rozpoczynają się od wyboru  formy, a dalej postępujemy wg wskazówek przewodniczki aż powstanie ciasto gotowe do wypieku. Trzeba pracować z zaangażowaniem, aby  piernik wyszedł jak najlepszy i z tego co widziałem zabawa wciąga każdego, a dzieciaki najbardziej. Potem ciasto jest odkładane i zajmuje się nim obsługa muzeum, a grupa rusza na  zwiedzanie ekspozycji.
Pierwsza wystawa to piwnice z historyczne formami i innymi zabytkowymi przedmiotami. Można tu poczuć nieco klimatu dawnego  Torunia, nie tylko dlatego, że przebywamy w prawdziwej starej fabryce. Słuchamy i oglądamy jak żywą właścicielkę  średniowiecznego  straganu, ówczesną pracownię snycerską, stare piece, a na ekranie dla porównania wyświetlany jest film ze współczesnej fabryki.  W zabytkowe eksponaty wpleciono bowiem umiejętnie  nowoczesną technikę. Przewodniczka omawia tu m.in. wszystkie składniki pierników, a  porcja każdego z nich wędruje pomiędzy zwiedzających. 
Ekspozycja na piętrze jest nieco inna, ale też nawiązuje do historii. Nie jest zbyt rozbudowana, ale podobała nam się bardzo, bo również tutaj w fajny sposób wykorzystano multimedia. Najpierw poznajemy wirtualnego założyciela fabryki, który opowiada o niej przed bramą, a potem zwiedzamy już sami i nie ma ograniczeń czasowych.  Dla najmłodszych jest stanowisko z ekranem i kamerą, gdzie mogą przymierzyć  dawne stroje, mały plac zabaw i fragment  prawdziwego żuka dostawczego,  do którego dzieci mogą wejść (pewne funkcje auta nadal działają, warto ich poszukać). Ciekawy jest gabinet dyrektora, w którym możemy posłuchać rozmowy telefonicznej. Starszych  powinny zainteresować przedwojenne słupy ogłoszeniowe  czy  zaaranżowane pomieszczenia jak wnętrza sklepów sprzed ponad 100 oraz 50 lat i  socjalistyczna klubokawiarnia. W niej  otrzymujemy swoje wypieczone pierniki. 
Niestety obrazek z formy nie zawsze wychodzi ładnie, o czym sam się przekonałem, ale oczywiście nie zmienia to mojej bardzo wysokiej oceny tego muzeum. Za niewielką cenę oferuje ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością i na pewno zainteresuje też nasze pociechy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Zdjęcie
Plac zabaw i żuk
Gabinet dyrektora
Zabytkowe formy
Wirtualny właściciel fabryki
Snycerz
Warsztaty

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)