ikonka TORUŃ - Muzeum Toruńskiego Piernika

Informacje o atrakcji turystycznej

TORUŃ - Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Toruńskiego Piernika
Miejsce na medal 2015
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się w budynkach fabryki pierników pn. Fabryka Cukiernicza "Kopernik", której historia sięga XIX wieku. Wybudował ją wtedy Gustaw Weese, a jego wyroby były eksportowane do wielu krajów europejskich, a nawet do Azji i Australii. Dla turystów udostępniono ją w 2015 r., dokładnie w 130 rocznicę powstania. Wcześniej eksponaty z muzeum podróżowały po całym kraju jako objazdowa wystawa "Świat Toruńskiego Piernika". Placówka jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu, a jej przygotowanie trwało 3 lata. Na potrzeby muzealne przeznaczono 1200 m2 powierzchni na 3 kondygnacjach: piwnica prezentuje wystawę "Piernikowe korzenie - od formy do pieca", parter to warsztaty piernikarskie oraz piętro z wystawą przedstawiającą obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym "Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie". Ekspozycje wzbogacone są o elementy multimedialne. 3 wersje biletów umożliwiają zwiedzanie samych wystaw, uczestniczenie jedynie w warsztatach jak i połączenie obu tych atrakcji. Muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-18:00 (V-IX) i 10:00-16:00 (X-IV). W 2015 r. otrzymało nagrodę za Najlepszy Produkt Turystyczny woj. kujawsko-pomorskiego.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Toruń - Muzeum Toruńskiego Piernika
format D: N 53.011162°,   E 18.608391°
format DM: N 53° 0.66972',   E 18° 36.50346'
format DMS: N 53° 00' 40.18'',   E 18° 36' 30.21''
pytajnik
Adres:
MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA - ul. Strumykowa 4, Toruń, tel. (56) 656 70 87

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Sprawdzone i polecane
B&B Hotel

Spędziliśmy tu 5 nocy i byliśmy bardzo zadowoleni. Hotel B&B położony jest przy ulicy oddzielającej toruńską starówkę od reszty miasta, 5 minut piechotą od ratusza na Rynku Staromiejskim. Budynek jest nowy, pokoje bardzo czyste, w miarę duże i przytulne, śpi się wygodnie. Jest nawet klimatyzacja! Hotel posiada windę, mini sklepik przy recepcji i parking podziemny. Z parkingiem obsługa ma problem, bo dopuszcza do zajmowania miejsc przez ludzi, którzy za to nie zapłacili i czasem brakowało miejsca, ale to jedyny zarzut jaki mieliśmy. Cena jak na hotel w centrum miasta bardzo konkurencyjna - 140 zł + ewentualny parking podziemny.

Lokalizacja:   ul. Szumana 8, 87-100 Toruń - pokaż na mapie
Kontakt:   tel. 56 621 81 00
Strona WWW:   www.hotelbb.pl

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 grudnia 2015

Muzeum Toruńskiego Piernika to druga miejscowa atrakcja, gdzie można nauczyć się samemu wykonać toruński przysmak. W pierwszej (Żywe Muzeum Piernika) byliśmy kilka lat temu, więc mamy porównanie. Tam skupiono się na samych warsztatach piernikarskich, dlatego trwają one dłużej i są ciekawiej zorganizowane - ze staropolskimi strojami, językiem, dyplomami, a prowadząca wiedźma bardziej zaciekawia dzieci. Nowe muzeum ma jednak szerszą ofertę i wypiek pierników można nawet pominąć, mniej dzięki temu płacąc za bilet.
Siedziba również znajduje się na starówce, tyle że bliżej rynku nowomiejskiego. Kupując bilet na zwiedzanie z warsztatami, zaczynamy od tych drugich. Odbywają się one raz na godzinę, więc mieliśmy trochę czasu. Muzeum zadbało jednak o takich oczekujących turystów i za to duży plus. W holu przygotowano miejsce gdzie można oglądnąć film o słynnych "katarzynkach", jest też terminal z informacjami o tematyce piernikarskiej i z przepisami, które każdy może pobrać. W sklepiku można zakupić pierniki zapakowane dekoracyjnie jak i zwykłe - na wagę.
Warsztaty rozpoczynają się od wyboru formy, a dalej postępujemy wg wskazówek przewodniczki aż powstanie ciasto gotowe do wypieku. Trzeba pracować z zaangażowaniem, aby piernik wyszedł jak najlepszy i z tego co widziałem zabawa wciąga każdego, a dzieciaki najbardziej. Potem ciasto jest odkładane i zajmuje się nim obsługa muzeum, a grupa rusza na zwiedzanie ekspozycji.
Pierwsza wystawa to piwnice z historyczne formami i innymi zabytkowymi przedmiotami. Można tu poczuć nieco klimatu dawnego Torunia, nie tylko dlatego, że przebywamy w prawdziwej starej fabryce. Słuchamy i oglądamy jak żywą właścicielkę średniowiecznego straganu, ówczesną pracownię snycerską, stare piece, a na ekranie dla porównania wyświetlany jest film ze współczesnej fabryki. W zabytkowe eksponaty wpleciono bowiem umiejętnie nowoczesną technikę. Przewodniczka omawia tu m.in. wszystkie składniki pierników, a porcja każdego z nich wędruje pomiędzy zwiedzających.
Ekspozycja na piętrze jest nieco inna, ale też nawiązuje do historii. Nie jest zbyt rozbudowana, ale podobała nam się bardzo, bo również tutaj w fajny sposób wykorzystano multimedia. Najpierw poznajemy wirtualnego założyciela fabryki, który opowiada o niej przed bramą, a potem zwiedzamy już sami i nie ma ograniczeń czasowych. Dla najmłodszych jest stanowisko z ekranem i kamerą, gdzie mogą przymierzyć dawne stroje, mały plac zabaw i fragment prawdziwego żuka dostawczego, do którego dzieci mogą wejść (pewne funkcje auta nadal działają, warto ich poszukać). Ciekawy jest gabinet dyrektora, w którym możemy posłuchać rozmowy telefonicznej. Starszych powinny zainteresować przedwojenne słupy ogłoszeniowe czy zaaranżowane pomieszczenia jak wnętrza sklepów sprzed ponad 100 oraz 50 lat i socjalistyczna klubokawiarnia. W niej otrzymujemy swoje wypieczone pierniki.
Niestety obrazek z formy nie zawsze wychodzi ładnie, o czym sam się przekonałem, ale oczywiście nie zmienia to mojej bardzo wysokiej oceny tego muzeum. Za niewielką cenę oferuje ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością i na pewno zainteresuje też nasze pociechy.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad