Wirtualny właściciel fabryki

TORUŃ - Muzeum Toruńskiego Piernika

 
6.0 (1)
2906 1
foetus Zaktualizowano: 23-11-2019
TORUŃ - Muzeum Toruńskiego Piernika

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Toruńskiego Piernika
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejsce na medal 2015

Muzeum Toruńskiego Piernika mieści się w budynkach fabryki pierników pn. Fabryka Cukiernicza "Kopernik", której historia sięga XIX wieku. Wybudował ją wtedy Gustaw Weese, a jego wyroby były eksportowane do wielu krajów europejskich, a nawet do Azji i Australii. Dla turystów udostępniono ją w 2015 r., dokładnie w 130 rocznicę powstania. Wcześniej eksponaty z muzeum podróżowały po całym kraju jako objazdowa wystawa "Świat Toruńskiego Piernika". Placówka jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu, a jej przygotowanie trwało 3 lata. Na potrzeby muzealne przeznaczono 1200 m2 powierzchni na 3 kondygnacjach: piwnica prezentuje wystawę "Piernikowe korzenie - od formy do pieca", parter to warsztaty piernikarskie oraz piętro z wystawą przedstawiającą obecność toruńskiego piernika w życiu codziennym "Piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie". Ekspozycje wzbogacone są o elementy multimedialne. 3 wersje biletów umożliwiają zwiedzanie samych wystaw, uczestniczenie jedynie w warsztatach jak i połączenie obu tych atrakcji. Muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10:00-18:00 (V-IX) i 10:00-16:00 (X-IV). W 2015 r. otrzymało nagrodę za Najlepszy Produkt Turystyczny woj. kujawsko-pomorskiego.


GALERIA

Zdjęcia

Plac zabaw i żuk
Warsztaty
Gabinet dyrektora
Snycerz
Zabytkowe formy
Wirtualny właściciel fabryki

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Kujawsko-pomorskim. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA - ul. Strumykowa 4, Toruń, tel. (56) 656 70 87

Współrzędne geograficzne*:
Toruń / Kujawsko Pomorskie - Muzeum Toruńskiego Piernika

format D: N 53.0111623°,   E 18.6083914°
format DM: N 53° 0.669738',   E 18° 36.503484'
format DMS: N 53° 00' 40.18'',   E 18° 36' 30.21''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Toruń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

SPRAWDZONE i POLECANE

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Muzeum Toruńskiego Piernika  to druga miejscowa atrakcja, gdzie można nauczyć się samemu wykonać toruński przysmak. W pierwszej (Żywe Muzeum Piernika) byliśmy kilka lat temu, więc mamy porównanie. Tam skupiono się na samych warsztatach piernikarskich, dlatego trwają one dłużej i są ciekawiej zorganizowane - ze staropolskimi strojami, językiem, dyplomami, a prowadząca wiedźma bardziej zaciekawia dzieci.  Nowe muzeum ma jednak szerszą ofertę i wypiek pierników można nawet pominąć, mniej dzięki temu  płacąc za bilet.
Siedziba również znajduje się na starówce, tyle że bliżej rynku nowomiejskiego. Kupując bilet na zwiedzanie z warsztatami, zaczynamy od tych drugich. Odbywają się one raz na godzinę, więc mieliśmy trochę czasu. Muzeum zadbało jednak o takich oczekujących turystów i za to duży plus. W holu przygotowano  miejsce gdzie można oglądnąć film o słynnych "katarzynkach",  jest  też terminal z informacjami o tematyce piernikarskiej i z przepisami, które każdy może pobrać. W sklepiku można zakupić pierniki zapakowane dekoracyjnie jak i zwykłe - na wagę.
Warsztaty rozpoczynają się od wyboru  formy, a dalej postępujemy wg wskazówek przewodniczki aż powstanie ciasto gotowe do wypieku. Trzeba pracować z zaangażowaniem, aby  piernik wyszedł jak najlepszy i z tego co widziałem zabawa wciąga każdego, a dzieciaki najbardziej. Potem ciasto jest odkładane i zajmuje się nim obsługa muzeum, a grupa rusza na  zwiedzanie ekspozycji.
Pierwsza wystawa to piwnice z historyczne formami i innymi zabytkowymi przedmiotami. Można tu poczuć nieco klimatu dawnego  Torunia, nie tylko dlatego, że przebywamy w prawdziwej starej fabryce. Słuchamy i oglądamy jak żywą właścicielkę  średniowiecznego  straganu, ówczesną pracownię snycerską, stare piece, a na ekranie dla porównania wyświetlany jest film ze współczesnej fabryki.  W zabytkowe eksponaty wpleciono bowiem umiejętnie  nowoczesną technikę. Przewodniczka omawia tu m.in. wszystkie składniki pierników, a  porcja każdego z nich wędruje pomiędzy zwiedzających. 
Ekspozycja na piętrze jest nieco inna, ale też nawiązuje do historii. Nie jest zbyt rozbudowana, ale podobała nam się bardzo, bo również tutaj w fajny sposób wykorzystano multimedia. Najpierw poznajemy wirtualnego założyciela fabryki, który opowiada o niej przed bramą, a potem zwiedzamy już sami i nie ma ograniczeń czasowych.  Dla najmłodszych jest stanowisko z ekranem i kamerą, gdzie mogą przymierzyć  dawne stroje, mały plac zabaw i fragment  prawdziwego żuka dostawczego,  do którego dzieci mogą wejść (pewne funkcje auta nadal działają, warto ich poszukać). Ciekawy jest gabinet dyrektora, w którym możemy posłuchać rozmowy telefonicznej. Starszych  powinny zainteresować przedwojenne słupy ogłoszeniowe  czy  zaaranżowane pomieszczenia jak wnętrza sklepów sprzed ponad 100 oraz 50 lat i  socjalistyczna klubokawiarnia. W niej  otrzymujemy swoje wypieczone pierniki. 
Niestety obrazek z formy nie zawsze wychodzi ładnie, o czym sam się przekonałem, ale oczywiście nie zmienia to mojej bardzo wysokiej oceny tego muzeum. Za niewielką cenę oferuje ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością i na pewno zainteresuje też nasze pociechy.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Plac zabaw i żuk
Warsztaty
Gabinet dyrektora
Snycerz
Zabytkowe formy
Wirtualny właściciel fabryki